مقالات خانه چین
فروشگاه

راهنمای خرید گبه دستباف

گبه دستباف در گذشته به عنوان فرش زیر پای عشایر بافته می شد اما امروزه با توجه به تقاضای بازار و همچنین سلیقه مشتریان در کارگاهای کوچک و بزرگ نیز تولید میگردد.
همانطور که در مقاله گبه چیست؟ نیز توضیح دادیم، گبه نوعی فرش است دارای تار پود مانند قالی اما پرزهایی بلندتر از قالی دارد و تراکم گره در بافت گبه کمتر از قالی است به عبارتی در هر سانتیمتر تعداد گره کمتر برای بافت گبه نسبت به فرش استفاده شده است،لازم است بگوییم که به علت شل بودن گرهها در بافت گبه، گبه های دستباف دارای دارای پرزهای لطیفی و نرمی هستند.
گبه ها اصولا دارای نقشه های ذهنی هستند پس هنگام خرید گبه دستباف نباید به دنبال نقوش متقارن و دقیق باشید، درواقع ذهنی بافت بودن یکی از ویژگی های گبه های دستباف است و نشانه اصالت کالاست، من همیشه درباره نقوش ذهنی به مشتریان میگویم که شما به این نکته توجه کنید که از یک طرح ذهنی بافت تنها یک عدد موجود است و امکان تولید آن وجود ندارد در واقع نقوش ذهنی بافت منحصر بفرد هستند.
نقوش گبه های دستباف معمولا شامل حیوانات درختان و انسان است اغلب بسیار ساده هستند و زندگی روستایی و عشایری را به تصویر میکشند.
نکته دیگری که در هنگام خرید گبه باید توجه کرد رنگرزی نخ بکار رفته در گبه های دستباف است، رنگرزی نخ گبه اصولا از سه دسته خارج نیست: رنگ های صنعتی، رنگهای گیاهی، رنگ طبیعی خود پشم(بدون رنگرزی)
بهتر این است که سراغ گبه هایی که نخ بکار رفته در آنها با استفاده از رنگهای صنعتی رنگرزی شده اند نرویم تشخیص آن هم به گونه ایست که رنگهای صنعتی بسیار جیغ هستند و یکنواختی خاصی دارند در حالی که رنگهای گیاهی بسیار ملایمترند و یکنواختی آنها مانند رنگهای صنعتی نیست. همچنین به همراه داشتن پارچه خیس و یا دستمال مرطوب نیز کمک زیادی به شما می کند به گونه ای که اگر دستمال خود را روی گبه بکشید مقداری از رنگ صنعتی جذب دستمال می شود.
اما نوع سوم گبه هایی هستند که در بافت آنها از هیچ رنگی استفاده نشده است این گبه ها دارای ارزش بیشتر بوده و بافنده باید هنر و سلیقه بیشتری هنگام بافت بخرج دهد. رنگ این گبه ها با گذشت سالیان دراز نیز تغییر نخواهد کرد و همواره مانند روز اول در کف خانه شما خود نمایی میکند.


گبه دستباف، بافته شده از نخ پشم بارنگ طبیعی 

مهمترین نکته در بافت گبه تراکم گره میباشد گبه های دستباف از نظر تراکم گره نیز به سه دسته: ریز بافت،متوسط و درشت بافت تقسیم می شوند که کاملا مشهود است که هرچه تراکم گره بیشتر باشد گبه دارای کیفیت بافت بالا تری است، در اصطلاح متخصصان این حرفه گبه باید قرص و استخوان دار باشد که این امر نشان دهنده کیفت و تراکم گره بالا تر در بافت میباشد و در دوام گبه نیز تاثیر بسزایی دارد.

آشنایی با گبه دستباف

انسان های اولیه از حیوانات بهره های زیادی می بردند به طوری که از پوست آنها برای زیرانداز استفاده می کردند و به مرور زمان یاد گرفتند که با اهلی کردن حیوانات می توانند از مو و پشم آنها به عنوان زیراندازی نرم و نفوذ ناپذیر در برابر سرما استفاده کنند و این چنین بود که گبه دستباف را بافتند.

گبه دستباف چیست؟

گبه نوعی زیرانداز از پشم حیوانات است که در همه جای دنیا خواهان دارد و انتخاب این نام برایش به علت ضخیم بودنش است، نام دیگر این هنر دست قالیچه خرسک است، گبه با قالی زیاد تفاوت ندارد و فقط اندازه اش کوچک تر و پرز های بلند تری دارد.

گبه نوعی قالی گره بافته با بافت های درشت است که بلندی پرز هایش از یک تا سه سانتی متر می باشد، پودهای کمی حدود بین سه تا هشت عدد دارد و همین کمی پود سبب شده است که نرم باشد.

امروزه گبه دستباف یکی از صنایع دستی پرطرفدار شهرنشینان است در صورتی که در روزگار نه چندان دور جزئی از هنرهای دستی و محصولات عشایر نشینان ایلات قشقایی و بختیاری استان های شیراز، بوشهر ، خراسان، کهکیلویه بود که با مبادله آن با بازاریان کسب درآمد می کردند.

فارسی باف و ترکی باف روش های بافت گبه است که البته روش فارسی باف ( دار افقی) طرفدار بیشتری بین بافندگان دارد، در گذشته گبه به عنوان قالیچه ای از جنس پشم های ریسیده شده بود که مردم به عنوان زیرانداز استفاده می کردند.

نقوش مختلف گبه دستباف

گبه های مختلف ایرانی قالبا دارای رنگ زمینه سفید، قهوه ای، سیاه، کرم و شیری از همان پشم حیوانات می باشد، طرح ها و نقشه هایی که بافندگان عشایر عموما برای گبه ها به کار می برند طرح های ذهن خودشان و طبیعت است و عموما اشکال هندسی را می بافتند.

گبه قشقایی از با کیفیت ترین گبه ها در کشور می باشد که با استفاده از نمادهای محلی و سنتی به خلق تصاویر بر روی آنها اقدام شده است که نقشه گبه دستباف قشقایی بیشتر بین نقوش ثابتی در تغییر می باشد.

این طرح ها بیشتر شامل طرح خشت، گل، درختی، اردک، شیر، راه راه، خانه درهم، هندسی، ایلاتی و کف ساده می باشد.

در نسل کنونی از گبه به عنوان یکی از صنایع دستی زیبا به عنوان قالیچه استقبال شده است که با نقش های متفاوت و مدرنی بافته می شود، گبه ماشینی و گبه دستباف مدرن از روش های گبه بافی جدید در میان شهرنشینان می باشد.

گبه ماشینی با ماشین آلات بافندگی در طرح ها و رنگ های بیشتری و پشم و الیاف مصنوعی بافته می شود، گبه ماشینی نسبت به گبه دستباف وزن و قیمت کمتری دارد اما تنوع رنگ بیشتر و شستن راحت تری نیز دارد.

گبه دستباف مدرن از ترکیب روش های قدیمی و جدید استفاده کرده است و جنس مرغوب و با تنوع رنگ هشت تایی را تحویل علاقه مندان گبه می دهد.

نحوه نگهداری از گبه دستباف

گبه خیلی راحت حشرات را به خود جذب می کند، حشراتی مانند بید، موریانه، سوسک و موش به گبه آسیب می زنند، تابش مستقیم نور خورشید و وجود رطوبت خیلی زیاد هم از عوامل دیگر آسیب به گبه می باشد.

در گبه دستباف به علت استفاده از الیاف طبیعی با رنگ های طبیعی مشکلی برای شست و شو نمی باشد اما چنانچه الیافش دارای رنگ دانه باشد باید در هنگام شست و شو حتما از تثبیت رنگ آن مطمئن شد، بهتر است که گبه با شامپو شسته شود تا پودر زمخت نشود.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای‌خرید انواع گبه، گلیم، پلاس و دستبافت

راهنمای‌خرید انواع گبه، گلیم، پلاس و دستبافت

تا چند دهه پیش، زنان روستایی و عشایری برای استفاده‌ خودشان گلیم، گبه، جاجیم، زیلو و... می‌بافتند اما حالا بافندگان انواع دیگر فرش درست مانند بافندگان قالی، به تقاضای بازار و سلیقه خریدار توجه دارند و براساس آن، پای دار م....

راهنمای‌خرید انواع گبه، گلیم، پلاس و دستبافت

   محصولات مشابه