فروشگاه لوازم خانگی خانه چین

فروشگاه
  
فروشگاه لوازم خانگی خانه چین / دکوراتیو / خاتم کاری، میناکاری و نقره کاری

خاتم کاری، میناکاری و نقره کاری

خاتم؛ هنر آراستن سطح اشیا با مثلث‌های کوچکی است که تصاویر گوناگون آن به صورت اشکال منظم هندسی طراحی می‌شود. این شکل‌های هندسی را با قراردادن مثلث‌هایی کوچک در کنار هم نقش بندی می‌کنند. خاتم کاری یکی از ارزنده ترین صنایع دستی ایرانیان می باشد که مهد خلق آن را به استان های اصفهان ادامه مطلب

توضیح کوتاه: خاتم کاری، میناکاری و نقره کاری

خاتم؛ هنر آراستن سطح اشیا با مثلث‌های کوچکی است که تصاویر گوناگون آن به صورت اشکال منظم هندسی طراحی می‌شود. این شکل‌های هندسی را با قراردادن مثلث‌هایی کوچک در کنار هم نقش بندی می‌کنند.

خاتم کاری یکی از ارزنده ترین صنایع دستی ایرانیان می باشد که مهد خلق آن را به استان های اصفهان و شیراز نسبت می دهند. در خاتم کارییا خاتم سازی از اشکال منظم چند ضلعی در کنار یکدیگر برای ساخت یک اثر چشم نواز استفاده می شود. این صنایع دستی که به عنوان هنر دست بسیار شناخته شده است هم به عنوان سوغات و هم به عنوان هدیه کاربرد دارد.

خاتم کاری بر روی هر ظرف چوبی یا مسی میتواند انجام شود. ظروف خاتم کاری میتواند هر چیزی باشد. از گلدان، شیرینی خوری و شکلات خوری خاتم گرفته تا جعبه خاتم کاری شده و حتی وسایل بازی مثل تخته نرد خاتم کاری که اتفاقا طرفداران زیادی هم دارد.

در خرید خاتم به چه نکاتی توجه و دقت نماییم

1. چون مبنای نقوش خاتم اشکال هندسی است، بالطبع زیبایی نهایی منوط به رعایت نظم در آنهاست. نظم هندسی، ریز نقشی و موزون تر و متقارن تر بودن خطوط در ساخت خاتم و نیز کاربرد فلز بیشتر در نقوش مثلثی خاتم

2. دقت و ظرافت کار سازنده در چسباندن قطعات خاتم به سطح کار

3. سطح زیر لاک و جلای خاتم کاملا صاف و بدون ناهمواری باشد.

4. صاف بودن سطح خاتم، دقت در برش و نیز چیدمان و قرینه و موزون بودن نقوش

5. استفاده زیاد از استخوان و مفتول های فلزی در سطح کم

6. استفاده از چوب های ارزشمند و کمیاب در ساخت مثلث های خاتم نظیر چوب آبنوس و فوفل

7. کوچک و ظریف بودن مثلث ها و استفاده کمتر از رنگ های شیمیایی در ساخت خاتم

8. استفاده از طرح های غیر تکراری و پیچیده

9. استفاده از چند ضلعی هایی که بیش از شش ضلع داشته باشند.

10. پشت برش های خاتم دارای پوشش آستر و چسب مرغوب باشد.

تفاوت تاریخچه میناکاری و خاتم کاری

تاریخچه خاتم کاری

در مورد تاریخچه خاتم کاری باید عرض کنیم متاسفانه قدمت هنر خاتم کاری در تاریخ مشخص نشده و معلوم نیست از چه زمانی این هنر شکل گرفته است. اما آثار این هنر در ایران به 1000 سال قبل و در شهر شیراز بر می گردد و نشانه هایی از هنر خاتم کاری در شهر شیراز دیده شده است . نمونه خاتم کاری مسجد جامع عتیق شیراز می باشد .البته بعدها این هنر از شهر شیراز به شهر اصفهان منتقل شد و هنرخاتم کاری در شهر اصفهان به صورت حرفه ای تر دنبال شد. هر چند خاستگاه اصلی این هنر شهر شیراز می باشد.

