مقالات خانه چین
فروشگاه

داستان داخل موکت

داستان فرش ماشینی در آمريكا ‏

از انقلاب تافتینگ تا تكنولوژي هاي مدرن توليد فرش ماشینی

 فرش ماشینی در آمريكا ‏

‎ ‎‏ تا اواسط قرن نوزدهم ميلادی تنها اشخاص بسيار ثروتمند در آمريكا توانایی خريد فرش براي محيط خانه های خود را داشتند. مردم عادي معمولا براي كف خانه هايشان از پارچه هاي بسيار نازك كار دست و يا از به هم دوختن تكه هاي پارچه هاي كهنه استفاده مي كردند و برخي نيز از پارچه هاي كلفت تر بادبان. در همين حال ثروتمندان فرش هاي دستباف ايراني را كه از انگلستان وارد امريكا ميشد خريداری می كردند.

‏ اما با وقوع انقلاب صنعتي و ظهور ماشين آلات بافندگی با نيروی بخار توانایی داشتن كفپوشی مناسب براي اقشار ضعيف و متوسط جامعه نيز فراهم شد و امروز توسعه صنعت فرش ماشينی و تافتينگ، فرش را به هر خانه اي برده و شايد امروز يافتن خانه اي بدون قطعه ای فرش غيرممكن باشد. ‏

كارخانجات قرن نوزدهم

در سال ۱۸۴۰ ميلادي شخصي به نام ارستوس بيگلو ماشين بافندگی با نيروی بخار را ابداع كرد و بعد از آن بود كه توليد صنعتی فرش ماشينی در آمريكا وارد مرحله جدیدی شد.  ماشين بيگلو ۳۰ سال بعد جاي خود را به ماشين آلات آكسمينستر داد و به دنبال آن نيز آقاي اسكينر تكنولوژی ايجاد طرح بر روي ماشين هاي ‏‎ Alexander Smith & Sons ‎‏ را ابداع كرد.

تكنولوژی بافت فرش به روش آكسمينستر تكنولوژي بود كه تا بعد از جنگ جهاني دوم نيز بر بازار فرش ماشينی حكمفرمايي ميكرد و در حال حاضر نيز يكي از روشهاي محبوب بافت فرش به شمار مي رود. تافتينگ اوايل دهه ۱۹۹۰ تجارت فرش و كفپوش در آمريكا يك تجارت منحصر و تك محصولي بر مبناي نوع خاصی از فرش ماشينی بود تا اواسط قرن بيستم كه تكنولوژی هاي تافتينگ و برادلوم ظهوری موفق داشتند و كار به جايي رسيد كه فرش هاي تافتينگ جای خود را در صندلی هاي ماشين ،‌پادری و حتي فرش هاي قطعه اي كوچك در آشپزخانه و حمام نيز باز كردند و تا به امروز كه اين تكنولوژی، توليد فرش ماشينی را با سرعت بالا، حجم بالا و با خصوصيات تازه اي چون، قيمت ارزان، قابليت شستشوی زياد و تعويض كوتاه مدت را امكان پذير ساخته است و حتي طبقه مرفه نيز در كنار فرش های گرانقيمت دستی ایرانی و البته در سالهای اخير چينی و هندی ، به استفاده از فرش ماشينی تافتينگ و اكسمينستر روی آورده اند. ‏

یک نمونه فرش آکسمینستر

‏ انقلاب تافتینگ

شايد باور نكنيد كه پايه گذار صنعت تافتینگ در سال ۱۸۹۵ دختری جوان از اهالی جرجیا آمریكا بود كه یك رو تختیرا با هنر تافتینگ دستی برای عروسی پسر عموي خود تزئین كرد. این فعاليت كاترين اوانس ویتنر دقیقا ۵۰ سال پس از اختراع ماشین بیگلو بود  و ۵۰ سال دیگر هم طول كشيد تا تافتينگ به يك تكنولوژی ابر قدرت در صنعت كفپوش آمريكا بدل شد.

بعد از اختراع كاترین در دهه ۱۹۳۰ دیگر رو تختی های تافتينگ با دست تهيه نمي شدند بلكه ماشين هايي با چندين دهنه و سوزن كه عملكردی شبيه چرخ خياطی داشتند جاي دست را گرفته و پرزها را در داخل پارچه مي كاشتند. ‏

در اين بين فرش های ماشينی كاملا از انقلاب تافتينگ در امان بودند چرا كه ماشين های تافتينگ از لحاظ فني دارای محدوديتهایی در طرح و نقشه بودند اما اين دقيقا چيزی بود كه فرش ماشينی داشت يعنی تنوع طرح و نقشه ، به همين دليل به مرور زمان تكنولوژی تافتينگ به تكنولوژی برای توليد فرش های كوچك در حجم بالای توليد بدل شد. هر چند كه بعدها پيشرفت تكنولوژی های چاپ باعث شد تا بافته های تافتينگ نيز به سمت مصرف در پوشش های كف اتاق برود و تا به امروز كه وجود روشهای چاپ ليزري توسط كامپيوتر برروی پايه تافتينگ ديگر محدوديت طرح و نقشه كاملا بی معنی است.

tufting carpet

تكنولوژی های مدرن تولید فرش ماشینی

تكنولوژی بافت ‏CRT‏ ويلتون تجارت و بازار  كفپوش ها را از زير سايه فرش ماشينی خارج كرد. در ابتدای دهه ۱۹۹۰ بود كه ماشین ساز بلژيكی به نام ميشل وندويل كنترل كامپیوتری را در فرشهای رویه به رویه و يا ‏Face  To  Face ‎‏ توسعه داد و ديری نگذشت كه تكنولوژی ‏CRT‏  یا همان (‏Carpet & Rug Tronic ‎‏ ) به سرعت در دنيا فراگير شد.‏
در واقع ماشين های ‏CRT‏ وندويل توانست سرعت بافت، بهره وری تولید، و رنگ و طرح نامحدود را به صنعت فرش ماشینی هديه كند.

هر ماشين ‏CRT‏ شاید ابتدا محدود به يك كريل و مجموعه ای از رنگ ها به نظر برسد اما می تواند چندين طرح و نقشه و سایز بافت را همزمان ارائه دهد. در واقع ميشل وندويل واژه فيس تو فيس را از اين جهت انتخاب كرد كه ماشين های او می توانند دو لايه فرش را به طور همزمان و به صورت آئينه ای توليد كنند و در نهايت يك تيغ راپير آنها را از هم جدا می كند.

امروزه بيش از ۱۲۰۰ ماشين بافندگی فرش ماشینی ‏CRT‏ در ایالات متحده آمريكا ،‌عربستان ،‌مصر ، فرانسه ، ایران ، تركیه و چین وجود دارد. قيمت يك ماشين وندويل در حدود ۱ ميليون دلار است اما می تواند سالانه ميلیونها دلار فرش ماشينی تولید كند فرشهاییكه بسته به نوع مواد اوليه مصرفی و نيز نوع بافت از ۹۹ تا ۷۹۹ دلار ارزش دارند ( برای یك فرش سه در چهار).

از توليد كنندگان مهم فرش ماشينی در آمريكا كه از تكنولوژی ‏CRT‏ استفاده می كنند می توان به شركت هایShaw , Mohawk , Oriental Weaver U.S.A , Beaulieu , Orian ‎‏ و ‏‎ Carpet Art Deco ‎اشاره كرد. همچنين به جهت گستردگی بازار آمریكا تعداد زیادی از تجار آمریكایی نيز هر ساله اقدام به واردات تعداد زيادی فرش ماشینی می كنند. ‏

فناوری CRT در بافت فرش ماشینی


در سال ۱۹۹۷ بيش از ۹۰ درصد فرش  های ماشينی ۵ و ۶ رنگ بودند اما امروزه تجهيزات جديد ماشين های ‏CRT‏ تا ۱۴ رنگ را نيز ساپورت می كند و حتی با بافت‏Cross-Weaving  ‎‏ و برخی ابتكارات می توان تا ۴۰ شيد رنگی متفاوت را در يك فرش ماشينی ايجاد كرد.

‏ در سال ۲۰۰۱ طبق آمارهاي اعلام شده بيش از ۵۰ درصد توليد فرش ماشيني در دنيا ۸ رنگ و يا بالاتر بوده است.‏
‏ وندويل به سرعت خود را با رشد پلی پروپيلن در بافت فرش نيز تطبيق داد . اين نوع نخ فرش كه مزايايي از جمله توليد بيشتر به صورت فيلامنتی ، قيمت كم ، رنگ پذيری ساده  را داراست موجب افت قيمت فرش در دنيا تا يك دهم قيمت شد و قيمت فرش را تا ۸۰ دلار كاهش داد. ‏
اما آنچه مسلم است ‏CRT‏ تنها تكنولوژی توليد فرش نيست و در حال حاضر ماشين آلات بسيار مدرني برای توليد فرش ماشينی در بازار وجود دارد كه به آنها نيز خواهيم پرداخت. ‏

وقتی صحبت از فرش ماشینی می شود ، گزینه های مختلف می توانند کمی غریب باشند. در اینجا آنچه شما باید بدانید وجود دارد.

