مقالات خانه چین
فروشگاه

راهنمای انتخاب مدل کتابخانه خانگی دیواری

به جرئت می توان گفت که یکی از جذاب ترین و گیراترین بخش های هر خانه ای، بخش نگهداری از کتاب ها یا همان کتابخانه است. البته علت این جذابیت حتماً کتاب های بی نظیری است که در کتابخانه ها نگهداری می شوند، اما اگر این کتابخانه های پرمحتوا، از نظر ظاهری نیز بی نظیر به نظر برسند، قطعاً این بخش از خانه می تواند تکه ای از بهشت باشد، برای علاقه مندان به کتاب و نویسندگی. اگر می خواهید برای کتابخانه منزل خود مدل ایده آلی انتخاب کنید و یا دوست دارید محض علاقه به دنیای دکوراسیون با انواع کتابخانه خانگی دیواری آشنا شوید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دنیای پیچیده طراحی کتابخانه ها

در دنیای دکوراسیون، کاربرد همیشه جایگاه ویژه ای برای طراحی هر یک از اقلام دکوراسیون داشته و دارد، اما در دنیای پیچیده و مرموز کتابخانه ها کارکرد این کالا همیشه جایگاه پراهمیتی دارد. کتابخانه ها امروزه در انواع مختلفی طراحی می شوند و می توانید به راحتی با توجه به سلیقه و نیاز خود از میان این تنوع انتخاب کند.

دنیای پیچیده طراحی کتابخانه ها

با انواع کتابخانه خانگی آشنا شوید!

کتابخانه ها به طور کلی به چند دسته کتابخانه های ایستاده، کتابخانه های دیواری، کتابخانه های کمدی و چندین مدل دیگر تقسیم می شوند. هر کدام از این دسته ها شامل مدل های فراوانی هستند.

کتابخانه های ایستاده به مدلی گفته می شود که به صورت ایستاده از کف زمین تا ارتفاع مشخصی را پوشش می دهند. این نوع کتابخانه اگر دسترسی دو طرفه داشته باشد می تواند به عنوان جداکننده فضا نیز مورد استفاده قرار بگیرد و در وسط یک فضا استفاده شود، اما به طور معمول این کتابخانه های ایستاده به دیوار تکیه داده می شوند و فضای یک طرف آن نیز پوشیده است.

کتابخانه های کمدی یا همان کتابخانه های داخل کمد، دیگر نوع رایج کتابخانه است. معمولاً از این مدل در منازلی استفاده می شود که فضای کافی برای اختصاص دادن یک کتابخانه جداگانه وجود ندارد.

اما یکی از جذاب ترین انواع کتابخانه، کتابخانه های دیواری است.

با انواع کتابخانه خانگی آشنا شوید!

کتابخانه دیواری، انتخابی زیبا، به صرفه و متفاوت

البته انواع دیگر کتابخانه ها نیز ویژگی های مخصوص به خود را دارند، اما کتابخانه های دیواری را می توان انتخابی منحصر به فرد در نظر گرفت.

کتابخانه های دیواری را شاید بتوان چیزی شبیه شلف های دیواری در نظر گرفت، با این تفاوت که شلف های جنبه تزئینی دارند و در بحث کاربرد جای مناسبی برای قرار گیری اقلام تزئینی به شما می روند، اما کتابخانه های دیواری با تعداد طبقات بیشتر، طراحی متفاوت و نگاهی کاربردی تر فضایی مناسب برای قرار دادن کتاب محسوب می شوند. خوشبختانه در طراحی و ساخت کتابخانه های دیواری به مواد اولیه کمتری نسبت به یک کتابخانه ایستاده نیاز است و از این جهت می توان این دست از کتابخانه ها را به صرفه تر دانست.

چطور چیدمان مبلمان و سرویس چوب اتاق‌ پذیرایی را به بهترین شکل انجام دهیم؟

از طرفی طرح هایی که کتابخانه های دیواری با استفاده از آن‌ها تهیه می شود در بسیاری از موارد طرح هایی خلاقانه و جذاب هستند که از نظر بصری جلوه بسیار خوبی به دکوراسیون منزل شما می بخشند؛ اما در انتخاب و خرید کتابخانه های دیواری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

کتابخانه دیواری، انتخابی زیبا، به صرفه و متفاوت

راهنمایی کاربردی برای انتخاب مدل کتابخانه دیواری

کتابخانه های دیواری تنها شلف هایی روی دیوار نیستند، بلکه عناصر زیادی می تواند در مدل و زیبایی آن تأثیر بگذارد تا آن را به چیزی فراتر از یک شلف دیواری تبدیل نماید. جنس کتابخانه دیواری، محل قرارگیری آن، اشکال مختلف و حتی رنگ آمیزی یک کتابخانه دیواری می تواند آن را از یک قفسه عادی به یکی از مهم‌ترین اقلام دکوراسیون منزل تبدیل کند.

محل قرارگیری کتابخانه های دیواری

اگر شما منزل کوچکی دارد، احتمالاً فضاهای پرت خانه مانند دیوارهای گوشه اتاق یا پذیرایی فضای مناسبی برای تهیه و تدارک یک کتابخانه دیواری خواهد بود. البته این تکنیک در خانه هایی با متراژ بالا هم زیبایی و کاربرد بی نظیر خود را دارد و تنها گزینه ای مناسب برای خانه های کوچک نیست. البته به یاد داشته باشید که گوشه ها تنها کنج زاویه اتاق ها نیست، بلکه می توانید خلاق باشید و از گوشه های خانه که به سمت بیرون هستند نیز استفاده کنید. در خانه های دوبلکس نیز، فضای زیر پله می تواند گزینه خیلی مناسبی برای ساخت یک کتابخانه دیواری ایده آل باشد.

محل قرارگیری کتابخانه های دیواری

اندازه کتابخانه های دیواری

مسئله دیگری که در زمان خرید کتابخانه مورد توجه قرار می‌گیرد اندازه کتابخانه های دیواری است. کتابخانه های دیواری در اندازه های مختلف، ارتفاع های مختلف و عمق ها و پهنای متنوع موجود هستند. البته مدل این کتابخانه های دیواری نیز در اندازه آن تأثیرگذار است. پیشنهاد می کنیم قبل از سفارش یا طراحی یک کتابخانه دیواری اندازه آن و مدلی که می خواهید به آن شکل طراحی شود را به نسبت فضای در دسترس خود در نظر بگیرید. برای مدیریت فضای محدود می توانید از مدل های خلاقانه ای که در فضای محدود نیز قابل اجرا هستند استفاده کنید. یکی از این مدل ها، کتابخانه های دیواری کنج دیواری هستند.

بیشتر بخوانید

محله جدید: راهکارهایی برای این که زودتر در محله جدید جا بیفتیم

کتابخانه های دیواری، با نگاهی فراتر از کاربردی بودن

وقتی بحث دکوراسیون در میان باشد، گاهی خلاقیت طراحان مرزهای نیازهای روزمره را در هم می شکند. برای کتابخانه های دیواری نیز مدل های جالبی طراحی شده اند که کمی فراتر از کاربردهایی هستند که در ذهن روزمره ما می گنجد. برای مثال برخی کتابخانه های دیواری دارای طبقاتی با قابلیت تنظیم ارتفاع و قابلیت چینش اختصاصی هستند، به این معنی که شما می توانید آن‌ها را به اشکال مختلف در بیاورید و تغییراتی هرچند کوچک در دکوراسیون خود ایجاد کنید. در مجموع با این دید به سمت طراحی کتابخانه دیواری منزل خود بنگرید که شما آزادید هر چیزی را تغییر دهید و هر خلاقیتی را در ذهن بپرورانید.

کتابخانه های دیواری، با نگاهی فراتر از کاربردی بودن

کتابخانه های دیواری در جنس های مختلف

قطعاً وقتی بحث انتخاب مدل کتابخانه دیواری در میان باشد، جنس کتابخانه از مهم‌ترین فاکتورهایی است که به آن توجه می شود.

چوب همیشه اولین انتخاب است. از آنجا که خود کتاب نیز نقطه تولدش را وامدار وجود چوب است، انتخاب چوب همواره به عنوان جذاب ترین گزینه برای انتخاب یک کتابخانه دیواری مطرح است، اما بد نیست نگاهی به زیبایی و مزایای جنس های دیگر کتابخانه ها هم داشته باشیم. برای مثال کتابخانه های دیواری که از جنس شیشه های مقاوم ساخته می شوند، از طرفی جذابیت غیر قابل وصفی را به طراحی دکوراسیون منزل شما اضافه می کنند و از طرف دیگر در بحث نگهداری و نظافت نیز گزینه ای قابل اطمینان محسوب می شوند.

البته انتخاب جنس کتابخانه دیواری به مواردی مثل سبک طراحی دکوراسیون نیز بستگی دارد. برای مثال اگر سبک طراحی دکوراسیون منزل شما، سبک مدرن است، استفاده از شیشه یا فلز بیشتر توصیه می شود، اما اگر در طراحی دکوراسیون خود از المان‌های کلاسیک و طبیعی استفاده کرده باشید، احتمالاً مصنوعات چوبی گزینه مناسب تری خواهند بود.

در نهایت به عنوان آخرین نکته بد نیست به مزایای جنس فلز نیز اشاره کنیم. از مزایای کتابخانه های دیواری فلزی نیز باید به زیبایی و طراحی منحصر به فرد و البته مقاومت بسیار بالای آن‌ها اشاره کرد. این کتابخانه ها در خانه هایی با سبک طراحی مینیمال و مدرن، انتخاب بی نظیری خواهند بود.

مطالب آموزشی مرتبط:

شلف دیواری، کجا چی نصب کنیم؟

شلف دیواری، کجا چی نصب کنیم؟

زمانی که صحبت از نظم در دکوراسیون می شود، به طور ناخودآگاه قفسه هایی را در ذهن ترسیم می کنیم. پس برای نظم منزلتان دست بکار شوید و از شلف ها و باکس ها استفاده کنید. اما چه شلفی برای چه مکانی در منزل مناسب است؟ در پاسخ می توان گ....

شلف دیواری، کجا چی نصب کنیم؟

انواع شلف و باکس های دیواری

انواع شلف و باکس های دیواری

این روزها در هرخانه ای باکس و شلف در ابعاد و مدل های مختلف به عنوان یک المان دکوری و تزییناتی در دکوراسیون داخلی خانه ها دیده می شود . نقش طاقچه های قدیمی را شلف ها در طراحی داخلی منزل به عهده گرفتند . در این مقاله بر آن شدیم ....

انواع شلف و باکس های دیواری

انواع مدل شلف دیواری

چرا طبقه‌‌ی دیواری چوبی در خانه داشته باشیم؟

   محصولات مشابه