مقالات خانه چین
فروشگاه

تاثیر مستقیم انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی

پنجره­‌ها یا به طور کلی خانه ما، می‌تواند با کمک پرده­‌ها زیباتر و شیک‌تر به نظر برسد. به‌ صورتی که هر بار وارد اتاق می‌شوید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می­‌کند، رنگ‌هایی است که در پرده به کار رفته است. همچنین تاثیر پرده‌ها بر نورپردازی به داخل اتاق ازموارد خیلی مهم برای انتخاب پرده است. از آنجایی که خانه بدون پنجره یک خانه بدون زندگی است، مهم است که آن را تزئین­ کرده و از آن نهایت استفاده را ببریم. انتخاب پرده با انواع پارچه مناسب باعث زیبایی دکوراسیون داخلی خانه می‌شود. در مقاله زیر نوع پارچه و ویژگی آن بررسی شده است.

یکی از بخش‌های بسیار حائز اهمیت در دکوراسیون خانه ، انتخاب پرده است که خیلی از افراد، بی‌توجه از کنار آن می‌گذرند. دکوراسیون خانه با پرده بسیار مهم بشمار می‌روند و فرقی نمی‌کند که در اتاق خواب یا آشپزخانه و اتاق نشیمن باشند، در هر صورت تأثیر بسزایی در زیبایی و حتی راحتی خانه دارند.

در انتخاب نوع پارچه پرده ­تنوع گسترده‌ای از نظر جنس مانند پنبه، کتانی، ابریشم، مخملی، و … وجود دارد. به غیر از سلیقه شخصی، عوامل تاثیر­گذار دیگری­ برای انتخاب پرده مناسب در دکوراسیون خانه شما وجود دارد­ که در ادامه این مقاله این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

انواع پارچه پرده

طول عمر پرده را در نظر داشته باشید

اگر­چه برخی از پارچه‌ها بسیار جذاب هستند، اما ممکن است از لحاظ دوام و کیفیت مناسب نباشند. بنابراین انتخاب پرده‌ای که عمر طولانی دارد بسیار مهم است.  با این حال، اگر اعتقاد به تغییر­دارید، می­‌توانید برای خرید هر نوع پارچه  که دوست دارید اقدام کنید.

انواع پارچه پرده

 

اهمیت اندازه و سبک 

اندازه و سبک پرده بر انتخاب پارچه تأثیر می­‌گذارد. پارچه­‌های سبک وزن برای قسمت بالای پرده بهتر است. با این حال، پارچه‌­های سنگین برای درب­‌های بزرگ و پنجره­‌ها بسیار مناسب‌تر هستند .

انواع پارچه پرده

در انتخاب پرده مقرون به صرفه‌ عمل کنید

همیشه نوع پارچه­ پرده را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. برای مثال انواع پارچه پرده ابریشمی بسیار گران هستند و ممکن است هزینه تمام شده برای شما را بالا ببرند.

انواع پارچه پرده

هماهنگ بودن پرده با اجزای محیط

در هنگام انتخاب پرده ، شما نمی‌­توانید از یک نوع پارچه برای هر اتاق استفاده کنید. برای هر محیطی پارچه مخصوصی وجود دارد. برای اتاق‌ها اغلب شما می­توانید از پارچه‌های روشن و ظریف استفاده­ کنید.
برای مثال در اتاق خواب، شما نیاز به انتخاب پرده‌ای دارید که نه بسیار نور را از خود عبور ­دهد و نه محیط را بسیار تاریک و خسته‌کننده جلوه دهد.