داستان داخل موکت

فرش ، جای تعجب ندارد ، در واقع پارچه ای است. و ، مانند دنیای پارچه ، مواد مختلفی وجود دارد که به داخل آن می روند ، طبیعی یا مصنوعی.

الیاف طبیعی
پشم ، از نظر پوشیدگی ، رنگهای خوبی را حفظ می کند و از بین می رود و به خوبی از بین می رود. پشم نخ اصلی است (نوارهای کوچک به هم می چرخند) بنابراین می تواند کمی و قرص را فوز کند (به ژاکت پشمی مورد علاقه خود که فکر می کنید) باشید. این ماده ضد حساسیت نیست ، به این معنی که اگر به پشم حساسیت داشته باشید ممکن است کمی عطسه کنید.

الیاف مصنوعی
الیاف مصنوعی را می توان به چهار دسته تقسیم کرد:

 

داستان پشت

موکت فرش شده است ، به این معنی که به طور غیر متعارف از چیزی به نام پشتی اولیه مشت می شود. پس از آن از پشتوانه ثانویه استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که آن دسته از پارچه های کوچک پارچه از راه برگشت فرار نمی کنند.

تهیه پشتیبان به طور کلی از الیاف طبیعی مانند جوت یا پلی استر ساخته می شود. فرش های بافته شده که با بافتن قسمت بالا و پشت کردن در یک قطعه ساخته می شوند ، نیازی به پشتوانه ندارند.

لایه گذاری

بالشتک در درجه اول به معنای جلوگیری از جدا شدن فرش در تماس با هوا است و در انواع و ضخامت های زیادی وجود دارد. از آنجا که بالشتک تاثیری در ماندگاری فرش شما خواهد داشت ، می پردازد که نوع مناسبی برای فرش شما پیدا کند.

بالشتک نمدی از موی حیوانات یا جوت تشکیل شده است (فیبر براق برخی گیاهان آسیایی - Corchorus olitorius و C. capsularis - برای همه شما گیاه شناسان). بسیار گران قیمت است و به خوبی با فرشهای بافته شده کار می کند.

فوم اورتان رایج ترین نوع بالشتک است و در تراکم های زیادی به وجود می آید. هنگام خرید آن ، آقای ویپل را انجام دهید و Charmin را از آن فشار دهید تا بررسی کنید چگالی محصول چقدر است. اگر به راحتی بین انگشتان دست خود تکان بخورد ، چیزی در آنجا وجود ندارد بلکه هوا است.

Rebond باقیمانده urethane بازیافت می شود که با هم جمع می شوند. این در ضخامت های اساسی شما وجود دارد و شما باید آن را خریداری کنید همانطور که برای کف اورتان انجام می دهید. به عبارت دیگر: فشار را دور کنید.

ستون های سبک

انواع سبک فرش های دیواری به دیوار وجود دارد که می توانید از آن انتخاب کنید:

بربر
اختراع شده توسط Berber of Seville (شوخی) ، فرش های بربر از ردیف هایی از حلقه های پارچه ساخته شده اند که همگی می توانند یک طول یا طول های مختلف داشته باشند. این چیزهای سختی هم هست به خاطر داشته باشید که درزینگ را در بربر بیشتر از سایر سبک ها خواهید دید. همچنین زیر پاها خرد می شود و از ترافیک پا به خوبی برنمی گردد.

برش-شمع
برش حلقه ای با ریختن قسمت های بالای حلقه های فرش و ایجاد دو تافت جداگانه از نخ ایجاد می شود. انواع سبک های برش شمع مختلفی وجود دارد: مخمل خواب دار ، ساکسونی ، مخمل و برش و حلقه. مخمل ضخیم و پرپشت است اما سایه می زند ، و یا پس از پیاده روی ، ردپاها را رها می کند. الیاف ساکسونی (پیچ و تاب فیبر) مانند شکافهای غیرقانونی رفتار می کنند و مانند پرمخاطب شما باید تنظیم گرما شوند. مخمل خواب دار همان چیزی است که احتمالاً در حال حاضر زیر پایتان است (یک برش صاف معمولی) و برش و حلقه همان چیزی است که می گوید.

همه چیز درباره موکت

موکت و فرش در فرهنگ و تاریخ ما ایرانیان نقش بسیار پررنگ و مهمی داشته و دارد. هریک از ما به سلیقه و معیارهای خود، امکان دارد یک نوع موکت یا کفپوش را انتخاب کنیم. با توجه به طیف گسترده  محیط هایی که میتوانیم از موکت به عنوان کفپوش در آن استفاده کنیم، انتخاب محصولی که تمام نیازهای ما را برطرف کند، بسیار مهم است.

هماهنگی با دیگر المان های موجود در فضا

بسیاری از ما شاید فقط به طرح و شکل ظاهری موکت و هماهنگی آن با رنگ پرده یا مبلمان با دکوراسیون داخلی توجه می کنیم. اما در مورد همین محصولی که در شبانه روز آن را میبینیم و زیر پاهایمان احساسش میکنیم. نکته های بسیار زیادی نهفته است. یک کفپوش مناسب مانند موکت علاوه بر کاربردش به عنوان فرش،‌ عایق دما، صدا و جذب تعلیق غبار در فضا است.

تاثیر بسزای موکت در محیط

موکت از منظر زیبایی شناسی و روانشناختی نقش به مراتب مهمتری را ایفا میکند. چنین کفپوشی برای فضا مانند لباسی است که با طرح و نقش خود به فضای پیرامون شخصیت منحصربه فردی می بخشد. انتخاب طرح موکت برای سالن پذیرایی منزل یا اتاق خواب یک کودک، دفتر یک شرکت خصوصی یا تالار همایش های یک موسسه میتواند به طور مستقیم بر طراحی داخلی آن فضا تاثیر گذار باشد. در هر صورت شما با این کفپوش دیر آشنا به راحتی میتوانید به محیط مورد نظرتان حال هوایی دیگر  ببخشید.

مزایا و معایب موکت گزینه های جالب توجهی را شامل می شود. که نسبت به سایر کفپوش های دیگر از جمله پارکت، لمینت یا سنگ نمود بیشتری پیدا می کند. در صورتی که اطلاعات درستی از مزایای و معایب کفپوش های موجود داشته باشیم قطعاً میتوان انتخاب بهتری داشت.

در ادامه مواردی را بر شمرده ایم که قطعاً در انتخاب شما تاثیر گذار خواهند بود.

۱- بافت های متفاوت، فضا های متفاوت

موکت های مرغوب دارای بافت های متفاوتی هستند. از جمله بافت ساکسونی، فریز، بربر و کات و لوپ، هر کدام از این بافت ها میتوانند ظاهر فوق العاده ای داشته باشند. استفاده از موکت جهت پوشش تمام فضا یا استفاده از آن در کنار متریال های دیگر  باز میتواند به بهبود فضای شما کمک کند.

و نبود شکلی از الیاف و بافت در محیط مانند موکت های مدرن یا فرش مطمئناً هویت یک فضای اصیل را نخواهد داشت. در انتها به این نتیجه می رسیم که میتوان با این محصول تناسب های فوق العاده ای در محیط به وجود آورد.

۲- راحتی موکت

۲- راحتی موکت

تا به حال حتماً متوجه صدا های ناملایم پارکت و لمینت بعد از مدتی استفاده  شده اید. نکته هایی اساسی وجود دارد که موکت به خودی خود آنها را در هر حالتی حل کرده است. بعلت انعطاف پذیری الیاف این مشکل به راحت ترین شکل ممکن حل میشود،

حس راحتی که موکت میتواند برای افراد بزرگسال و یا نوزاد ایجاد کند، قابل مقایسه با هیچکدام از کفپوش های دیگر نیست. هر زمان که احساس خستگی کردید و نیاز به استراحت داشتید، تنها کافی است روی آن دراز بکشید، بخوابید یا خستگی در کنید.

۳- موکت،عایق گرما و سرما

۳- موکت،عایق گرما و سرما

موکت یک عایق حرارتی عالی به حساب می آید. در فصول گرم یا سرد سال حس مطلوبی را در محیط فراهم می کند. دمای مطلوب به معنای جلوگیری از هدر رفت انرژی و صرفه جویی در مصرف آن در تمام طول سال میباشد.

به علاوه محصولات سیزال از سیستم گرمایش از کف نیز پشتیبانی میکند. و شما حتی با وجود سیستم گرمایش از کف نیز به راحتی میتوانید از آن استفاده کنید.

۴- معضل کثیف شدن

۴- معضل کثیف شدن

استفاده از کفپوشی مانند موکت نیاز به توجه به مسائلی چون کنترل رفت و آمد و مراقبت همیشگی دارد. کسانی که به درستی از موکت استفاده کنند میتوانند از مزایای آن لذت ببرند ، اما کسانی که بدون داشتن اطلاعات درست تصمیم به استفاده از موکت میگیرند. با مشکلات کثیفی و شستشو حجم زیادی از الیاف مواجه میشوند.

۵-کاهش آلرژی

۵-کاهش آلرژی

بحث آلرژی زا بودن یا نبودن موکت و کفپوش های دیگر، سالهاست که مورد توجه است. و افراد با ترس از اینکه ممکن است موکت موجب تشدید آلرژی شود مواجه بوده اند. اما  بر اساس تحقیقات انجام شده جواب درست این است که آلودگی روی کفپوش های سخت مهار نمی شود، و به عبارتی معلق میماند. در صورتی که موکت های مرغوب از معلق ماندن گرد و غبار و آلودگی های آلرژی زا در هوا جلوگیری میکنند. و میزان عوامل تشدید آلرژی را به حداقل می رسانند.

آرامش

۶- آرامش

همه ما میدانیم که خاصیت آکوستیک موکت موجب به حداقل رسیدن صدا های اضافی محیط می گردد. امروزه فضا های شهری ما مملو از صدا ها و آلودگی های صوتی مختلف میباشد. به این فکر کنید که با استفاده از موکت قسمت بسیار زیادی از صداهای ناخواسته محیط را می توان کاهش داد. و  همانطور که همه ما میدانیم محیط آرام تر منجر به آرامش بیشتر در رفتار افراد حاضر در آن خواهد شد.

محیط امن تر با موکت

۷- محیط امن تر با موکت

برای کسانی که دارای نوزاد هستند. یا خانواده هایی که افراد کهن سال در بین اعضای خانواده دارند. موکت بودن کف فضا یا حداقل اتاق ها میتواند بهترین گزینه باشد. به این علت که این افراد نیازمند توجه بیشتری هستند. و قطع به یقین موکت میتواند حوادث ناشی از بی احتیاطی در محیط خانه را به حداقل برساند.

۸- قیمت موکت

قیمت موکت و هزینه استفاده از انواع موکت های مرغوب در برخی موارد حتی بیشر از سایر کفپوش ها تمام شود. اما صرف در نظر گرفتن هزینه اولیه خرید موکت نمیتواند ملاک انتخاب قرار گیرد. به این علت که ملاک انتخاب درست میزان کیفیت یک کالا و عملکرد آن در دراز مدت است.

خرید موکت مرغوب ضمن سرمایه گذاری و عدم نیاز به تعویض آن در کوتاه مدت، در میزان انرژی های مصرفی تاثیر گذار است، آلودگی های محیطی را کاهش می دهد، صدا های داخل و خارج از محیط را به حداقل رسانده و سلامت و امنیت شما را کنترل میکند.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای ضروری برای انتخاب فرشهای الیاف طبیعی (راهنمای انتخاب فرش)

راهنمای ضروری برای انتخاب فرشهای الیاف طبیعی (راهنمای انتخاب فرش)

فرشهای الیاف طبیعی از دیرباز مورد علاقه های طراحان بوده اند - بافت خاکی آنها فضایی آرام و راحت را به فضایی می بخشد و دوام بالاتر از حد متوسط ​​آنها باعث می شود آنها نیز به یک انتخاب عملی تبدیل شوند. اما با وجود چنین طیف وسی....

راهنمای ضروری برای انتخاب فرشهای الیاف طبیعی (راهنمای انتخاب فرش)

بزرگترین اشتباه هنگام خرید فرش

بزرگترین اشتباه هنگام خرید فرش

خرید فرش کاری نیست که اغلب مردم انجام می دهند. در حقیقت ، برخی ممکن است در طول زندگی فقط چند بار اقدام به خرید فرش کنند. به همین دلیل ، مصرف کنندگان در روند خرید فرش سردرگم می شوند و در پایان با فرشی روبرو شوند که متناسب با نی....

بزرگترین اشتباه هنگام خرید فرش

6 نکته برای نصب فرش خانه

5 نکته در خرید برای انتخاب فرش

نحوه انتخاب نوع فرش مناسب برای خانه شما

5 بسیار ضروری نکته که در انتخاب فرش باید بدانید

   محصولات مشابه