مقالات خانه چین
فروشگاه

چگونه لکه های قهوه را از فرش جدا کنیم

روش اول:

فقط با چند مورد خانگی و نکات و ترفندهای ساده ما ، این لکه قهوه هولناک دیگر نخواهد بود.

چگونه لکه های قهوه را از فرش جدا کنیم

آنچه شما نیاز دارید:

مرحله 1: لکه را لکه دار کنید

اگر به تازگی قهوه را روی فرش ریخته اید ، سریع عمل کنید. ابتدا با استفاده از حوله ، دستمال یا حوله کاغذی ، تا حد ممکن مایعات را تا حد ممکن خرد کنید. از بیرون به وسط کار کنید تا مایع پخش نشود. فرش را مالش ندهید - به راحتی مایعات را لکه دار کنید. پس از جذب تمام مایع ، مقدار کمی از آب سرد را روی لکه بریزید و لکه دار کنید تا رقیق شود.

Removing Wine Stain

مرحله 2: از یک راه حل تمیز کردن استفاده کنید

اگر لکه سازی به طور کامل کار نمی کند ، باید یک راه حل تمیز کردن تهیه کنید. 1 فنجان پراکسید هیدروژن را با 1/2 قاشق چای خوری صابون ظرف را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. محلول تمیز کردن مایع را با استفاده از یک اسفنج یا حوله به رنگ روشن روی لکه قرار دهید. اجازه دهید محلول به مدت 5-10 دقیقه روی لکه بنشیند. هنگامی که محلول زمان نشستن و کار کردن جادوی خود را داشت ، از یک حوله تمیز یا حوله کاغذی استفاده کنید تا هم قهوه و هم تمیز کننده آن را جذب کنید. توجه: بیشتر فرش ها دارای رنگ محلول هستند ، بنابراین با پراکسید هیدروژن رنگ نمی شوند. اگر مطمئن نیستید ، ابتدا قبل از درمان لکه ، یک ناحیه پنهان کوچک را آزمایش کنید.

Create a cleaning solution using dish soap and hydrogen peroxide.

 

Create a cleaning solution using dish soap and hydrogen peroxide.

 

Blot the carpet with the cleaning solution.

 

مرحله سوم: از خلاء مرطوب استفاده کنید

اگر اولین محلول خیساندن در محلول تمیز کردن کل لکه را بدست نیاورد ، باید آن را به شکلی افزایش دهید. محلول تمیز کردن را بر روی لکه بریزید ، مطمئن شوید که کل منطقه را اشباع می کند. آن را به مدت 10 دقیقه روی لکه بگذارید ، سپس از خلاء مرطوب / خشک خلاء خود استفاده کنید تا تمام مایع خارج شود. تکرار کنید تا لکه از بین برود.

مرحله سوم: از خلاء مرطوب استفاده کنید

روش دوم:

روش از بین بردن لکه قهوه تازه:

همیشه خاطرتان باشد باید از بیرون لکه شروع کرده و به سمت میانه آن بروید. با این کار از پخش شدن لکه جلوگیری می‌شود.

نباید فرش را خراش کنید. این کار به الیاف فرش آسیب می‌رساند و باعث کنده شدن بخش‌هایی از فرش می‌شود. به جای این کار پارچه‌ای روی لکه گذاشته و آن را خشک کنید و مجدد این کار را انجام دهید.

سعی کنید از پارچه سفید تمیز برای خشک کردن لکه قهوه استفاده کنید. قسمت تمیز پارچه را روی لکه فشار دهید و این کار را تا جایی تکرار کنید که دیگر هیچ لکه قهوه‌ای به پارچه منتقل نشود. کمی آب سرد روی لکه قهوه بریزید. با استفاده از یک پارچه سفید و تمیز دیگر لکه را خشک کنید و نم آن را بگیرید. بسته به نوع قهوه و مدت زمانی که لکه روی فرش بوده، شاید لازم باشد این کار را حداقل دو بار تکرار کنید. بیش از حد فرش را خیس نکنید. قرار است با خیس کردن فرش، لکه را رقیق کنید اما می‌توانید خیس کردن لکه را با پارچه نیز انجام دهید.

در نهایت از یک لکه‌بر فرش استفاده کنید. حتما بر اساس دستورالعملی که روی آن نوشته شده عمل کنید. از اسپری تمیزکننده بیش از حد استفاده نکنید زیرا باقی ماندن بقایای اسپری روی فرش موجب جذب آلودگی‌ها در طولانی مدت می‌شود.

در ادامه روش از بین بردن لکه قهوه که خشک شده را توضیح خواهیم داد.

روش از بین بردن لکه قهوه قدیمی:

روش از بین بردن لکه قهوه قدیمی نیز بسیار شبیه آن چیزی است که گفته شد اما باید بدانید برای لکه‌های قدیمی باید این مراحل بیشتر تکرار شود. باید حتما پیش از اقدام به لکه‌بری، لکه را اندکی مرطوب کنید. تمام مراحلی که در بالا گفته شد را تکرار کنید تا جایی که دیگر هیچ لکه‌ای دیده نشود.

لکه قهوه قدیمی برای آنکه کاملا پاک شود نیاز به تلاش بیشتری دارد. اگر فرش شما از جنس پشم یا ترکیب با پشم است، یا اینکه اگر از نوع فرش مطمئن نیستید، سه قطره مایع ظرفشویی ملایم را در یک فنجان آب حل کنید. با اسفنج این مایع را روی فرش بزنید و مرتب با پارچه‌ای تمیز آن را مرطوب و خشک کنید. اگر مطمئن هستید که جنس فرش از پشم نیست، می‌توانید یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در یک فنجان آب حل کنید. ابتدا این محلول را در قسمتی کوچک و پنهان از فرش امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ فرش را خراب نمی‌کند. به آرامی محلول آمونیاک را روی فرش بزنید و ۳ تا ۵ دقیقه منتظر بمانید. با یک پارچه دیگر دستمال را خیس کرده و با حوله تمیز دیگری خشک کنید. در نهایت حوله خشک را روی لکه بگذارید تا کاملا رطوبت را گرفته و فرش خشک شود.

مواد لازم برای پاک کردن لکه قهوه:

اگر دوباره لکه قهوه ظاهر شد، چه باید کرد؟

اگر دوباره لکه قهوه خود را نشان داد، نشان‌دهنده آن است که لکه عمیق‌تر از آن چیزی بوده که شما فکر می‌کرده‌اید. یا پس از استفاده از لکه‌بر به اندازه کافی مایع از روی فرش خشک نشده است. این مایع به سطح فرش راه یافته و موجب ظاهر شدن لکه روشن شده است.

دوباره مرحله استفاده از لکه‌بر فرش را تکرار کنید و کاملا فرش را خشک کنید. می‌توانید پس از قرار دادن حوله روی لکه، روی آن یک جسم سنگین بگذارید تا رطوبت را به خوبی جذب کند. پس از آن می‌توانید از پنکه برای خشک کردن فرش استفاده کنید تا زودتر خشک شود.

لکه خامه و قهوه چطور پاک می‌شود؟

اگر داخل قهوه خامه ریخته بودید و قهوه شما روی فرش ریخته، نیاز به یک پاک‌کننده آنزیمی دارید تا پروتئین داخل لکه را از بین ببرد. پس از استفاده از این پاک‌کننده‌ها حتما فرش را خیس و سپس خشک کنید و پس از آن می‌توانید از دیگر روش‌های پاک کردن استفاده کنید.

انواع مختلف فرش و لکه قهوه

هر چه الیاف فرش بلندتر باشد، پاک شدن لکه نیز سختتر می‌شود. برای فرش‌هایی که الیاف بلند دارند، حتما ابتدا لکه را با پرس کردن پارچه بگیرید و از نزدیک آب را روی لکه بریزید. از یک پنکه کمک بگیرید تا لکه کاملا خشک شود. برای فرش‌های پشمی یا فرش‌هایی که الیاف طبیعی دارند، آمونیاک و برخی لکه‌‌برها می‌تواند رنگ فرش را از بین برده و به الیاف فرش آسیب برساند. پیش از تمیز کردن فرش حتما به دستورالعمل شستشوی فرش نگاهی بیندازید و یا قبل از استفاده از هر شستشودهنده‌ای ابتدا آن را روی قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید.

چگونه لکه قهوه و چای را از روی فرش تمیز کنیم؟

چگونه لکه قهوه و چای را از روی فرش تمیز کنیم؟

تمیز کردن لکه‌هایی مانند قهوه و چای از روی فرش، اگر زمان زیادی از آن گذشته باشد، کار سختی به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام آچارباز، اگر فرش شما نفیس بوده و یا رنگی روشن داشته باشد، این خود دغدغه‌ای بزرگ است. تمیز کردن لکه از روی فرش و موکت نیاز به موادی دارد که به بافت آنها آسیب وارد نکند.

همینطور نحوه تمیز کردن فرش و موکت هم باید اصولی انجام شود. لکه قهوه و چای نیز به‌دلیل رنگی که دارند، روی فرش و موکت با ظاهری ناخوشایند نمایان می‌شود.

لکه‌هایی که روی فرش و موکت وجود دارند، دو دسته‌اند. دسته اول آنهایی هستند که قهوه و چای تازه روی فرش و موکت ریخته و هنوز جای آن خشک نشده است. دسته دوم هم لکه‌هایی هستند که مدتی از ایجاد شدن آنها گذشته و خشک شده‌اند.

 پاک کردن لکه‌هایی که در دسته اول قرار دارند، بسیار آسان‌تر است. اما با روش‌هایی که در اینجا می‌آموزیم، قدیمی‌ترین لکه‌ها را نیز از روی فرش و موکت پاک خواهیم کرد. اگر خودتان زمان تمیز کردن خانه و یا پاک کردن لکه‌های روی فرش را ندارید، می‌توانید از آچارباز کمک بگیرید و با کلیک روی لینک خدمات نظافتی منزل آچارباز درخواست اعزام نظافتچی منزل را به تیم آچارباز اعلام کنید.

پاک کردن لکه قهوه با آب و مواد شوینده

بعد از اینکه فجان قهوه و یا چای روی فرش و موکت ریخته شد، اولین اقدامی که باید انجام دهید، این است که یک دستمال نرم و خشک روی لکه قرار داده، پارچه را کمی روی لکه فشار دهید تا تمام رطوبت را به خود جذب کند.

تحت هیچ شرایطی دستمال را روی لکه نکشید. با این کار فقط به پخش شدن بیشتر لکه کمک کرده‌اید.

حال یک حوله پنبه‌ای یا تکه‌ای اسفنج را با آب گرم کمی نمناک کنید و چندین بار روی لکه فشار دهید. آب حلال لکه‌های قهوه و چای است. بعد از کمرنگ شدن لکه، حوله و یا اسفنج را به‌حالت چرخشی روی لکه بکشید. سعی کنید از حاشیه‌های لکه به سمت داخل حرکت کنید که با این کار از پخش شدن لکه جلوگیری می‌شود.

اگر همچنان لکه روی فرش باقی ماند، مقداری مایع ظرفشویی را در آب گرم حل کنید و دستمال را به آن آغشته کرده و روی لکه بکشید. تا زمانی که لکه کامل از بین برود این کار را ادامه دهید. در نهایت با یک دستمال خیس، فرش را تمیز کنید تا اثر ماده شوینده روی فرش نماند.

در این مرحله حتی می‌توانید به‌جای مایع ظرفشویی، از پودر لباسشویی و یا شامپو فرش هم استفاده کنید. فقط دانه‌های پودر را به‌خوبی داخل آب حل کنید که در حین تمیز کردن لکه، دانه‌های پودر داخل الیاف فرش باقی نمانند.

بعد از پایان کار، با پارچه خشک، رطوبت فرش را بگیرید تا بوی نامطبوع از آن خارج نشود. در تمام مراحل کار، از فشار زیاد به الیاف فرش خودداری کنید، زیرا ممکن است با پاک شدن لکه، بافت فرش نیز خراب و پوسیده شود.

چگونه لکه قهوه و چای را از روی فرش تمیز کنیم؟

معجزه ماءالشعیر برای پاک کردن لکه قهوه

شاید باورکردنی نباشد، اما ماءالشعیر هم یک پاک‌کننده قوی برای لکه‌های قهوه و چای از روی فرش و موکت است. مقداری ماءالشعیر را روی فرش بریزید و یا دستمال را به آن آغشته کرده و روی لکه بکشید. این کار را تا زمانی که لکه پاک شود تکرار کنید.

بعد از اینکه لکه پاک شد، با دستمال نمدار فرش را تمیز کرده و با دستمال تمیز خشک کنید.

خواهید دید که با استفاده از ماءالشعیر لکه به بهترین شکل پاک می‌شود.

پاک کردن لکه قهوه با سرکه سفید

یکی دیگر از راه‌های پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش و موکت، استفاده از محلول ترکیبی سرکه سفید، مایع ظرفشویی و آب ولرم است. 5 قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک قاشق مایع ظرفشویی و نصف لیوان آن ولرم مخلوط کنید و دستمال را به این محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید.

بعد از پاک شدن لکه، با پارچه خیس روی لکه بکشید تا مواد پاک‌کننده از روی آن تمیز شوند. در نهایت هم با پارچه‌ای خشک، محل لکه را خشک کنید.

پودر ذرت، پاک‌ کننده قوی لکه قهوه و چای

گاهی لکه قهوه و چای، خشک و قدیمی شده و به‌راحتی پاک نمی‌شود. برای تمیز کردن این لکه‌ها، ابتدا کمی آب روی لکه اسپری کنید و دستمالی روی آن فشار دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه خیس شده، و اثر آن جذب دستمال شود.

پاک کردن لکه قهوه با سرکه سفید

سپس براساس ابعاد لکه، کمی سرکه را با پودر ذرت مخلوط کنید و ترکیب به‌دست آمده را روی محل لکه بریزید. لکه‌ی روی فرش، جذب این ترکیب شده و از بین خواهد رفت.

در پایان کار، مانند مراحل قبل، با دستمال نمدار و دستمال خشک، فرش را تمیز کنید.

از بین بردن لکه قهوه از روی فرش با مایع ظرفشویی

از بین بردن لکه قهوه از روی فرش آسان

یکی از روش های زدودن لکه قهوه از روی فرش که برای لکه های نسبتا قیمی نیز موثر است، استفاده از محلول آب و مایع ظرفشویی می باشد. برای تهیه این محلول در یک فنجان آب، سه قطره مایع طرفشویی بریزید و آن ها را خوب ترکیب کنید. سپس مقداری از آن را روی لکه قهوه بمالید و با کمک اسفنج و دستمال پاک کنید. خوشبختانه لکه قهوه تازه به سرسختی لکه چربی روی هود نیست و راحت تر پاک می شود.

مقاله پیشنهادی:  نکات طلایی برای یک خرید اینترنتی تر و تمیز و حراج آخر فصل

پاک کردن لکه قوه از روی فرش با ماست!

نحوه از بین بردن لکه قهوه از روی فرش

راهکار بعدی برای از بین بردن لکه قهوه از روی فرش کمک گرفتن از ماست است. با توجه به وسعت لکه چند قاشق ماست روی آن بریزید و حدود ده دقیقه صبر کنید. سپس ماست ها را با کمک یک قاشق از روی فرش جمع کنید و با دستمال و کمی آب روی فرش بکشید تا باقی مانده ماست ها هم تمیز شود. اگر هنوز هم اثری از لکه قهوه روی فرش می بینید می توانید این کار را چند مرتبه دیگر نیز تکرار کنید تا لکه کاملا برطرف شود. هرچقدر لکه جدیدتر باشد، قدرت پاک کنندگی ماست بیشتر خواهید بود.

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه حذف یک لکه جوهر از فرش

نحوه حذف یک لکه جوهر از فرش

از بین بردن لکه جوهر به دلیل خصوصیات شیمیایی آن کار ساده ای نیست. اما با کمی صبر و پایداری ، لکه در مقابل چشمان شما از بین خواهد رفت.....

نحوه حذف یک لکه جوهر از فرش

چگونه یک لکه گریس را از روی فرش حذف کنیم

چگونه یک لکه گریس را از روی فرش حذف کنیم

در مقابله با لکه گریس ، صبور و مداوم باشید. ممکن است چندین کاربرد جوش شیرین ، محلول تمیز کردن بلات و جاروبرقی برای لکه به طور کامل از بین برود. اگر لکه هنوز هم ادامه دارد ، با یک پاک کننده حرفه ای تماس بگیرید تا کار را انجام د....

چگونه یک لکه گریس را از روی فرش حذف کنیم

   محصولات مشابه