مقالات خانه چین
فروشگاه

راهنمای انتخاب کوسن برای دکوراسیون مبل های نشیمن منزل

معمولاً در مشاوره های دکوراسیون انستودیوز بر این نکته تأکید می کنیم که ایجاد تغییری جدید در اتاق با تعویض کوسن ها بسیار ساده است. این موضوع حقیقت دارد،  پارچه ها و رنگ ها می توانند به فضایتان حسی کاملا متفاوت ببخشند، اما این بدان معنا نیست که انتخاب 4 یا 5 کوسن زیبا و مناسب از میان هزاران کوسنی که در تم های رنگی متفاوت وجود دارد کار آسانی است. هنگام انتخاب کوسن برای دکوراسیون، گزینه های متعددی پیش روی شماست که می تواند این روند را برایتان گیج کننده کند.

اما، ما می خواهیم انتخاب را برای شما راحت تر کنیم. این مطلب را راهنمایی برای انتخاب کوسن در اتاق های مختلف منزلتان در نظر بگیرید و در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

چطور رنگ کوسن را انتخاب کنیم؟؟

کوسن های طرح دار متناسب با رنگ بندی مبل

شروع با چند قانون مهم

در قدم اول چند قانون وجود دارد که همیشه باید به آن ها توجه کنید:

انتخاب رنگ بندی

 یک تم رنگی جذاب را انتخاب نمایید و به آن پایبند باشید. اگر همه ی کوسن هایتان در یک تم رنگی باشند و یا اینکه از رنگ های مکمل برای انتخاب آن ها استفاده کنید، انتخابتان تأثیر گذاری بسیار بالایی بر فضا خواهد داشت. پیشنهاد می کنیم قبل از این کار مطلب انتخاب رنگ های متناسب در طراحی داخلی را حتماً مطالعه کنید.

تقارن در چیدمان

یک آرایش متقارن را هدف قرار دهید، خواه بر روی مبل، تخت خواب و یا صندلی کنار پنجره باشد. هنگامی که شما چندین پارچه ی مختلف را روی  یکدیگر لایه بندی می کنید، اشیا  می توانند واقعاً آشفته شوند. معمولاً ما یک آرایش متقارن را دوست داریم  چون این کار حس نظم و آراستگی را حفظ می کند.

فرمولی برای ایجاد ریتم

  یک طرح ساده، یک طرح شلوغ و یک طرح تک رنگ. این یک فرمول اولیه است که به شما کمک می کند تا  گزینه های خود را محدود کنید. راه دیگر برای فکر کردن به آن این است که از یک کوسن با طرح های درشت، یک کوسن با طرح های ریز و یک کوسن تک رنگ استفاده کنید. پارچه ی شلوغ یا پارچه ای که طرح هایی درشت دارد باید برای بزرگترین کوسن، یا کوسن یگانه ای که در وسط قرار می گیرد استفاده شود. به خاطر این که معمولا این پارچه ها هم به عنصری نظم دهنده برای چیدمان کوسن ها تبدیل می شوند، هم بر نظم و ظاهر بقیه ی اتاق اثر گذارند. پیشنهاد می کنیم برای طرح های ریز و کوسن های کوچک از کوسن شطرنجی و راه راه استفاده کنید.

سلسله مراتب ابعاد

  هر چقدر که به وسط مبل می رسید کوسن ها باید کوچک تر باشند.  معمولاً باید بزرگ ترین کوسن ها در گوشه ی دور و کوسن کوچکتر در داخل مبل باشد. همچنین برای راحتی، بهتر است کوسن های 55 تا 60 سانتی متری را در کناره ها بگذارید چرا که دیگر لازم نیست برای نشستن آن ها را بردارید.

استفاده به اندازه

درست است که کوسن ها بیشتر به عنوان عناصری دکوراتیو شناخته می شوند، اما استفاده از آن ها واقعاً به معنای ایجاد راحتی در مبلمان شما نیز هست. بنابراین بیش از حد از آن ها استفاده نکنید. احتمالا مبل هایی را دیده اید که به خاطر تعدد کوسن ها احساس راحتی را به شما نمی دهند. این وضعیت ایده آلی برای شما و مهمانانتان نیست. بنابراین وقتی که احساس کردید تعداد کوسن ها زیاد است می توانید تعدادی از آنها را  بردارید.

زمانی که این نکات اولیه را رعایت کنید  برای گام بعدی انتخاب کوسن برای دکوراسیون که انتخاب پارچه است  آماده هستید. این جالب ترین و البته سردرگم کننده ترین بخش کار است. گزینه های بسیار زیادی وجود دارد.برای اینکه آنها را محدود کنید سبک و مدلی را که دوست دارید در منزلتان بوجود بیاورید مشخص کنید. در ادامه به طرح های موجود خواهیم پرداخت.

چگونگی انتخاب رنگ کوسن

استفاده از تم رنگی آبی برای کوسن ها

پارچه های تک رنگ با رنگ شاخص برای کوسن

اگر در اتاقتان طرح و نقش های بسیاری به کار رفته است، مثلا مبل طرح دار، پرده های تزئینی و یا فرش پراز نقش و رنگ، پارچه کوسن را  بدون طرح انتخاب کنید. همچنین ممکن است شما علاقه داشته باشید از رنگ های خاص و تند مثل آبی، قرمز، زرد یا بنفش سیر در نشیمن و پذیرایی استفاده کنید، اما می دانید استفاده از این رنگ ها در سطوح بزرگی مثل کاناپه و مبل ها به فضای منزل شما جلوه ی خوبی نمی بخشد، در این حالت نیز می توانید مبل هایی به رنگ خنثی خریداری کنید و با کوسن های تک رنگ، رنگ دلخواهتان را به فضا وارد کنید.

دراینجا ما دو رنگ انتخاب کردیم که در چرخه ی رنگ با یکدیگر در تضاد هستند (دو رنگ مکمل) نارنجی پررنگ و آبی سرد. به یاد داشته باشید که  وقتی رنگ های مکمل در کنار هم قرار می گیرند خیلی با شکوه و با طراوت به نظر می رسند و در نگاه کلی چشمگیرتر به نظر می آیند.

اگر هنوز وسایل دیگری در اتاق ندارید، می توانید از پارچه ای طرح دار، تابلو هایی هنری و اکسسوری ها به عنوان هماهنگ کننده ی محیط استفاده کنید. برای مثال در این تصویر مشاهده می کنید که این پارچه ی شطرنجی و شیک در پشت مبل قرار گرفته و بر فضا اثرگذاشته است. نارنجی تند و آبی سرمه ای هردو در این پارچه به چشم می خورند، از این رو پارچه ی کوسن ها را تک رنگ انتخاب کردیم تا بیشترین اثرگذاری را بر فضا داشته باشیم.

مشاوره دکوراسیون و انتخاب رنگ کوسن متناسب با مبلمان

رنگ بندی کوسن ها بااستفاده از رنگ های مکمل

یک رنگ، سه الگو

اگر فکر می کنید کوسن مناسب مبل شما نباید رنگهای متفاوتی با یکدیگر داشته باشند، پیشنهاد می کنیم سه پارچه ی مختلف که با هم هماهنگ هستند را انتخاب کنید. در این چیدمان از پارچه ای بسیار مرغوب با حالت طرح برجسته (با الگوی گل در مرکز) به عنوان نقطه ی عطف استفاده شده است و رنگ مبل با کوسن مخملی تکرنگ در گوشه ها و یک کوسن شطرنجی در وسط هماهنگ شده است.

نکته اصلی در اینجا هماهنگی و تناسب رنگ هاست.کوسن هایی با رنگ شاخص  در وسط و گوشه ها به ایجاد هماهنگی میان مبل سفید رنگ و کوسن های شطرنجی روشن تر کمک می کند. طرح گلدار زنانه در وسط با طرح شطرنجی مردانه ای در دو طرف به تعادل رسیده است.  و این پارچه های طرح دار نهایتاً با پارچه های تک رنگ به هماهنگی رسیده اند.

بنابراین هنگامی که شما پارچه های مختلف از یک رنگ را در کنار هم قرار می دهید، فقط از خود بپرسید«آیا این طرح با  طرح دیگر هماهنگ و متناسب است؟»

چکونه رنگ کوسن را متناسب با مبل خود انتخاب کنیم؟

کوسن های ساده تک رنگ قهوه ای و شطرنجی و طرح دار با الگوی گل در مرکز

رنگ های خنثی،گرم

اگر می خواهید از پالت رنگی خنثی استفاده کنید، به چند کوسن برای  آوردن بافت و الگو به فضای خود نیاز دارید. برای رسیدن به این ترکیب، ما یک پالت رنگی از سفید ، خاکستری مایل به قهوه ای و شکلاتی را انتخاب می کنیم.

با شلوغ ترین طرح  آغاز می کنیم، سپس طرحی درشت با رنگ مکمل را وارد فضا می کنیم و نهایتاً برای ارتباط این دو طرح  از یک کوسن کتانی شکلاتی قهوه ای یکپارچه و یکدست با لبه ی متضاد استفاده می کنیم. به این صورت بدون استفاده از رنگ های خاص توانسته اید کوسن مناسب مبل منزلتان را خریداری و چیدمان کنید.

ترکیب کوسن های شظرنجی با کوسن های تک رنگ و طرح دار

استفاده از رنگ های سفید، خاکستری مایل به قهوه ای، و شکلاتی برای کوسن ها

ساده اما تازه با رنگ های مشابه

 اگر رنگ را دوست دارید ولی تعدادی کوسن می خواهیدکه بیش از حد پر زرق و برق نباشند، رنگ هایی را که در چرخه ی رنگ کنار یکدیگر  قرار دارند و یا رنگ های مشابه را انتخاب کنید. این  ها رنگ هایی هستند که خصوصیات مشترک زیادی دارند ولی در عین حال متفاوت هستند و باعث می شوند یک ترکیب رنگی مناسب ایجاد شود.

برای مبل بالا، ما صورتی و نارنجی را انتخاب میکنیم. این دو رنگ در چرخه رنگ بهم نزدیک هستند و در عین حال  یک ترکیب عالی ایجاد می کنند. ما همچنین افزودن دو اثر هنری  به قسمت بالای مبل که ترکیب صورتی و نارنجی را تقویت می کند توصیه می کنیم.

برای یک ترکیب ملایم تر از الگوها، یک کوسن کوچک به رنگ نارنجی (در مرکز)، دو کوسن بزرگتر سفید رنگ با قاب مدور نارنجی، و دو کوسن تکرنگ در گوشه ها را پیشنهاد می کنیم.

استفاده ترکیبی از رنگ های مشابه برای کوسن ها

استفاده ترکیبی از رنگ های نارنجی و صورتی برای کوسن ها

استفاده از یک رنگ قوی و خیره کننده به عنوان نقطه ی تمرکز

یک کوسن با رنگی خیره کننده که در جای مناسب قرار گرفته مثل یک نقطه ی تمرکز و جذابیت زیبا عمل می کند. رنگ آبی پررنگ و کبود  به خوبی دیدگان مخاطب را جلب می کند،  حتی اگر آن اطراف طرح ها و رنگ های دیگری هم حضور داشته باشند. این روزها طرح های متنوع و خلاقانه ی کوسن در بازار و شبکه های اجتماعی به شما چشمک می زنند و به همین سبب ممکن است هرگز به کوسن های تک رنگ ساده فکر نکنید،  ولی در یک فضای مناسب، کوسنی تک رنگ می تواند یک ترکیب رنگی را به وجود بیاورد که به خوبی به چشم نمی آمده است.

اگر شما می خواهید روح تازه ای  را در فضای منزلتان بدمید می توانید از یک جفت کوسن تک رنگ در فضای خود استفاده کنید. این رنگ را درطرح های دیگر روی بقیه لوازم دکوراتیو منزل استفاده کنید و سپس تکه تکه در جاهای مختلف فضا بکار ببرید.

مشاوره دکوراسیون و انتخاب رنگ کوسن متناسب با مبلمان

ترکیب کوسن های تک رنگ آبی تیره با پارچه های طرح دار

کوسن های راه راه

اگر شما به دنبال مسیری هستید که انتخاب کوسن برایتان سخت نباشد پیشنهاد ما کوسنی به رنگی شاخص با پارچه ای مجلل مثل مخمل در کنار کوسن های کلاسیک راه راه است. نوار ها الگو های عالی برای استفاده روی کوسن ها هستند چرا که تعادل خوبی فراهم می آورند. این رویکرد بسیار ساده است، یک رنگ برجسته را که در هر قسمت در فضایتان استفاده شده، برای کوسن ها انتخاب کنید. سپس از دوکوسن راه راه  برای آوردن طرح و بافت به فضا بهره ببرید.

چطور رنگ کوسن را انتخاب کنیم؟؟

کوسن هایی با رنگ برجسته سبزرنگ در کنار کوسن های راه راه

بالش درون کوسن ها

خب، بعد از همه ی این صحبت ها از رنگ ها و الگو ها، حالا وقت آن رسیده است که به سراغ جزئیاتی که هیجان کمتری دارند برویم. اطلاعاتی مثل بالش درون پوشش کوسن. همانطور که ابر و اسفنج داخل مبلتان اهمیت بالایی دارد، این مسأله را باید برای کوسن ها نیز به خاطر بسپارید. آنچه درون کوسن قرار می گیرد به اندازه ی پوشش بیرونی آن مهم است. کوسن ها برای  فراهم کردن راحتی مضاعف و ضربه گیر بودن مبلتان در نظر گرفته شده اند. بنابراین خیلی مهم است که  کوسن هایتان از کیفیتی خوب برخوردار باشند.

شما لزوماً به گران قیمت ترین  بالش  نیاز ندارید، اما بالش هایی را انتخاب کنید که هم شامل پر و هم کرک و پرز باشند. بدیهی است که ما نسبتی را به کار می بریم که شامل 95٪ پر و 5٪ کرک است.

نکته ی ظریفی که باید به آن توجه کنید این است که اگر کوسن بزرگتری می خواهید باید آن را پر تر از حد معمول کنید؛ به عنوان مثال، اگر شما یک پوشش 50 سانتی متری برای کوسن دارید و یک کوسن واقعاً پر می خواهید، آن را به اندازه ی یک کوسن 55 سانتی متری پر کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

ست کردن کوسن با مبل ؛ ایده‌های رنگی کوسن برای انواع مبلمان

ست کردن کوسن با مبل ؛ ایده‌های رنگی کوسن برای انواع مبلمان

این که از چه کوسنی برای چه چیدمانی استفاده کنیم، به نوع سبک دکوراسیون داخلی خانه شما مربوط می‌شود. به عنوان مثال اگر چیدمان منزل شما سنتی است استفاده از کوسن‌های گلدوزی شده و زری‌دوزی شده می‌تواند برای شما انتخاب ایده آ....

ست کردن کوسن با مبل ؛ ایده‌های رنگی کوسن برای انواع مبلمان

   محصولات مشابه