هماهنگ بودن پرده با اجزای محیط


تأثیرگذاری انتخاب انواع پارچه پرده بر روشنایی

نوع پارچه پرده را بر اساس نور طبیعی در مکان مورد استفاده آن انتخاب کنید. بعضی از پارچه‌­ها به علت قرار گرفتن در معرض نور شدید ­خورشید آسیب می‌­بینند و از بین می‌­روند، بنابراین در هنگام انتخاب پرده باید از استفاده چنین پارچه‌هایی در اتاق‌­های آفتابی اجتناب کنید.
پارچه‌­ای با دوام برای اتاق‌­هایی که نور شدید خورشید به آن‌ها می‌تابد انتخاب­ کنید به دلیل اینکه خورشید در نهایت به هر نوع پارچه در ­طول زمان آسیب خواهد رساند. اما برخی از پارچه‌­ها هستند که نسبت به اشعه‌­های خورشید، دوام بیشتری دارند.
برای مثال ابریشم مصنوعی، از جمله پارچه­‌هایی است که بیشترین مقاومت را در برابر نورخورشید دارد. لازم ­به ذکر است، ابریشم اگر بی‌­رنگ باشد در برابر پوسیدگی خورشید حساس خواهد بود.
اگر شما از نور طبیعی لذت می‌­برید، انتخاب پرده با پارچه‌های شفاف می‌تواند این لذت را برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین این نوع پرده برای فضاهای­ کوچکی که می‌­خواهید آفتاب­گیر باشد، مناسب هستند، این­گونه پارچه­‌ها همچنین تهویه طبیعی را فراهم می­کنند.

تأثیرگذاری انتخاب انواع پارچه پرده بر روشنایی

تأثیر انتخاب پرده بر دمای محیط

برخی از پارچه‌ها در تعدیل درجه حرارت اتاق موثر هستند.

تأثیر انتخاب پرده بر دمای محیط

 

اهمیت بافت در انتخاب پرده

نوع بافت پرده از آن جهت مهم است که این اجازه را می­‌دهد تا نور از طریق آن به فضای اتاق راه پیدا کند. برای مثال اگر می‌خواهید اتاق تاریک باشد، با پارچه‌­های ضخیم پنجره را بپوشانید. با این حال، اگر می‌­خواهید اتاق پرنور باشد، پارچه‌های نازک را در انتخاب پرده لحاظ­ کنید. هنگامی ­که به پوشش زیادی نیاز دارید، یک پارچه سنگین انتخاب­ بسیار خوبی خواهد بود.

اهمیت بافت در انتخاب پرده


هر نوع پارچه فضایی متفاوت را به اتاق شما می­دهد.هر پارچه فضایی منحصر به فرد را ایجاد می‌کند

به یاد­ داشته باشید که پارچه‌­های با بافت سنگین دارای یک فضای سنتی هستند. برای مثال برای یک فضای سنتی­، پرده‌هایی را انتخاب کنید که چند متر­ فراتر از کف اتاق قرار می­‌گیرند. در مقابل اگر بخواهید ­دکوراسیونی مدرن داشته باشید، باید از این موارد اجتناب­ کنید.

دکوراسیون خانه

اثرگذاری و اهمیت الگو و رنگ در انتخاب پرده

پارچه‌ها در الگوها و رنگ‌های مختلف وجود دارند.

بنابراین قبل از هر چیز نگاهی به رنگ و موقعیت فعلی اتاق خود داشته باشید. فراموش نکنید که هر گونه الگویی که در زمینۀ پارچه‌های مبلمان شما وجود دارد را باید در انتخاب پرده مورد توجه قرار ­دهید.

دکوراسیون خانه

در اغلب موارد، بهتر است یک رنگ انتخاب کنید و پرده‌های خود را با رنگ اتاق تطبیق دهید. اگر شما از آن دسته افراد هستید که نمی‌خواهند رنگ پرده‌ها با رنگ دکوراسیون خانه تناقض دشته باشد، نگران نباشید. تا زمانی که رنگ‌ها مکمل هم باشند، این مسئله چندان تأثیرگذار نخواهد بود.

برای اینکه اهمیت انتخاب رنگ در پرده‌های اتاق های خود بدانید اجازه دهید مثالی را برای شما در مورد رنگ های صورتی، بنفش و قهوه ای بیاوریم.
در مورد پرده‌های به رنگ بنفش باید گفت این رنگ نور صورتی کم رنگی را ایجاد می­کند که دارای اثری آرامش بخش است. این رنگ اتاق را زنده‌تر می­کند، بنابراین انرژی بیشتری را منتقل خواهد ­کرد. صورتی و بنفش باعث سرزندگی و احساسات عاشقانه می­‌شود. همچنین بنفش و صورتی­ تأثیر خوبی بر روابط عاطفی دارند، بنابراین پرده­‌های صورتی رنگ فقط برای اتاق خواب شما مناسب است.