تاریخچه میناکاری

تاریخچه هنر میناکاری در ایران عزیزمان به 5000 سال قبل باز می گردد . این هنر در شهر اصفهان و شهر اهواز رواج پیدا کرد و این دو شهر رو می توان مادر شهر های ایران در هنر میناکاری نامید . از میناکاری در اصفهان بیشتر برای برای ساخت ظروف میناکاری استفاده می شود ولی در شهر اهواز بیشتر در ساخت جواهرات از هنر میناکاری استفاده می شود .
 

تفاوت کاربرد میناکاری و خاتم کاری

کاربرد میناکاری

از هنر میناکاری همانطور که قبلا خدمت شما همراهان عزیز فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان عرض شد برای ساخت ظروف و جوهرات استفاده می شود . ازظروفی هم که معمولا با هنر میناکاری ایجاد می شود می توان از بشقاب،گلدان،کاسه،قندان،گلدان و مواردمشابه نام برد.
اما جنبه ی دیگر جنس اشیایی است که در هنر میناکاری در آن استفاده می شود. هنر میناکاری رو معمولا روی مس،طلا،سفال، طلا، شیشه و چوب انجام می دهند. میناکاری روی چوب و میناکاری روی شیشه جدیدتر و خاص تر است . میناکاری روی مس در حال حاضر بیشتر از بقیه رواج دارد و ظروفی هم که معمولا میناکاری روی آن انجام می شود مسی است .برای آشنایی بیشتر با هنر میناکاری می توانید از مطلب "میناکاری" و "روش ساخت میناکاری" دیدن نمایید.

 

تفاوت میناکاری و خاتم کاری

کاربرد خاتم کاری

خاتم کاری رو معمولا روی مس و چوب انجام می دهند و هر دو هنرخاتم کاری روی مس و خاتم کاری روی چوب طرفدران خود را دارند و از محبوبیت برخوردار هستند .
اشیایی که خاتم کاری روی آن ها انجام می شود معمولا اشیاء تزیینی هستد که از جمله اشیایی که خاتم کاری روی آن ها انجام می شود میتوان از ساعت ، شکلات خوری،صفحه شطرنج،جعبه جواهرات،تخته نرد،آینه،سورمه دان و موارد مشابه نام برد. همانطور که گفته شد جنس این اشیا معمولا یا از مس هست یا از چوب و هر دو مورد استفاده زیادی دارد.برای آشنایی بیشتر با هنر خاتم کاری می توانید از مطلب " صنایع دستی اصفهان خاتم کاری" دیدن نمایید.

خرید خاتم کاری

تفاوت مواد اولیه ساخت میناکاری و ساخت خاتم کاری

مواد اولیه ساخت میناکاری

از مواد اولیه ای که در ساخت میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد می توان از سه مورد نام برد:
1 – فلزاتی هست که در ساخت میناکاری مورداستفاده قرار می گیرد . فلزاتی که در ساخت میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد معمولا طلا، مس،نقره و برنج است . که در این بین مس بیشتر از همه استفاده می شود و کاربرد دارد.
2 – لعاب میناکاری – لعاب یک لایه بسیار نازک می باشد که از مواد معدنی می باشد و این لعاب رو روی قطعات فلزی که از قبل انتخاب کرده اند می پوشانند و سپس آن را برای نقاشی آماده می کنند.
3- رنگ های میناکاری- رنگ های مینا کاری ترکیبی از اکسید فلزات و نوع مشخصی از نمک ها است – شدت رنگ هم با درجه ی حررات و طول مدت زمانی که حرارت داده می شود نسبت مستقیم دارد. از رنگ های متدوالی که در میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد می توان از موارد زیر رو نام برد :
بست(که ترکیبی از صمغ و گلیسیرین می باشد)، زرد لیمویی،قهوه ای، لاجوردی،فیروزه ای و...

 

کاسه و بشقاب میناکاری

مواد اولیه ساخت خاتم کاری

مواد اولیه ی که در ساخت خاتم کاری مورد استقاده قرار می گیرد برخلاف میناکاری بسیار متنوع است . اما مواداصلی که در ساخت خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از :
چوب، مفتول های فلزی،صدف،پره،سریشم،لاک،استخوان شتر واسب،روغن جلا
در بین مواد اولیه ای که در ساخت خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرد شاید چوب مورد استفاده برای شما دانستنش جذاب تر باشد . چوب هایی که معمولا در مواد اولیه خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :فوفل،گردو،آبنوس،بقم،عناب،نارنج،افرا،تبریزی
هر کدام از این چوب ها معمولا برای قسمتی کاربرد دارند. مثلا از چوب گردو برای تهیه مثلث های سیاه رنگ استفاده می شود.از بقم برای تهیه مثلث های قرمز رنگ استفاده می شود. از چوب تبریزی به علت این که نرم است و انعطاف پذیری دارد برای آستر استفاده می شود .
از بین مواد اولیه پره رو می توان مهم دانست زیرا از پره برای ایجاد نقوش خاتم کاری استفاده می شود.

خاتم کاری اصفهان

تفاوت قیمت و درآمد محصولات خاتم کاری و محصولات میناکاری

در مورد تفاوت قیمت میناکاری و قیمت خاتم کاری نمی توان نظر قطعی داد. در حقیقت با توجه به جنس مواد اولیه و شی ایی که می خواهند روی آن خاتم کاری یا میناکاری صورت بگیرد قیمت ها متفاوت است. ممکن است در یک محصول خاتم کاری از مواد اولیه مرغوب استفاده شود و در مینا کاری مواد اولیه متوسط و قیمت خاتم کاری بیشتر از قیمت میناکاری شود و برعکس . در این بین نباید از تجربه و مهارت هنرمند در ایجاد محصولات میناکاری و محصولات خاتم کاری غافل بود . هر چه یک محصول هنرمندانه تر طراحی شده باشد قیمت آن بالاتر است.
در مورد عزیزانی که در مورد تفاوت درآمد این دو هنر سئوال دارند باید بگویم هر دو هنر خاتم کاری و میناکاری به صورت حرفه ای دنبال می شود و در صورت متبحر بودن ، هر کدام از هنر میناکاری و هنر خاتم کاری درآمد خوبی برای شما دارد .
برای یادگیری این دو هنر و کسب تجربه ، برای هنر میناکاری باید به شهرهای اصفهان و اهواز مراجعه کنید. در این بین آموزش میناکاری در اصفهان به صورت حرفه ای تر دنبال می شود . اما اگر به دنبال یادگیری جواهرات میناکاری هستید بهتر است به اهواز بروید وبه صورت عملی نزد هنرمندان اهوازی به کسب تجربه و دانش اقدام کنید .برای آشنایی بیشتر با روش های میناکاری رو سفال و مس می توانید از مطلب "میناکاری روی سفال " و "میناکاری رو مس " بازدید نمایید.
اگر به دنبال یادگیری هنر خاتم کاری هستید باید به شهرهای اصفهان و شیراز بروید و هنر خاتم کاری رو به صورت عملی یاد بگیرید.
در صورتی که امکان رفتن به شهرهای مورد نظر رو ندارید می توانید از طریق فیلم های آموزشی مانند فیلم آموزش میناکاری روی مس اقدام به تهیه و یادگیری هنر میناکاری یا خاتم کاری کنید . هر چند هیچ چیز جای یادگیری عملی رو نزد هنرمندان این کار نمی گیرد.


جدیدترین مطالب آموزشی

آموزش خاتم کاری

آموزش خاتم کاری
خاتمکار یا خاتمساز ( خاتمبند) باید مواد خام خود یعنی چوب، استخوان، فلز و... را مدتها قبل از اینکه کار خاتم سازی را آغاز کند آماده کند.در مرحله اول وی احتیاج به چوبهایی دارد که رنگهای آن متنوع باشد. رایج ترین چوبها عبارتند از: رنگ قرمز چوب عناب، رنگ زرد روشن چوب نارنج، رنگ سرخ تیره چوب فوفل. برای کارهای گرانبها از چوب آبنوس و چوب قهوه ای ساج نیز استفاده می شود.

خاتمکار یا خاتمساز ( خاتمبند) باید مواد خام خود یعنی چوب، استخوان، فلز و... را مدتها قبل از اینکه کار خاتم سازی را آغاز کند آماده کند.در مرحله اول وی احتیاج به چوبهایی دارد که رنگهای آن متنوع باشد. رایج ترین چوبها عبارتند از: رنگ قرمز چوب عناب، رنگ زرد روشن چوب نارنج، رنگ سرخ تیره چوب فوفل. برای کارهای گرانبها از چوب آبنوس و چوب قهوه ای ساج نیز استفاده می شود. ...

آموزش خاتم کاری

تشخیص خاتم کاری اصلی

تشخیص خاتم کاری اصلی
تشخیص خاتم کاری اصلی یکی از نکات مهم در هنگام خرید و انتخاب وسایل خاتم کاری شده است.هنر ترکیب کردن چند چند ضلعی منظم را خاتم کاری می گویند. خاتم کاری هنر کهن ایرانیان می باشد و جزء صنایع نفیس در سر تا سر جهان به شمار می رود. خاتم کاری قدمت چندین ساله دارد و هنر با ارزش شرقی می باشد. برای ساخت یک اثر با کیفیت و زیبا خاتم کار باید دقت و صبر و حوصله ، همچنین سلیقه خوبی داشته باشد. مواد اولیه خاتم کاری چسب و چوب است و هنرمندان و خاتم کاران با دقت فراوان روی چوب و یا گاهی اوقات بر روی استخوان باید اشکالی چدضلعی منتظم را به طور دقیق و مساوی طراحی و کنده کاری کنند. این ظروف به دلیل نیازمند دقت زیاد قیمت بالایی دارد به همین دلیل افرادی سود جو وجود دارند که محصولات تقلبی را به فروش می گذارند که ارزش بالایی ندارد. سالانه تعداد زیادی توریست به کشور ایران سفر می کنند و تعداد بی شماری از آن ها از صنایع

تشخیص خاتم کاری اصلی یکی از نکات مهم در هنگام خرید و انتخاب وسایل خاتم کاری شده است.هنر ترکیب کردن چند چند ضلعی منظم را خاتم کاری می گویند. خاتم کاری هنر کهن ایرانیان می باشد و جزء صنایع نفیس در سر تا سر جهان به شمار می رود. خاتم کاری قدمت چندین ساله دارد و هنر با ارزش شرقی می باشد. برای ساخت یک اثر با کیفیت و زیبا خاتم کار باید دقت و صبر و حوصله ، همچنین سلیقه خوبی داشته باشد. مواد اولیه خاتم کاری چسب و چوب است و هنرمندان و خاتم کاران با دقت فراوان روی چوب و یا گاهی اوقات بر روی استخوان باید اشکالی چدضلعی منتظم را به طور دقیق و مساوی طراحی و کنده کاری کنند. این ظروف به دلیل نیازمند دقت زیاد قیمت بالایی دارد به همین دلیل افرادی سود جو وجود دارند که محصولات تقلبی را به فروش می گذارند که ارزش بالایی ندارد. سالانه تعداد زیادی توریست به کشور ایران سفر می کنند و تعداد بی شماری از آن ها از صنایع ...

تشخیص خاتم کاری اصلی

جواد عزتی: واکنش‌ها به سریال زخم کاری بی نظیر است

جواد عزتی: واکنش‌ها به سریال زخم کاری بی نظیر است

...

جواد عزتی: واکنش‌ها به سریال زخم کاری بی نظیر است

طرز تهیه مرغ طعم دار شده با سس کاری

طرز تهیه مرغ طعم دار شده با سس کاری

...

طرز تهیه مرغ طعم دار شده با سس کاری

طرز تهیه پیتزا کاری

طرز تهیه پیتزا کاری

...

طرز تهیه پیتزا کاری
رییس کمیسیون اصل ۹۰: کاری مهمتر از مادر شدن برای زنان وجود ندارد
نقره کوبی چیست؟ + تاریخچه و روش نقره کوبی
قیاسی به مدال برنز کشتی آزاد قهرمانی آسیا رسید/ سرلک به مدال نقره بسنده کرد
نکات ساده ولی واجب در مصاحبه کاری
سفید کردن انگشتر نقره و جواهرات نقره
ماجرای مهدی جهانگیری و همکاری با قرارگاه خاتم‌الانبیاء چیست؟
نکاتی برای استفاده از رادیاتور دکوراتیو
خوراک کاری سبزیجات رژیمی (کم کلسترول)
ریزه کاری های پخت مربا
نحوه اکسیده کردن نقره با زرده تخم مرغ
یک رزومه کاری حرفه ای بنویسید
برخورد صحیح با انواع همکارهای بد در محیط های کاری
توسعه اينترنت روستاهاي سيستان‌وبلوچستان توسط قرارگاه خاتم‌الانبيا
حداکثر ساعت کاری در هفته
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه لیدی مد کالا - فروشگاه رابوکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی