مقالات خانه چین
فروشگاه

نحوه حذف یک لکه جوهر از فرش

تمیز نگه داشتن فرش به اندازه ی انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون منزل اهمیت دارد. گاهی بر اثر برخی بی احتیاطی ها لکه های مختلفی روی فرش ها ایجاد می شود و در نتیجه باعث از بین رفتن ظاهر زیبای فرش ها می شود که اگر برای برطرف کردن لکه های ایجاد شده سریع اقدام نشود لکه کهنه می شود و امکان از بین بردن کامل آن وجود نخواهد داشت به همین منظور در این مطلب می خواهیم پاسخ سوال یکی از همراهان را در رابطه با پاک کردن لکه جوهر از روی فرش را با شما در میان بگذاریم، شاید این سوال دغدغه شما عزیزان هم باشد، پس با ما همراه باشید.

از بین بردن لکه جوهر به دلیل خصوصیات شیمیایی آن کار ساده ای نیست. اما با کمی صبر و پایداری ، لکه در مقابل چشمان شما از بین خواهد رفت.

نحوه حذف یک لکه جوهر از فرش

نحوه حذف لکه های فرش 

با این دستورالعمل های مرحله به مرحله لکه های غیرممکن مانند لاک ناخن ، گریس ، جوهر و شراب را از روی فرش جدا کنید.

ما همه آنجا بوده ایم. یا قلم جوهر را رها کرده اید یا روی آن قدم گذاشته اید و جوهر در همه جا است. اوه! لکه های جوهر می تواند درد برای از بین بردن فرش باشد. چرا؟ جوهر حاوی خواص شیمیایی مانند رنگدانه ها ، رنگ ها و روان کننده ها است که باعث حذف سخت تر از بیشتر محصولات خانگی می شود. هرچه زودتر به تمیز کردن لکه برسید ، بهتر خواهید بود. به این ترتیب جوهر فرصت خیس شدن در فرش را ندارد و حذف آن دشوارتر می شود.

به دلیل خاصیت تمیز کردن مواد سنگین ، الکل دناتوره یک سلاح مخفی عالی برای خارج کردن لکه های جوهر سخت است. الکل دناتوره نیز به سرعت تبخیر می شود ، که به جلوگیری از آسیب رساندن به بالشتک زیر فرش کمک می کند. با مالیدن الکل تفاوت دارد زیرا حاوی تقریبا 10 درصد متانول است ، که بسیار سمی است. با این حال ، الکل دناتوره برای تمیز کردن بهتر از مالیدن الکل بهتر است زیرا کار می کند و سریع خشک می شود. فقط حتماً آن را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

آنچه شما نیاز دارید:

مرحله 1: لکه را لکه دار کنید

اگر لکه جوهر تازه است ، از یک پارچه به رنگ روشن استفاده کنید تا حد ممکن لکه لکه دار شود. مراقب باش! مطمئن شوید که لکه تازه را عمیق تر وارد فرش نکنید.

لکه را لکه دار کنید

مرحله 2: با الکل خیس کنید

حداقل به مدت پنج دقیقه لکه خشک باید در الکل دناتوره خیس شود. زیاد الکل را روی لکه بریزید. به اندازه کافی برای پوشاندن لکه استفاده کنید و بگذارید حدود نیم اینچ خیس شود. الکل در لکه نفوذ می کند اما اگر احتیاط نکنید ، می تواند عمیق تر شود و به بالشتک زیر فرش آسیب برساند. وقتی الکل برای یک دقیقه خیس شد ، یک دستمال تمیز بگیرید و شروع به لکه زدن جوهر بیشتر از لکه کنید. این روند را چند بار تکرار کنید. الکل را اضافه کنید ، صبر کنید و سپس لکه بزنید.

با الکل خیس کنید

مرحله سوم: در صورت لزوم از مسواک استفاده کنید

اگر به نظر می رسد برخی از الیاف وجود ندارد که الکل به آن نرسد ، مسواک قدیمی را بگیرید و به آرامی الکل را در الیاف سرسخت ماساژ دهید. بگذارید الکل به مدت پنج دقیقه بنشیند ، سپس دوباره شروع به لکه دار کردن جوهر کنید.

