فروشگاه لوازم خانگی خانه چین

فروشگاه
  
فروشگاه لوازم خانگی خانه چین / فایل / طرح توجیهی و کارآفرینی

طرح توجیهی و کارآفرینی

طرح توجیهی چیست؟ مطالعه‌ای است برای پاسخ به سؤالی بسیار ساده: آیا ایده‌ی مورد نظر (در رابطه با کسب‌وکارمان) امکان‌پذیر است؟ در حالی که در ظاهر ساده‌ به‌نظر می‌رسد، پیدا کردن پاسخ آن اغلب متضمن صرف انرژی‌های قابل‌توجه به‌منظور جست‌وجو در حیطه‌های گوناگون است. مواردی چون رقبای موجود در بازار، ادامه مطلب


<< 123 >>

توضیح کوتاه: طرح توجیهی و کارآفرینی

طرح توجیهی چیست؟ مطالعه‌ای است برای پاسخ به سؤالی بسیار ساده: آیا ایده‌ی مورد نظر (در رابطه با کسب‌وکارمان) امکان‌پذیر است؟ در حالی که در ظاهر ساده‌ به‌نظر می‌رسد، پیدا کردن پاسخ آن اغلب متضمن صرف انرژی‌های قابل‌توجه به‌منظور جست‌وجو در حیطه‌های گوناگون است. مواردی چون رقبای موجود در بازار، گزینه‌های مالی، ملاحظات فنی و تولیدی، عوامل فراوانی برای بررسی توجیه‌پذیر بودن راه‌اندازی هر کسب‌و‌کار تازه هستند. در ادامه به شما خواهیم گفت که چه زمانی برای آغاز فرایند تهیه‌ی طرح توجیهی مناسب است؟ مواردی که لازم است در گزارش نهایی یافته‌هایتان به آن اشاره کنید کدام‌ها هستند؟ شایسته‌ترین فرد برای انجام این تحلیل چه کسی است؟ و پرسشنامه‌ها چگونه برای یافتن پاسخ برخی از فوری‌ترین سؤالات طرح توجیهی به کمک شما می‌آیند.

دلایل نوشتن طرح کسب و کار

اساساً طرح کسب و کار نوشته می‌شود تا بتواند در وهله اول راهنمای سازمان در فعالیت خود برای رسیدن به اهدافش باشد. علاوه بر این، کاربرد مهم و اصلی طرح کسب و کار هنگامی است که سازمان نیاز دارد فرد یا سازمانی برای انجام کاری قانع نماید. اگرچه معمولاً طرح کسب و کار برای تأمین سرمایه استفاده می‌شود ولی در مواقع دیگر نظیر فروش کسب و کار و ادغام دو شرکت و قرارداد مشارکت در پروژه‌ها نیز به کار می‌رود.

1.  اخذ وام: برای گرفتن وام چه به صورت انتشار اوراق مشارکت یا اوراق قرضه و چه به صورت دریافت پول از بانک لازم است که شرکت طرح کسب و کار خود را ارائه دهد. در صورت انتشار اوراق قرضه نیز بانک یا مؤسسه منتشرکننده بر اساس طرح کسب و کار شرکت، ارزیابی مالی اعتباری  به عمل می‌آورد و بر این مبنا نسبت به تعیین نرخ بهره و انتشار اوراق اقدام می‌کند.

2.  جذب سرمایه‌گذار:  یکی از مهم‌ترین کاربردهای طرح کسب و کار، به ویژه در مورد کارآفرینانی که در مرحله راه‌اندازی کسب و کارشان قرار دارند، جذب سرمایه اولیه از طریق سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر است. این سرمایه‌گذاران در ازای شریک شدن در یک کسب و کار بخشی یا تمام سرمایه اولیه راه‌اندازی یا در برخی موارد طرح‌های توسعه یک شرکت را تأمین می‌نمایند.

3. شرکت در مسابقات طرح کسب و کار: شرکت در مسابقات طرح کسب و  یکی دیگر از انگیزه‌های نوشتن طرح است. چنین مسابقاتی که در سطح دانشگاهی و ملی کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شوند، هدف توسعه‌ی کارآفرینی را دنبال می‌کنند. افراد جوان به‌ویژه دانشجویان طرح تبدیل ایده‌های خود را به کسب و کارهای انتفاعی و غیرانتفاعی می‌نویسند و با شرکت در مسابقات از جوایز و کمک‌هایی برای راه‌اندازی کسب و کار خود بهره‌مندمی‌شوند.

