مقالات خانه چین
فروشگاه

۱۰ نکته مهم در مورد انتخاب پرده پذیرایی

حتما حداقل بخشی از یکی از دیوارها را پنجره‌ای اشغال کرده است که با توجه به نمای خارج از پنجره‌، نقش مهمی‌در فضای داخل اتاق دارد‌. علاوه بر این، انتخاب پرده مناسب برای این پنجره آن هم به عنوان یکی از سطوح بزرگ اتاق‌، در دکوراسیون فضا بسیار موثر است‌. به طور کلی یکی از عملی‌ترین و راحت‌ترین راه‌های ایجاد تغییرات دکوراسیونی در فضای خانه تعویض پرده است‌. چرا که با هزینه کم هم می‌شود پرده نو خرید و پرده نو یعنی شما پوشش سطحی هر چند کوچک از اتاقتان را تغییر داده‌اید‌. ولی این که چه پرده‌ای برای آن محیط بهتر است و فضا را زیبا‌تر می‌کند خودش داستانی دارد که در اینجا به آن می‌پردازیم‌:

بدون والان بدوزید

وقتی قسمتی از بالای پرده زیر سقف کاذب و یا قاب پرده می‌رود دیگر لازم نیست شما یک والان هم برای آن در نظر بگیرید‌. آویزان کردن پرده‌های کناری که به دکور معروف است‌، این ترکیب را کامل می‌کند‌.

پارچه را با نورهای مختلف امتحان کنید

حواس‌تان باشد رنگ پارچه پرده‌ای که شما در فروشگاه دیده‌اید لزوما همان رنگی نخواهد بود که شما در خانه خواهید دید. بنابراین هنگام انتخاب پارچه به نور فضای خانه‌تان توجه کنید و از فروشنده بخواهید چراغ‌های متمرکزش را خاموش کند تا شما در نور غیر‌مستقیم هم رنگ پارچه را ببینید‌. البته بهتر است که روز برای خرید پرده اقدام کنید تا هر دو نوع نور در دسترس باشند‌.

بین پنجره‌ها تابلو بزنید

وقتی که شما روی یک دیوار بزرگ دو پنجره کنار هم دارید و بین آنها هم دیوار کوچکی وجود دارد‌، می‌توانید دو پرده جداگانه آویزان کنید و روی دیوار میان دو پنجره هم تابلو و یا شمعدان دیواری نصب کنید‌. شما حتی می‌توانید با توجه به عرض دیوار میانی یک بوفه هم آنجا قرار دهید .

پنجره‌ها را به هم وصل کنید

اگر روی یکی از دیوارهای شما دو پنجره با فاصله از هم وجود دارد‌، برای عریض‌تر شدن فضای پذیرایی برای مجموع پنجره‌ها و دیوار وسط یک پرده بزرگ بزنید‌. به این ترتیب ابهت فضا بیشتر خواهد بود‌. البته بهتر است این پرده را دو تکه در نظر بگیرید چرا که شما می‌توانید پنجره‌ها را راحت باز کنید و موقع شستشو هم با مشکل کمتری مواجه شوید‌. اگر مشکل شما برای انجام این کار این است که نگران مشخص بودن محل اتصال دو تکه به هم هستید‌، پرده را به جای چین دادن به صورت
پیلی دار بدوزید‌.

حتما آستری بزنید

درست است که معمولا آستری را برای جلوگیری از ورود تابش شدید نور خورشید و همچنین جلوگیری از اشراف همسایه‌ها‌ی روبه‌رویی به فضای داخل خانه‌، آویزان می‌کنند ولی یادتان باشد حتی اگر هیچ کدام از این مشکل‌ها را هم نداشته باشید‌، باید آستری بزنید‌. چرا که شب که هوای بیرون تاریک می‌شود‌، اگر زیر پرده تور یا حریر آستری سفید آویزان نکرده باشید‌، تیرگی فضای بیرون پرده را سایه‌دار و نا‌زیبا می‌کند‌.

نقش روی نقش نیندازید

اگر تصمیم گرفتید که به ترکیب پرده‌تان دکور هم اضافه کنید‌، به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هر دو پارچه حریر و ضخیم را طرح‌دار انتخاب نکنید چراکه فضا را شلوغ می‌کند. اگر پارچه طرح‌دار دوست دارید‌، پارچه دکورهای کنار پرده را طرح‌دار تهیه کرده و پارچه حریر را به یکی از رنگ‌های روشن موجود در طرح انتخاب کنید‌.

یک رنگ از محیط بگیرید‌

اگر می‌خواهید در محیط پذیرایی‌تان پرده رنگی بزنید‌، رنگ را از ترکیب رنگ های به کار رفته در دکوراسیون فضای پذیرایی انتخاب کنید‌. البته رایج‌ترین کار این است که شما رنگ دکورها را تیره‌تر یا تند‌تر انتخاب کنید و حریر را به لحاظ رنگی هماهنگ با آن بخرید‌. البته امروز حریر‌های رنگی متنوعی هم به بازار آمده‌اند‌. اگر همه اجزای مبلمان‌تان رنگ سفید یا روشن دارد می‌توانید پرده را تیره تر انتخاب کنید‌.

پرده‌ای با همان سبک دکوراسیونی بزنید

برای پرده پنجره فضای پذیرایی هم مانند دیگر محیط‌های خانه - فارغ از تنوع موجود میان پارچه‌ها - مدل‌های مختلفی وجود دارد ولی یادتان باشد مدل و یا حتی پارچه انتخابی برای پرده باید با سبک دکوراسیون فضای مورد نظرتان هماهنگ باشد‌. در فضایی که مدرن است و مبلمان و دیگر لوازم دکوراسیونی مدرن انتخاب شده است هیچ وقت پرده‌ای کلاسیک همراه با ریشه نخرید‌. این موضوع برای فضای کلاسیک هم صدق می‌کند‌.

روی دیوار دکور بزنید

اگر نور فضای مورد نظرتان کم است ولی دوست دارید طرفین پرده محیط‌تان دکور با پارچه‌ای ضخیم هم بخورد‌، در صورتی که دو طرف پنجره دیوار خالی وجود دارد‌، ریل پرده را بزرگ‌تر نصب کرده و دکورها را در واقع روی دیوار نصب کنید تا فضایی از پنجره را اشغال نکرده و جلوی نور را نگیرند‌.

برای پنجره کوتاه پرده بلند بخرید

حتی اگر پنجره پذیرایی خانه‌تان قدی نیست و به صورت نیمه است‌، دلیل بر این نمی‌شود که شما حتما مجبورید پرده‌ای با همان ارتفاع آویزان کنید‌. شما حتی برای این نوع پنجره‌ها هم می‌توانید پرده‌های قدی بیاویزید‌‌. این را بدانید پرده قدی علاوه بر اینکه ارتفاع سقف و دیوار را بلندتر جلوه می‌دهد‌، فضا را رسمی‌تر می‌کند‌. شما حتی می‌توانید با وجود پنجره نیمه‌، قد پرده‌تان را از حد معمول هم یک متر بلند‌تر بگیرید و مقداری از پرده را روی زمین پهن کنید‌. به این ترتیب ابهت پرده زیادتر شده و فضا کلاسیک‌تر خواهد شد‌. 

۷ نکته مهم در انتخاب پرده آشپزخانه

۷ نکته مهم در انتخاب پرده آشپزخانه

آشپزخانه قلب یک خانه و پرترافیک‌ترین و پرکاربردترین فضای یک خانه به حساب می‌آید. لذا انتخاب پرده مناسب برای آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

آشپزخانه یکی از مهمترین فضاهای هر خانه است. آشپزخانه قلب یک خانه و پرترافیک‌ترین و پرکاربردترین فضای یک خانه به حساب می‌آید. لذا انتخاب پرده مناسب برای آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این مقاله سعی می‌کنیم تا 7 نکته مهم در انتخاب پرده آشپزخانه را با شما در میان بگذاریم:

1- پرده آشپزخانه باید کاربری ساده‌ای داشته باشد.

اولین و مهمترین نکته در انتخاب پرده آشپزخانه این است که پرده آشپزخانه می‌بایست کاربردی بوده و استفاده راحتی داشته باشد. با توجه به اینکه آشپزخانه فضایی پراستفاده و پرتردد است، پرده آشپزخانه می‌بایست کاربری راحتی داشته و به سرعت جمع، باز و یا سایه روشن شود. لذا استفاده از پرده‌های چندلایه و سنگین در آشپزخانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

2- پرده آشپزخانه باید فضای کمی را اشغال کند.

محیط آشپزخانه معمولا فضایی شلوغ و پرترافیک است، به همین دلیل انتخاب پوشش مناسب پنجره یا در می‌بایست حداقل فضا را از محیط آشپزخانه اشغال کند تا مانع رفت‌وآمد و یا حرکت داخل آن نشده و علاوه‌براین دسترسی سریع به در یا پنجره آشپزخانه را ممکن سازد.

3- پرده آشپزخانه باید قابل شستشو باشد.

اکثر کارهای خانه در آشپزخانه انجام می‌شود. شستشوی مواد غذایی، ظروف و لباس‌ها، پخت‌وپز، سرو غذا و… همه و همه در این قلب تپنده صورت می‌پذیرد. در نتیجه احتمال کثیف‌شدن پرده آشپزخانه به مراتب بالاتر از اتاق خواب و سالن پذیرایی و یا سایر فضاهای هر خانه است. به‌همین‌دلیل پرده‌ای مناسب آشپزخانه است که به‌راحتی کثیف نشده و علاوه بر آن قابل شستشو و نظافت باشد. نسل جدید پرده‌های مدرن، آنتی استاتیک بوده و مانع جذب گرد و غبار هستند و نیاز کمتری به شستشو خواهند داشت.

4- پرده آشپزخانه بهتر است روشن باشد.

۷ نکته مهم در انتخاب پرده آشپزخانه

با توجه به اینکه آشپزخانه محیط پر رفت‌وآمدی است و افراد زمان زیادی را در آن می‌گذرانند، برای حفظ روحیه افراد و نیز تامین نور مناسب توصیه می‌شود از پرده‌های با رنگ روشن در آشپزخانه استفاده شود. ورود نور خورشید علاوه بر انتقال انرژی مثبت به داخل فضا موجب کاهش نیاز به استفاده از چراغ و لذا کاهش مصرف برق و همچنین موجب میکروب‌زدایی و پاکی محیط خواهد شد. بنابراین پرده‌ای با رنگ روشن برای آشپزخانه خود انتخاب کنید که میزان عبوردهی نور مناسبی داشته باشد.

5- پرده آشپزخانه بهتر است حرکت عمودی داشته ‌باشد.

استفاده از پرده‌های مدرن بالارو در آشپزخانه موجب می‌شود که بتوانید به‌سرعت برای تهویه و یا نظافت پرده را به‌طور کامل از فضا حذف کرده و دسترسی کامل و مناسبی به در و پنجره داشته باشید. پرده‌های کناررو معمولا بخشی از فضای دسترسی شما را برای همیشه محدود خواهند کرد و مناسب آشپزخانه نیستند.

6- پرده آشپزخانه بهتر است طیف رنگی مناسبی داشته باشد.

۷ نکته مهم در انتخاب پرده آشپزخانه

 

نارنجی اشتهاآورترین رنگ است. برای حفظ شادابی و روحیه افراد ساکن در خانه بهتر است رنگ را به آشپزخانه خود اضافه کنید و از انتخاب رنگ‌های کرم، قهوه‌ای، طوسی و مشکی در آشپزخانه اجتناب کنید.

7- ساده یا طرح‌دار؟ انتخاب با شماست!

اینکه پرده آشپزخانه را ساده یا طرح‌دار انتخاب کنید به عوامل زیادی از جمله سلیقه شما، پوشش دیوار و کف آشپزخانه، مساحت آشپزخانه و موقعیت آشپزخانه نسبت به سالن پذیرایی بستگی دارد. در صورتی که کاشی‌های دیوار و کف آشپزخانه طرح‌دار هستند بهتر است پرده را ساده انتخاب نمایید تا از شلوغی بیش از حد فضا جلوگیری شود. علاوه‌بر‌این در صورتی که آشپزخانه کوچکی دارید و یا آشپزخانه و پذیرایی منزلتان دید مشترک دارند بهتر است از پرده‌های ساده و بدون طرح برای آشپزخانه استفاده کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه پرده های مناسب را انتخاب کنید

چگونه پرده های مناسب را انتخاب کنید

پرده ها یک دکمه اتمام هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند ، اما ضروری است که یک اتاق را کاملاً تزئین شده و دعوت کند. از پیدا کردن پارچه مناسب تا انتخاب سخت افزار ، در اینجا یک راهنمای گام به گام برای انتخاب بهترین پرده برای ا....

چگونه پرده های مناسب را انتخاب کنید

نحوه انتخاب پرده ها

نحوه انتخاب پرده ها

انتخاب پرده مناسب می تواند به طور جدی و مثبت بر هر اتاق تأثیر بگذارد. با این حال ، این می تواند یک تصمیم قریب به اتفاق باشد ، به خصوص که عوامل زیادی در نظر گرفته می شود. رنگ ، پارچه ، طول و روکش باید در هنگام انتخاب بهترین پرد....

نحوه انتخاب پرده ها

نحوه انتخاب پرده ها با توجه به رنگ دیوار

چگونه چروک های پرده را ازبین ببریم

نکات مهم انتخاب پرده مناسب

چطور بهترین پرده پذیرایی را انتخاب کنیم؟

تاثیر مستقیم انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی

   محصولات مشابه