 در صورت لزوم از مسواک استفاده کنید

مرحله 4: از خلاء استفاده کنید

شما ممکن است فقط با بلوت زدن و ماساژ نتوانید تمام جوهرها را از فرش خارج کنید. خلاء مرطوب و خشک می تواند این روند را سریعتر و بسیار مؤثرتر کند. الکل را اضافه کنید و بگذارید پنج دقیقه بماند. هنگامی که فرصتی برای خیس شدن داشت ، الکل و جوهر را با خلاء مرطوب و خشک خلاء کنید. توجه: حتماً فیلتر موجود در خلاء خود نباشد. فیلترها فقط برای تمیز کردن خشک هستند و از بین بردن فیلتر باعث خلاء مایعات می شود. این فرایند خیساندن و جاروبرقی بسیار شبیه به فرشهای حرفه ای فرش است. این روند را هر چند بار که لازم باشد تکرار کنید. این باید کاملاً آن لکه جوهر مزاحم را از بین ببرد.

از خلاء استفاده کنید

در مقابله با لکه جوهر ، صبور و مداوم باشید. ممکن است چندین کاربرد الکل و لکه گیری یا جاروبرقی از بین برود تا لکه به طور کامل از بین برود. اگر لکه هنوز هم ادامه دارد ، با یک پاک کننده حرفه ای تماس بگیرید تا کار را انجام دهد.

راه و روش پاک کردن لکه جوهر خودکار روی لباس

زمانی که فراموش می کنید خودکار خود را از جیبتان در بیاورید یا آن را به حالت بدی در جایی قرار داده اید و باعث می شوید که مقداری از جوهر آن روی لباستان بریزد ، سردرگم خواهید ماند.

 

خوشبختانه جای نگرانی نیست و راه های زیادی برای از بین بردن لکه جوهر از روی لباس وجود دارد که بسیاری از آن ها با استفاده از محصولات خانگی می باشد اما نکته ای که قبل از هر چیزی باید بدانید ، این است که هرگز این لباس را نشویید ، اول لکه را پاک کنید زیرا بعد از شستن و خشک کردن لباس، پاک کردن آن کار بسیار سخت تری خواهد بود حال در این قسمت از نمناک تعدادی از این راه های خانگی را به شما معرفی می کنیم.

قبل از شروع کار

اولین مرحله این است نوع جوهری که روی لباس ریخته شده است را بدانید . جوهرهایی که پایه آب دارند مثل ماژیک های قابل شستشو که راحت ترین نوع برای پاک کردن هستند . لکه جوهر دائمی مثل ماژیک ها و هایلایت های دائمی می تواند چالش بزرگ تری برای پاک کردن داشته باشند.

لکه جوهر روی لباس

راهکارها

لکه های تازه جوهر راحت تر از لکه های خشک شده پاک می شوند و در نتیجه اگر خوش شانس باشید، قبل از خشک شدن متوجه وجود لکه روی لباس خود می شوید پس قبل از اینکه جوهر خشک شود ، کمی نمک روی آن بریزید و یک حوله خیس کوچک را به آرامی روی آن بزنید و سپس با مسواک ، نمک ها را پاک کنید و این کار را تا جایی انجام دهید که لکه کاملا محو شود.

مواد و لوازم مورد نیاز :

طرز انجام کار :

رفع لکه جوهر

پاک کردن لکه های جوهر دائمی

مقداری الکل را روی قسمت جوهردار دائمی بزنید که معمولا تاثیرگزار است و این مایع نمی تواند لکه را به طور دائمی از بین ببرد. اما به پاک کردن آن کمک می کند و اگر بتوانید پارچه را سفید کنید، فرصت بیشتری برای پاک کردن لکه خواهید داشت.

مواد و لوازم نیاز:

طرز انجام کار:

پارچه را تست کنید : یک حوله را تمیز دا بردارید و پارچه لک شده را روی آن قرار دهید و سپس قسمتی را که الکل زده بودید بررسی کنید و اگر این قسمت آسیب ندیده بود، مرحله بعد را آغاز کنید.

لکه اغشته به الکل را به یک پارچه تمیز انتقال دهید : از یک حوله کاغذی یا پارچه تمیز استفاده کنید و قسمت الکلی شده را روی این لباس بزنید ، این کار باعث می شود که لکه راحت تر پاک شود و ممکن است که حوله زیر آن خیس شود و جوهر روی آن پاک شود که اگر این اتفاق بیافتد ، بباید قسمت خشک حوله را زیر قسمت جوهری انتقال دهید و این کار را تا جایی تکرار کنید که هیچ جوهری باقی نماند و سپس محل جوهری شده را کاملا شستشو دهید.

اگر این جوهر از خودکار بود ، بعد از استفاده کردن از الکل مقداری مایع شوینده را به محل بزنید و سه تا پنج دقیقه صبر کنید.

در این مرحله باید ناحیه را چک کنید :اگر جوهر از بین رفته بود، آب را در داغ ترین درجه قرار دهید و مثل همیشه شروع به شستن لباس کنید و اگر لکه هنوز باقی بود، آن را با سفید کننده پایه اکسیژن و آب سرد مخلوط کنید و همچنین می توانید از دستورالعمل های روی مواد شوینده نیز استفاده کنید .

گاهی اوقات باید اجازه دهید که لباس جوهری شده شما حداقل تا هشت ساعت درون آب باقی بماند و اگر این لکه هنوز هم باقی بود، باید این کار را با مواد تازه دوباره تکرار کنید و حتما به یاد داشته باشید که قبل از خشک شدن لباس ، لکه کاملا از بین رفته باشد .

الکل

سایر راه های پاک کردن لکه از روی لباس

ریموور لاک ناخن

این روش برای جوهرهای دائمی مناسب است اما ممکن است که به لباس شما آسیب وارد کند . برای اینکه متوجه شوید به لباس آسیب می زند یا خیر، می توانید آن را در قسمت داخل لباس امتحان کنید و اگر تمام جوهر از بین رفت ، همین دستورالعمل استفاده از الکل را برای آن استفاده کنید و بعد از انجام تمام مراحل بالا ، حتما با مایع شوینده لباس تمام ریموور لاک ناخن را پاک کنید که شوینده مناسب لباس معمولا روی برچسب آن نوشته شده است.

کاسه کم عمق یا یک ظرف دیگر را با میزان کافی شیر پر کنید تا با استفاده از آن بتوانید قسمت جوهری لباس را داخلش قرار دهید و سپس روز بعد آن را از شیر در بیاورید.

شیر

اسپری مو

بیشتر اسپری های مو حاوی الکل هستند که به حل کردن جوهر و لکه های آن کمک می کند و فقط سعی کنید اسپری مویی را انتخاب کنید که حاوی میزان زیادی الکل باشد که معمولا این برند ها گران قیمت تر نیز می باشد و برای ین کار یک حوله تمیز را ر زیر لباس قرار دهید و اسپری مو را روی آن بزنید و سپس حوله تمیز را روی آن بکشید تا جوهر به حوله انتقال پیدا کند.

سرکه و آرد سفید

اول از همه اینکه لکه لباس را به سرکه آغشته کنید ، زمانی که این قسمت از لباس با سرکه حالت خمیری پیدا کرد، یک مخلوط با دو قسمت سرکه و سه قسمت آرد سفید ایجاد کنید و روی پارچه بزنید و اجازه دهید که این قسمت خمیری شده کاملا پاک شود و بعد آن را بشویید.

از بین بردن لکه جوهر از روی فرش

تمیز نگه داشتن فرش به اندازه ی انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون منزل اهمیت دارد. گاهی بر اثر برخی بی احتیاطی ها لکه های مختلفی روی فرش ها ایجاد می شود و در نتیجه باعث از بین رفتن ظاهر زیبای فرش ها می شود که اگر برای برطرف کردن لکه های ایجاد شده سریع اقدام نشود لکه کهنه می شود و امکان از بین بردن کامل آن وجود نخواهد داشت به همین منظور در این مطلب می خواهیم پاسخ سوال یکی از همراهان را در رابطه با پاک کردن لکه جوهر از روی فرش را با شما در میان بگذاریم، شاید این سوال دغدغه شما عزیزان هم باشد، پس با ما همراه باشید.

از بین بردن انواع لکه,از بین بردن لکه جوهر

از بین بردن لکه جوهر از روی فرش

 

سوال: چگونه جوهر را از روی فرش پاک کنم لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ: برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش بهتر است سریع اقدام نمایید، توجه داشته باشید که برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش بخصوص فرش دستباف پاک کننده های صنعتی به خصوص الکل و استون را فراموش چرا که ممکن است باعث از بین رفتن رنگ بافت های فرش شود بنابراین بهتر است از شوینده های ملایم مثل شامپو بچه و یا پاک کننده های طبیعی مثل آبلیمو استفاده کنید. با انجام مراحل زیر که در تصاویر مشاهده می کنید می توانید به سادگی اثر جوهر را تا حد زیادی کاهش دهید.

تمیز کردن لکه جوهر,تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش

از بین بردن انواع لکه,از بین بردن لکه جوهر

از بین بردن لکه جوهر از روی فرش

راهنمای تمیز کردن انواع لکه ها, شیوه تمیز کردن لکه جوهر

نحوه تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش, راهنمای از بین بردن انواع لکه ها

مراحل تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش

 

از بین بردن لکه جوهر, از بین بردن لکه جوهر از روی فرش

تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش, از بین بردن انواع لکه

نکات و توصیه‌هایی برای پاک کردن جوهر از روی فرش

۱. اولین قدم این است که در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به پاک کردن لکه جوهر اقدام کنید. هرچه جوهر خشک‌تر شود، پاک کردن آن دشوارتر است.

۲. همیشه قبل از مقابله با لکه، با مواد شیمیایی که نسبت به استفاده از آن‌ها تردید دارید بهتر است در ابتدا یک ناحیه کوچک تاثیر آن را آزمایش کنید.

۳. توجه داشته باشید، برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش مخصوصا فرش‌های دستباف از پاک کننده‌های صنعتی به خصوص الکل و استون استفاده نکنید، چرا که ممکن است باعث از بین رفتن رنگ بافت‌های فرش شود. برای این کار بهتر است از شوینده‌های ملایم مثل شامپو فرش، شامپو بچه یا پاک کننده‌های طبیعی مثل آبلیمو و سرکه سفید استفاده کنید.

۳. در صورتی که لکه‌ای در روی فرش ایجاد شد، علاوه بر پاک کردن لکه از روی فرش، مایعاتی که به پشت فرش رسوخ کرده را باید تمیز نموده و پشت فرش را در معرض هوا قرار داده تا مانع از ایجاد کپک شود و از پوسیدگی فرش جلوگیری شود.

۴. قبل از انتخاب هر گونه روشی برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش، راهنمای پشت فرش را مطالعه کرده و از آن کمک بگیرید.

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه لکه های قهوه را از فرش جدا کنیم

چگونه لکه های قهوه را از فرش جدا کنیم

فقط با چند مورد خانگی و نکات و ترفندهای ساده ما ، این لکه قهوه هولناک دیگر نخواهد بود.....

چگونه لکه های قهوه را از فرش جدا کنیم

چگونه یک لکه گریس را از روی فرش حذف کنیم

چگونه یک لکه گریس را از روی فرش حذف کنیم

در مقابله با لکه گریس ، صبور و مداوم باشید. ممکن است چندین کاربرد جوش شیرین ، محلول تمیز کردن بلات و جاروبرقی برای لکه به طور کامل از بین برود. اگر لکه هنوز هم ادامه دارد ، با یک پاک کننده حرفه ای تماس بگیرید تا کار را انجام د....

چگونه یک لکه گریس را از روی فرش حذف کنیم

   محصولات مشابه