4. حضور در مراکز رشد و پارک‌های فن‌آوری: چند سالی است که مراکز رشد و پارک‌های فن‌آوری در کشور راه‌اندازی شده‌اند. این مراکز امکان برخورداری شرکت‌های مستقر از امکاناتی نظیر دفتر کار، خدمات مشاوره، امکانات اداری، و برخی تسهیلات مالی را فراهم می‌آورند. متقاضیان حضور در مراکز و پارک‌ها باید پیش از هر چیز طرح کسب و کار خود را آماده نمایند و بتوانند توجیه‌پذیر و فن‌آورانه بودن کسب و کار خود را نشان دهند.

5. ورود به بورس: شرکت‌هایی که قصد عرضه سهام خود را به عموم دارند، لازم است جزئیات کاملی از وضع موجود شرکت، برنامه‌های آینده، و پیش‌بینی‌های خود از آینده‌ی شرکت را به سازمان بورس و نیز خریداران اطلاع دهند. طرح کسب و کار این شرکت‌ها باید از بخش مالی منسجم و کاملاً دقیقی شامل تحلیل‌های مالی (Financial Analysis) به ویژه ارزش‌گذاری (Valuation) سهام باشند.

دلایل نوشتن طرح کسب و کار

6.  مذاکره و دریافت امتیازات تجاری: به دلایل مختلفی ممکن است دو شرکت با یکدیگر وارد مذاکره شوند. ممکن است شرکتی قصد داشته باشد نمایندگی یک شرکت دیگر را اخذ نماید، یا آن‌که به صورت مشترک با شرکتی وارد مناقصه شود، یا تحت لیسانس شرکتی به تولید بپردازد. در همه‌ی این موارد لازم است که شرکت پیشنهاددهنده پیش از شروع مذاکره یا حین آن طرح کسب و کار خود را ارائه دهد. طبیعتاً در چنین طرح‌هایی عمده تمرکز بر وضع موجود شرکت و قابلیت‌ها و پتانسیل‌های موجود آن است.

زمان مناسب برای بررسی توجیه‌پذیری

فارغ از اطمینانی که به محصول جدید یا ایده‌ی هوشمندانه‌تان دارید، همیشه پیش از صرف زمان یا پول فراوان، کار درست این است که توجیه‌پذیری آن را در دنیای واقعی بررسی کنید. تمام کسب‌وکارهای تازه باید پیش از آغاز تولید یا ورود به بازار، طرح توجیهی تهیه کنند. در جاافتاده‌ترین شرکت‌ها نیز پیش از تولید محصول جدید، طرح‌ توجیهی تدوین می‌شود. این دسته گزارش‌ها همچنین می‌توانند داده‌های کمّی لازم را برای اتخاذ تصمیمات دشوار در مورد مسیر آینده‌ی شرکت یا محصول فراهم کنند. اگر در برداشتن قدم بعدی بازاریابی، توسعه یا گسترش کسب‌وکارتان دچار اختلاف داخلی شده‌اید، طرح توجیهی می‌تواند اختلافات را به کمک ارائه‌ی اطلاعات بی‌طرفانه‌ حل‌وفصل کند.

چه زمانی به یافته‌های طرح توجیهی نیاز ندارید

کارآفرینان برای صرفه‌جویی در پول و زمان، و اغلب برای اینکه بدون فوت وقت وارد بازار شوند، ممکن است پیش از انجام طرح توجیهی وارد بازار شوند. این کار می‌تواند با اول شدن کسب‌وکارتان در بازار نوظهور منفعت‌آور باشد یا می‌تواند در صورت مواجهه‌ی کسب‌وکار نوپا با موانع پیش‌بینی نشده نتیجه‌ی عکس بدهد.

برخی از دلایلی که ممکن است بخواهید این نوع از پیمایش را دور بزنید عبارت است از:

مؤلفه‌های کلیدی طرح توجیهی

طرح توجیهی می‌تواند شامل موضوعات متنوعی باشد که بر روی کسب‌وکار جدید شما تأثیر می‌گذارند، اما موضوعات مورد بررسی اغلب در یک یا چند دسته‌ از موارد زیر قرار می‌گیرند:

طرح توجیهی چیست - مؤلفه‌ها

تکنیکی

آیا تکنولوژی به‌خصوصی را که شروع کار شما به آن وابسته است در اختیار دارید؟

اقتصادی

شرایط اقتصادی زمان حال و آینده را که می‌تواند بر توانایی بازار یا تمایل به خرید محصولات یا خدمات شما تأثیر‌گذار باشد، در کنار هر منبع اولیه‌ی جریان نقدی در نظر بگیرید.

قانونی

این مورد برای بررسی امتیازها و حقوق ثبت‌شده‌ی قانونی، کپی‌رایت، یا دیگر انحصاراتی است که ممکن است ایده‌ی شما را تحت تأثیر قرار بدهد.

عملیاتی

آیا به یک ویترین فروشگاهی برای معرفی محصول‌‌تان نیاز دارید؟ کارکنان؟ سربرگ شرکت؟ هزینه‌ی تمام کارهای عملیاتی‌ کسب‌وکارتان را یادداشت کنید.