دکوراسیون خانه

پرده­‌های با رنگ­ قهوه‌ای روشن باعث ایجاد یک فضای دلپذیر می­شوند. رنگ قهوه‌ای همچنین به تمرکز حواس کمک می­‌کند، ولی به یک زمینه داخلی روشن نیاز دارد تا اتاق کسل کننده نباشد.

شما همچنین می‌­توانید طرح اتاق و دکوراسیون خانه خود را پر انرژی انتخاب کنید.

سهولت استفاده از پرده و شستشوی آن

بسیاری از پارچه‌ها مانند ابریشم و مخملی به تمیز کردن خشک نیاز دارند. در انتخاب پرده حتما نوع پارچه را با توجه به استفاده و نگهداری لازم برای آن انتخاب کنید. برای مثال پارچه‌های سنگین مانند پارچه‌های لوکس که از جنس ابریشم یا همراه گلدوزی‌ هستند، ممکن است زیبایی داشته باشند، اما اغلب نیاز به تمیز کردن خشک دارند.
هرچند ممکن است برای اتاق‌های رسمی یا مناطقی که ترافیک رفت و آمد کم است این نوع ترجیح داده شود.

امروزه دانشمندان و روانشناسان علاقه‌مند به رنگ، ما را در رسیدن به سطح جدیدی از درک اینکه چگونه رنگ بر زندگی، احساسات و روح ما تأثیر می گذارد، یاری می‌کنند.

دکوراسیون خانه


در ادامه به مهمترین فاکتورها در انتخاب پرده اشاره می‌کنیم:

جمع‌بندی

به یاد داشته باشید که به سلیقه شخصی خود احترام بگذارید. در انتخاب پرده به جزئیات اتاق، نوع پارچه ، رنگ، نوع پرده، طول و تمام عناصری که در هنگام انتخاب پوشش پنجره برای خانه شما مهم است توجه داشته باشید.

انتخاب پرده می‌­تواند با کمی استرس و مشکل‌پسندی همراه باشد. چون شما منتظر دریافت نظر ­دیگران در مورد دکوراسیون خانه خود هستید. اما همانطور که اشاره کردیم فراموش نکنید که نظر شخصی خود را در انتخاب به کار بگیرید.

نحوه انتخاب دکوراسیون خانه ، از جمله انتخاب پرده‌ها، نشان‌دهنده زیبایی­ شناسی فردی شماست. شما می‌توانید طبق نیازهای خصوصی خود، سبک پرده‌ها را برای یک اتاق تنظیم کنید، بنابراین فکر خود را به کار بگیرید.

همانطور که در این ­مقاله توضیح داده شد شیوه زندگی خانوادگی نیز مورد توجه است. اگر بچه‌های کوچک داشته باشید، از استفاده هر گونه پارچه‌ای که دارای طناب است و می­تواند خطر خفگی ­داشته باشد، اجتناب کنید. در مجموع، در نظر داشته باشید که انتخاب پرده، چگونه می‌­تواند نیازهای شما در هر فضایی خاص رفع کند.

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه پرده های مناسب را انتخاب کنید

چگونه پرده های مناسب را انتخاب کنید

پرده ها یک دکمه اتمام هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند ، اما ضروری است که یک اتاق را کاملاً تزئین شده و دعوت کند. از پیدا کردن پارچه مناسب تا انتخاب سخت افزار ، در اینجا یک راهنمای گام به گام برای انتخاب بهترین پرده برای ا....

چگونه پرده های مناسب را انتخاب کنید

نحوه انتخاب پرده ها

نحوه انتخاب پرده ها

انتخاب پرده مناسب می تواند به طور جدی و مثبت بر هر اتاق تأثیر بگذارد. با این حال ، این می تواند یک تصمیم قریب به اتفاق باشد ، به خصوص که عوامل زیادی در نظر گرفته می شود. رنگ ، پارچه ، طول و روکش باید در هنگام انتخاب بهترین پرد....

نحوه انتخاب پرده ها

نحوه انتخاب پرده ها با توجه به رنگ دیوار

چگونه چروک های پرده را ازبین ببریم

نکات مهم انتخاب پرده مناسب

چطور بهترین پرده پذیرایی را انتخاب کنیم؟

۱۰ نکته مهم در مورد انتخاب پرده پذیرایی

   محصولات مشابه