مقالات خانه چین
فروشگاه

نحوه انتخاب لامپ کنار تخت خواب

انتخاب چراغ خواب مناسب از جمله دغدغه های هر بانوی خانه داری است و  به گزاف نگفته ایم اگر بگوییم  چراغ خواب زیباترین عناصر دکوراتیو در دکوراسیون اتاق خواب است که می تواند به راحتی تاثیری چشم گیر در فضای اتاق خواب شما گذاشته و آن را مانند عکس های ژورنالی حرفه ای نشان دهد.در این مطلب از تانما با ما همراه شوید تا اصول از اصول انتخاب چراغ خواب مناسب بیشتر بدانید ما در این مطلب ضمن اینکه به شما می گوییم که چراغ خواب کنار تخت خواب باید چه استانداردهایی داشته باشد ؛تصاویری از چراغ خواب های زیبارا هم به شما ارائه داده ایم . 

چراغ خواب ها دو کار اصلی در دکوراسیون اتاق خواب انجام می دهند : یکی تامین نور کافی جهت خوابیدن، مطالعه و فعالیت های دیگر در اتاق خواب و دیگری ایجاد زیبایی و جذابیت به عنوان یک عنصر تزیینی. بنابراین انتخاب آن نباید از روی ظاهر و زیبایی صورت پذیرد بلکه کاربردش هم نقش مهمی را ایفا می کند.

 انتخاب چراغ خواب مناسب

چراغ خواب در دکوراسیون، به چه تعداد نیاز دارید؟

اولین سوالی که ممکن است در ذهن شما پیش بیاید تعداد چراغ خواب است. ممکن است در بعضی از تصاویر اتاق خواب ها دو چراغ در دو طرف تخت دیده باشید اما در برخی دیگر تنها یک عدد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر اتاق خواب شما یک نفره است به یک چراغ کنار تخت نیاز دارید، اما اتاق خواب دو نفره تعداد دو چراغ احتیاج دارد. البته این تعداد به غیر از مورد گفته شده، به ابعاد و اندازه اتاق نیز بستگی دارد. به طور مثال ممکن است شما در اتاق یک نفره باشید، اما این اتاق بزرگ است یا تخت خواب شما از مدل های سلطنتی انتخاب شده، بنابراین برای حفط تعادل در فضا از دو عدد چراغ خواب استفاده می کنید. نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که چراغ خواب به عنوان منبع اصلی روشنایی در اتاق محسوب نمی شود، بنابراین نباید انتظار روشنایی زیادی را از آن داشته باشید. آویزهای سقف، لوسترها و بعد هم آباژور منابع اصلی نور هستند.

انتخاب چراغ خواب مناسب

انتخاب چراغ خواب مناسب، چه اندازه ای باشد؟ 

یکی از رایج ترین اشتباهات در دکوراسیون اتاق خواب انتخاب لامپ کنار تخت در اندازه نادرست است. گاهی این چراغ ها برای تخت خواب بسیار کوچک هستند و گاهی نیز بسیار بزرگ. معمولا اندازه صحیح یک چراغ خواب با استفاده از عرض تخت خواب به دست می آید. به این ترتیب که شما ابتدا عرض تخت خواب یا تشک را حساب می کنید، عرض کلاهک چراغ خواب باید تقریبا یک سوم عرض تخت خواب باشد. به این نکته خیلی توجه داشته باشید که هر چراغ خواب از یک پایه و یک کلاهک تشکیل شده که سنجش ما در این اندازه گیری ابعاد کلاهک است. 

ارتفاع مناسب چراغ خواب چقدر است؟

می توانم به شما بگویم که ارتفاع چراغ خواب مهم ترین معیار در انتخاب و خرید آن است. این ارتفاع نباید به گونه ای باشد که چشمان شما را آزار دهد و یا هنگام مطالعه سایه اندازی کند. بنابراین برای پاسخ به این سوال که چه ارتفاعی مناسب خواهد بود دوباره به ابعاد تخت خواب و تشک نیاز داریم. معمولا ارتفاع استاندارد تخت خواب باید با ارتفاع تشک هماهنگی داشته و نهایتا چند سانتی متر اختلاف ارتفاع داشته باشند. بر همین اساس ارتفاع چراغ خواب ( پایه و کلاهم با هم ) باید به اندازه ارتفاع تخت و نهایتا ۵ تا ۷ سانتی متر بلندتر باشد. به طور مثال اگر ارتفاع تخت ۶۰ سانتی متر باشد، چراغ با ارتفاع ۶۵- ۶۸ سانتی متر مناسب خواهد بود. این ابعاد با توجه به حالت نشسته شما روی تخت خواب برای مطالعه محاسبه شده است.  

موضوع دیگری که در این میان مطرح می شود، ارتفاع و محل قراری کلید خاموش و روشن چراغ است. این موضوع را در نظر بگیرید که شب هنگام خوابیدن شما تمایل ندارید برای روشن یا خاموش کردن چراغ از رختخواب خارج شوید و یا مجبور باشید برای رسیدن به چراغ زحمت زیادی به خود داده یا حتی از تخت بیفتید، بنابراین کلید خاموش و روشن باید در ارتفاعی متناسب با دست شما قرار بگیرد که معمولا برای افراد مختلف بین ۵۰ - ۷۰ سانتی متر است. البته می توانید نمونه هایی را انتخاب نمایید که کلید روی سیم چراغ قرار داشته و استفاده از آن راحت تر است.

کلاهک چراغ خواب را چگونه انتخاب کنیم؟ 

چراغ خواب ها، مدل ها و طرح های متنوعی دارند. برخی دارای کلاهک هستند و برخی بدون آن. البته از آن جایی که کلاهک چراغ کمک زیادی به پخش نور در فضا و متعادل کردن آن می نماید، بهتر است از همین مدل استفاده نمایید. اما نکته اصلی ارتفاع مناسب برای کلاهک است. در حالت کلی ارتفاع کلاهک باید حدود دو سوم ارتفاع بدنه اصلی ( از پایین پایه تا بالای لامپ ) باشد. عرض ( قطر ) کلاهک نیز بهتر است دو برابر پهن ترین قسمت بدنه چراغ خواب در نظر گرفته شود. البته اگر بدنه اصلی چراغ خیلی باریک باشد، بهتر است ارتفاع و عرض کلاهک با هم برابر باشند. 

برای زمان مطالعه، ارتفاع قرار گیری کلاهک بر روی پایه نیز باید با چشمان شما در هنگام نشسته هم تراز شود. نکته آخری که می توانم برای انتخاب چراغ خواب مناسب به شما توصیه کنم سبک آن است. این که دقیقا چه مدل چراغ، مدرن، کلاسیک و ... برای اتاق شما مناسب است کاملا به سبک دکوراسیون اتاق خواب برمی گردد. 

انتخاب چراغ خواب مناسب

لامپ های تخت خواب دو کار اساسی دارند: تأمین نور کافی برای خواندن راحت و سایر فعالیت های اتاق خواب ، و در حین انجام کار عالی به نظر می رسند. انتخاب لامپ می تواند گیج کننده باشد ، چند تا احتیاج داری؟ چراغ لامپ باید چقدر بزرگ باشد و چراغ لامپ چقدر بلند است؟ چه سبکی را باید انتخاب کنید؟ خوشبختانه ، قوانین تزئینی اساسی وجود دارد که به کلیه آن سؤالات پاسخ می دهد و انتخاب چراغ مناسب را به یک ضربه محکم و ناگهانی تبدیل می کند.

به چه تعداد لامپ نیاز دارید؟

به عنوان یک قاعده کلی ، اگر تنها کسی که در رختخواب می خوابید به یک لامپ تخت خواب نیاز دارید و دو نفر در صورت داشتن شریک زندگی. اگر اتاق خواب شما بسیار بزرگ است و یا تشک شما پادشاه است ، دو چراغ تختخواب تعادل بهتر به وجود می آورد ، صرف نظر از اینکه شما تنها کسی هستید که از اتاق استفاده می کنید یا خیر.

حتی اگر دو لامپ تخت خواب دارید ، تنها منبع روشنایی اتاق را روی آنها حساب نکنید. اگر لامپ سقفی ندارید ، حداقل یک لامپ دیگر ، ترجیحاً یک لامپ کف ، در اتاق از کنار تخت خود نیاز دارید.

چراغ شما باید چقدر گسترده باشد؟

یکی از رایج ترین اشتباهات تزئین اتاق خواب ، انتخاب لامپ تختخواب با اندازه اشتباه است. بیشتر اوقات ، این لامپ بسیار کوچک برای شبانه است. درست ترازو یک عمل متعادل است - هرچه تشک شما گسترده تر باشد ، شبانه گسترده تر است. و چراغ شبانه گسترده تر است ، لامپ در بالای آن گسترده تر است. برای یک وضع خشن شفت ، شبانه شما باید بین یک سوم تا دو سوم عرض تشک خود را اندازه گیری کند ، و لامپ تختخواب باید هنگام تقسیم در وسیع ترین نقطه لامپ (معمولاً پایه سایه).

لامپ شما چقدر باید بلند باشد؟

انتخاب یک لامپ با ارتفاع مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است اگر شما یک خواننده خواب هستید. شما نمی خواهید که نور بر روی سر شما بدرخشد ، و نه آن را درست در چشمان خود می خواهید. با فرض اینکه شبانه شما به همان اندازه تشک شما (یا در فاصله چند اینچ) باشد ، به دنبال یک لامپ با همان ارتفاع کابوس خود به علاوه دو یا سه اینچ اضافی باشید. بنابراین اگر کابوس شما 24 سانتی متر باشد ، لامپ هایی که حدود 27 اینچ قد دارند ، به بهترین شکل به نظر می رسد.

قرار گرفتن سوئیچ لامپ نیز یک مسئله است. شما نمی خواهید برای خاموش یا روشن کردن لامپ خود از رختخواب خود بیرون بروید یا خطر آسیب زدن به پشت شما را داشته باشید یا اینکه کاملاً از رختخواب دراز بکشید تا به سوئیچ برسید. ارتفاع ایده آل برای سوئیچ لامپ تقریباً به همان طول بازوی شماست ، در هرجایی بین 21 تا 28 اینچ برای اکثر افراد. البته از همه راحت تر یک لامپ کنار تختخواب با سوئیچ روشن / خاموش سمت راست سیم است.

نحوه انتخاب چراغ لامپ

آباژور با اندازه مناسب لامپ را متعادل می کند. به طور کلی ، ارتفاع چراغ لامپ باید تقریباً دو سوم ارتفاع بدنه لامپ باشد ، از پایین لامپ تا پایه لامپ اندازه گیری می شود. عرض آباژور باید تقریباً دو برابر عرض وسیع ترین قسمت لامپ باشد. اگر یک لامپ بسیار نازک دارید ، یک آباژوری را انتخاب کنید که از عرض سایه عریض تر باشد. برای بهترین خواندن هنگام خواب ، پایه آباژور باید هنگام نشستن در رختخواب تقریباً با چشمانتان همخوانی داشته باشد.

آباژورهای سفیدی یا خارج از رنگ سفید بیشترین نور را به شما می دهند ، اما لامپ های رنگی راهی عالی برای اضافه کردن لهجه به دکوراسیون شما هستند. در مورد شکل ، سایه های طبل روند فعلی است ، اما نمی توانید با مطابقت شکل آباژور به شکل لامپ ، اشتباه کنید.

حالت چراغ؟

تا زمانی که لامپ های تخت خواب شما با بقیه دکوراسیون اتاق خواب تان مطابقت داشته باشد ، رنگ و سبک آن به شما بستگی دارد. یک اتاق خواب معاصر را با یک لیوان براق یا لامپ کرومی مخلوط کنید ، یا یک لامپ سنتی شیشه زنجبیل را برای اتاق خواب کشور انتخاب کنید. با یک چراغ به شکل تزئین شده و یا با نقوش معمولی برای دکوراسیون خود تفریح کنید: لنگر یا صدف را در یک اتاق به سبک ساحلی ، درخت نخل در یک اتاق گرمسیری ، شراب یا انگور در یک اتاق با مضمون توسکانی و غیره تصور کنید لامپ تخت خواب به عنوان یک لهجه قدرتمند در اتاق خواب خود ، و بر این اساس را انتخاب کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه آباژوری متناسب با دکوراسیون خانه تان بخرید

چگونه آباژوری متناسب با دکوراسیون خانه تان بخرید

آباژورها یکی از لوازم روشنایی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی به حساب می آید که علاوه بر روشنایی، نقش موثری در زیبایی فضا دارند. آباژور ها شکل و اندازه ای متفاوت دارند و بسیار متنوع هستند. استفاده از نورهای غیر مستقیم در خانه....

چگونه آباژوری متناسب با دکوراسیون خانه تان بخرید

بهترین چراغ خواب را برای کنار تخت خوابتان انتخاب کنید

بهترین چراغ خواب را برای کنار تخت خوابتان انتخاب کنید

انتخاب چراغ خواب مناسب از جمله دغدغه های هر بانوی خانه داری است و  به گزاف نگفته ایم اگر بگوییم  چراغ خواب زیباترین عناصر دکوراتیو در دکوراسیون اتاق خواب است که می تواند به راحتی تاثیری چشم گیر در فضای اتاق خواب شما گذ....

بهترین چراغ خواب را برای کنار تخت خوابتان انتخاب کنید

راهنمای انتخاب و خرید چراغ خواب

انواع چراغ خواب، چطوری کنار تختمون قشنگ تره؟

نکاتی برای خرید چراغ خواب

   محصولات مشابه