برنامه‌‌ی زمان‌بندی

کارآفرینی چیست ؟ ویژگی های یک کارآفرین کدامند ؟

شاید در نگاه اول تعریف کارآفرینی مفهومی ساده و قابل فهم به نظر برسد ولی تعریف دقیق و یکسانی میان همگان وجود ندارد. تعریف های زیادی برای کار آفرینی وجود دارد که بر جنبه های مختلف کارآفرینی و ویژگی های فرد اشاره دارد. در این مقاله سعی داریم تا شما را با تعریف کارآفرینی و ویژگی های یک کارآفرین آشنا سازیم. اگر قصد شروع کار جدید را دارید حتما مقاله راه اندازی کسب و کار را نیز مطالعه نمایید.

کارآفرین کیست ؟ کارآفرینی چیست ؟

همانطوری که گفته شده علارغم تصور کلی در مورد کارآفرینی، تعریف واحدی برای کارآفرینی وجود ندارد. اینکه کارآفرینی را یک علم بدانیم و یا اینکه کسانی بخواهند بین کارمندی و کارآفرینی یکی را انتخاب کنند. دغدغه ای است که در یک قرن اخیر ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغل کرده است. اما ژوزف شومپیتر  (پدر کارافرینی) تعریف کارآفرینی را از مفهوم صرفه جویی و فرصت پروری می دید. شومپیتر به رابطه بین نوآوری و کارآفرینی توجه ویژه داشت. او پنج شیوه را در نوآوری مطرح می کند که عبارتند از :

ویژگی های کارافرین

ویژگی های رفتاری زیر از جمله ویژگی هایی است که به تمام کارآفرینان نسبت داده می شود :

در ادامه به توضیح هر کدام از ویژگی های کارآفرینان می پردازیم تا مفهوم هر کدام بهتر آشنا شوید. جهت آموزش مهارت های کارآفرینی کلیک کنید.

خلاقیت | ویژگی های کارآفرین

به کلی کلی خلاقیت به معنی خلق یک اثر جدید با به کار گیری قدرت تخیل می باشد. فرایند کارآفرینی فردی و سازمانی، از خلاقیت شروع می شود. خلاقیت و نوآوری اولین مرحله کارآفرینی است که با به کارگیری آن برای رفع یک مشکل در سطح جامعه و یا سازمان می توانید مسیر کارآفرینی خود را شروع کنید.

پشرو بودن

در این مرحله شما باید ایده خود را عملی کنید. شما شاید اولین نفری باشید که شروع به ارائه این خدمت یا محصول می کنید، در نتیجه در این مسیر با مشکلات، مخالفت ها و چالش های بسیاری روبرو خواهید شد.

فراتر رفتن از مرکز امکانات از جمله ویژگی های یک کارآفرین است. کارآفرینی یک فرایند است که در آن، قرصت هایی را که می بینید، بدون توجه به منابع و شرایطی که در زمان حال دارید، تعقیب کنید. تا بتوانید از کالا و خدمت خود را که در آینده خلق ارزش می کند، بهره ببرید.

تفاوت اصلی کارآفرینان با سایر افراد جامعه عمل است. آنها اقدام می کنند و فکر خود را عملی خواهند ساخت. اگر یک کارآفرین جایی حرفی بشنود، شکایتی داشته باشد، فرصتی ببیند، تهدیدی حس کند، راهکار را در اقدام کردن با خلق یک کسب و کار جدید ببیند، می کوشد تا نسبت به دیده ها و شنیده های خود عکس العملی نشان دهد.

آینده نگری ( پیش بینی آینده ) و آینده سازی

داشتن دیدگاهی وسیع تر نسبت به آینده، لازمه موفقیت در تولید یک محصول یا خدمت است. یک کارآفرین با آینده نگری محصولی ( کالا یا خدمت ) را ارائه می دهد تنها برای زمان حال مخاطبانش طراحی نشده است بلکه پاسخگوی نیاز های آینده مشتریانش نیز می باشد.

ریسک پذیری

اگر تا کنون شکست نخوردید یا اشتباهی نکردید به یقین بدانید که تا حالا کار بزرگی انجام نداده اید. کسی که کسب و کاری را راه اندازی می کند، ریسک این کار را می پذیرد. به این امید که از این ریسک کردن سودی بدست آورد. البته ریسک پذیری منطقی و مبتنی بر استدلال با تصمیم گیری هیجانی تفاوت بسیاری دارد.

ارزش آفرینی

هدف اصلی یک کار آفرین چیست ؟ شاید ابتدا فکر کنید پول و ثروت هدف یک کارآفرین است. در حالی که برخلاف تصور عمومی کارآفرینان در تلاشند تا محصولی ( کالا یا خدماتی ) را به مخاطبان خود ارائه کنند تا با استفاده از آن چیزی به مشتریان خود اضافه کرده باشند.

بدهی است که ارائه یک محصول ارزشمند منجر به رسیدن پول و ثروت می شود و حتی می توان با سنجش گردش مالی حسابی کسب و کارتان میزان موفقیت کسب و کار خود را ارزیابی کنید.

آیا انجام یک طرح توجیهی، توجیه‌پذیر است؟

تلاش برای تکمیل یک طرح توجیهی می‌تواند هراس‌آور باشد، اما زمانی که برای طرح‌ریزی، جمع‌آوری، تحلیل و گزارش تمام داده‌ها وقت صرف کنید می‌توانید از نتیجه‌ی آن در کسب‌وکار رو به رشدتان استفاده‌های متنوعی ببرید.

این داده‌ها زمانی که می‌خواهید طرح توجیهی‌تان را به بنگاه‌هایی که سرمایه‌گذاری‌‌های خطر‌پذیر انجام می‌دهند (venture capital firms) معرفی کنید، یا یک بیزنس پلن حرفه‌ای بنویسید، یا تلاش‌های بازاریابی اولیه‌تان را هدایت کنید فوق‌العاده ارزشمند خواهند بود. برای انجام درست طرح توجیهی زمان بگذارید، خواهید دید که طرح توجیهی شما نه فقط توجیه‌پذیر بلکه شاید حتی لذت‌بخش هم بشود.

تفاوت پروژه کارآفرینی (طرح کسب و کار) با طرح توجیهی (امکان سنجی)

طرح توجیهی (امکان سنجی) طرحی است که به کمک آن سرمایه گذار به ارزیابی فنی، اقتصادی و مالی چندین طرح سرمایه گذاری می پردازد و به کمک آن می تواند پیش بینی نماید که کدامیک از طرح های سرمایه گذاری سودآور بوده و نیز سودآوری کدامیک بیشتر است. پس از اینکه سرمایه گذار بدین وسیله بهترین زمینه سرمایه گذاری را انتخاب نمود، اقدام به نوشتن پروژه کارآفرینی (طرح کسب و کار) برای سرمایه گذاری خود می نماید. در واقع پروژه کارآفرینی (طرح کسب و کار) همانند یک نقشه عمل می کند که مسیر را برای سرمایه گذار مشخص می نماید و به سرمایه گذار نشان می دهد که در چه زمانی، و با چه روش هایی، چه اقداماتی بایستی انجام شوند.


جدیدترین مطالب آموزشی

نکات کلیدی در تدوین طرح‌ توجیهی سازمان بنادر با استفاده از نرم افزار کامفار

نکات کلیدی در تدوین طرح‌ توجیهی سازمان بنادر با استفاده از نرم افزار کامفار
برای تهیه طرح توجیهی برای سازمان های دولتی نیاز یک مشاور مورد اعتماد است تا شما را در نگارش طرح توجیهی و ارائه به سازمان بنادر و کشتیرانی همراهی کند.

برای تهیه طرح توجیهی برای سازمان های دولتی نیاز یک مشاور مورد اعتماد است تا شما را در نگارش طرح توجیهی و ارائه به سازمان بنادر و کشتیرانی همراهی کند. ...

نکات کلیدی در تدوین طرح‌ توجیهی سازمان بنادر با استفاده از نرم افزار کامفار

هدف از نوشتن طرح توجیهی (امکان سنجی) چیست؟

هدف از نوشتن طرح توجیهی (امکان سنجی) چیست؟
طرح توجیهی (امکان سنجی) با اهداف مختلفی نوشته می شود که بسته به هدف، عمق طرح و جزئیات آن متفاوت خواهد بود. برخی از این انواع طرح ها عبارتند از:

طرح توجیهی (امکان سنجی) با اهداف مختلفی نوشته می شود که بسته به هدف، عمق طرح و جزئیات آن متفاوت خواهد بود. برخی از این انواع طرح ها عبارتند از: ...

هدف از نوشتن طرح توجیهی (امکان سنجی) چیست؟

ممنوع الخروجی ۱۵ نفر مرتبط با انتشار فایل صوتی/ دادستان تهران: هنوز کسی را بازداشت نکرده‌ایم

ممنوع الخروجی ۱۵ نفر مرتبط با انتشار فایل صوتی/ دادستان تهران: هنوز کسی را بازداشت نکرده‌ایم

...

ممنوع الخروجی ۱۵ نفر مرتبط با انتشار فایل صوتی/ دادستان تهران: هنوز کسی را بازداشت نکرده‌ایم
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه لیدی مد کالا - فروشگاه رابوکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی