مقالات خانه چین
فروشگاه

قبل از خرید ساعت دیواری این نکات را بدانید

این روزها ساعت دیواری همان‌قدر که زمان را اعلام می‌کند به‌عنوان بخشی از دکوراسیون منزل هم اهمیت دارد. با توجه به تنوع زیاد ساعت‌های دیواری در بازار، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را بخوانید تا هنگام خرید ساعت دیواری مناسب سردرگم نشوید.با اینکه بیشتر مواقع برای دانستن زمان به ساعت گوشی هوشمند یا ساعت لپ‌تاپ و سایر لوازم الکترونیک اطراف‌مان نگاه می‌کنیم، اما این دستگاه‌ها هرگز نتوانسته‌اند جای ساعت دیواری را بگیرند. به‌همین‌دلیل معمولا در هر خانه‌ای حداقل یک ساعت دیواری وجود دارد. اما؛

برای خرید ساعت دیواری چه مواردی را در نظر بگیریم

همان‌طور که گفتیم، تنوع ساعت‌های دیواری در بازار بسیار زیاد است. انتخاب و خرید یک ساعت مناسب در اصل به سلیقه خودتان برمی‌گردد، بااین‌حال بهتر است موارد مهم زیر را در نظر بگیرید:

نوع ساعت دیواری

به‌طور کلی از یک منظر، ساعت‌های دیواری به دو دسته ساعت‌های کوارتز و مکانیکی تقسیم می‌شوند. تفاوت این دو دسته به نوع سازوکارشان مربوط است. ساعت‌های کوارتز برای تغذیه به باتری نیاز دارند و دقیق‌تر از ساعت‌های مکانیکی هستند. در این ساعت‌ها از کریستال‌های کوارتز استفاده می‌شود. در مقابل، درون ساعت‌های مکانیکی پر از سیم‌پیچ‌ها و چرخ‌دنده‌های متحرک است و به باتری نیاز ندارد، بنابراین دقتش کمتر از ساعت کوارتز است. ساعت‌های کوارتز رایج‌تر هستند.

از منظری دیگر، ساعت‌های دیواری را به دو دسته دیجیتال یا آنالوگ تقسیم می‌کنند. ساعت دیواری دیجیتال به صورت اعداد کامپیوتری با دو نقطه در وسط برای جدا کردن ساعت‌شمار و دقیقه‌شمار طراحی شده است. اما ساعت آنالوگ سه عقربه دارد و اعداد در اطراف عقربه‌ها قرار گرفته‌اند. هر دوی این ساعت‌ها باید به‌صورت دستی تنظیم شوند. تنها ساعتی که به‌صورت خودکار کار می‌کند و فقط کافی است اطلاعات منطقه زمانی خودتان را وارد آن کنید تا تنظیم شود، ساعت اتمی است.

جنس ساعت دیواری

خرید ساعت دیواری - ساعت چوبی

ساعت‌های دیواری معمولا از مواد اولیه مختلفی مانند فلز، چوب، پلاستیک، شیشه، اکریلیک، مرمر و نظایر آنها ساخته می‌شوند. انتخاب جنس ساعت سلیقه‌ای است و باید با دکوراسیون منزل‌تان یا علاقه شخصی‌تان جور در بیاید. بااین‌حال، معمولا ساعت‌های ساخته‌شده از چوب به‌دلیل دوام بالایی که دارند محبوب‌ترند؛ زیرا در برابر ضربه یا سقوط مقاوم‌تر از بقیه مدل‌ها هستند.

محل نصب ساعت

خرید ساعت دیواری - طرح متناسب با آشپزخانه

قبل از خرید ساعت دیواری، تصمیم بگیرید که کجا قرار است آن را نصب کنید. ساعت دیواری را هر جایی می‌توان نصب کرد و محدودیتی از این نظر وجود ندارد. مثلا می‌توانید آن را در آشپزخانه، اتاق پذیرایی یا غذاخوری، اتاق نشیمن، اتاق خواب و حتی حمام قرار دهید. اما باید دقت داشته باشید که ساعت انتخابی‌تان با فضا جور در بیاید.

به کاربرد اتاق توجه کنید. برای مثال اگر دوست دارید ساعت را روی دیوار اتاق غذاخوری یا آشپزخانه نصب کنید، بهتر است طرح‌های مدرن با شکل قاشق، چنگال یا مواد غذایی را انتخاب کنید. اگر ساعت را برای اتاق کودک می‌خواهید، بهتر است ساعتی با طرح سرگرم‌کننده و عروسکی بخرید. تناسب طرح ساعت با کاربرد اتاق بسیار اهمیت دارد.

سبک اتاق و دکوراسیون

خرید ساعت دیواری - طرح کلاسیک

ساعت دیواری باید با سبک اتاقی که می‌خواهید ساعت را در آن قرار دهید و نوع دکوراسیون فضا هماهنگی داشته باشد. قبل از خرید ابتدا خوب به سبک اتاق و دکوراسیون دقت کنید. اگر سبک آن مدرن و امروزی است، ساعت‌هایی با طرح‌های مدرن و مد روز مناسب‌تر است. اگر دکوراسیون داخلی اتاق به سبک کلاسیک است، بهترین انتخاب شاید یک ساعت دیواری چوبی با بدنه بلند با اعداد درشت به زبان رومی یا انگلیسی باشد. برای دکوراسیون‌هایی با سبک مینیمالیستی، طرح ساعت بهتر است از نوع مینیمال باشد. در زیر تصویری از ساعت مینیمالیستی را می‌بینید.

خرید ساعت دیواری - طرح مینیمال و مدرن

اندازه ساعت دیواری

اندازه ساعت تا حد زیادی به اندازه دیوار و سلیقه شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید نمای کلی اتاق بیشتر به چشم بیاید، به‌دنبال ساعت‌های کوچکتر باشید. اما اگر می‌خواهید خود ساعت دیواری محور دکوراسیون داخلی اتاق را تشکیل دهد، می‌توانید ساعت‌های بزرگتری خریداری کنید. بااین‌حال، یادتان باشد که به‌عنوان یک قاعده کلی، دیوار و فضای بزرگ؛ ساعت دیواری بزرگ و دیوار کوچک ساعت دیواری کوچکتری می‌طلبد. ساعت بزرگ در یک فضای کوچک و بالعکس، مانند یک وصله ناجور به نظر خواهد رسید. علاوه بر این، خوانایی زمان از روی ساعت دشوار خواهد بود.

خرید ساعت دیواری - ساعت دیواری بزرگ

ساعتی که می‌خرید باید به اندازه‌ای باشد که فاصله آن از لبه دیوار از دو طرف ساعت، کمتر از نصف پهنای ساعت نباشد. اندازه دیوار موردنظر را بگیرید و بعد برای خرید ساعت اقدام کنید. به‌عنوان مثال، اگر پهنای دیوار شما حدود یک متر است، ساعتی که عرض آن خیلی بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر باشد برای چنین دیواری مناسب نیست.

برای ساعت‌هایی که مانند تصویر زیر چند تکه هستند، باید فضای کافی در نظر بگیرید. معمولا یک دیوار بزرگ با فضای خالی زیاد برای این طرح‌ها مناسب است.

خرید ساعت دیواری - ساعت چند تکه

ساعت‌های آویز و ایستاده

معمولا بیشتر ساعت‌های دیواری به دیوار آویزان می‌شوند. اما برخی ساعت‌ها هم به‌شکل ایستاده در کنار دیوار و روی زمین قرار می‌گیرند. ساعت‌های ایستاده بسیار بزرگ و بلند هستند و برای اتاق نشیمن بزرگ، سالنی که شومینه دارد، اتاق پذیرایی بزرگ، کتابخانه و نظایر آنها مناسب‌اند.

رنگ ساعت دیواری

خرید ساعت دیواری - یک نمونه ساعت رنگارنگ

رنگ ساعت دیواری چیزی است که نمی‌توان از تأثیر آن در فضای محیط غافل شد. به‌طورکلی بهتر است رنگ ساعت دیواری متفاوت از اثاثیه و مبلمان درون اتاق باشد. اگر رنگ ساعت دیواری را خوب انتخاب کنید، خواهید دید که چطور می‌تواند فضایی بی‌روح و کسل‌کننده را به چشم‌اندازی جادویی تبدیل کند. رنگ‌ها و بافت متضاد با مبلمان می‌توانند جذابیت بصری محیط منزل‌تان را چند برابر کنند. به‌طور کلی برای دیوارهای سفید و روشن، رنگ‌های تیره مثلا مشکی یا آبی تیره مناسب است. اما برای دیوارهای تیره‌تر، رنگ‌های روشن و سفید بهتر است.

در صورتی که دیوارها و اثاثیه‌تان رنگارنگ هستند، بهتر است ساعتی که انتخاب می‌کنید رنگ ساده یا خنثی داشته باشد. درغیراین‌صورت ممکن است ساعت در رنگ‌های زیاد اتاق و دیوار محو شود.

اگر با اصول فنگ شویی آشنا هستید می‌توانید رنگ ساعت دیواری را بر اساس آن انتخاب کنید. به این ترتیب اگر قرار است ساعت دیواری را در سمت جنوب منزل نصب کنید، بهتر است آن را از رنگ‌های قرمز، نارنجی یا زرد انتخاب کنید. این رنگ‌ها بر احساسات افراد خانواده تأثیر مثبت دارند و شادی و عشق را به خانه می‌آورند. اما در صورتی که قرار است ساعت را در سمت شمال آویزان کنید، بهتر است از رنگ‌های درخشان مانند نقره‌ای، سفید و طلایی انتخاب کنید. این رنگ‌ها شانس، موفقیت و بهبود در امور شغلی را به همراه دارند. البته «درجه» صحت چنین باورهایی را تایید نمی‌کند و به باور ما چنین ایده‌هایی شاید بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد.

ساعت‌های بی‌صدا یا تیک‌تاک دار

خرید ساعت دیواری - ساعت دیجیتال کاملا بی‌صدا

همه ساعت‌های آنالوگ صدای تیک‌تاک دارند. بااین‌حال برخی از آنها صدای تیک‌تاک‌شان بسیار آزاردهنده و غیرقابل‌تحمل است و برخی دیگر صدای ملایم و نرمی دارند.

انتخاب صدای ساعت به خودتان بستگی دارد. بسیاری از ما زمانی که لحظاتی را در انتظار سپری می‌کنیم، برای نمونه انتظار برای شروع مصاحبه، قرار ملاقات یا انتظار برای عزیزی که قرار است به خانه برسد، تحمل شنیدن صدای تیک‌تاک ساعت را نداریم؛ زیرا این صدا اضطراب خفیفی ایجاد می‌کند. اما برخی افراد در هیچ زمانی تحمل شنیدن صدای تیک‌تاک ساعت (مخصوصا در هنگام خواب) را ندارند و عصبی می‌شوند. افرادی هم هستند که صدای تیک‌تاک ملایم ساعت یا ریتم آونگ آن را صدای زندگی می‌دانند و برای‌شان آرامش‌بخش است. بنابراین اگر تیک‌تاک ساعت تا حدودی اذیت‌تان می‌کند، ساعتی را بخرید که صدای ملایمی داشته باشد. اگر تحمل آن را هم ندارید، ساعت دیواری دیجیتال خریداری کنید. درصورتی‌که فقط برای خواب مشکل دارید، به‌فکر فضای دیگری غیر از اتاق خواب برای ساعت دیواری باشید. همه این موارد را قبل از اقدام به خرید در نظر بگیرید.

دقت ساعت و عمر باتری

شاید بگویید برخی ساعت‌ها آن‌قدر زیبا هستند که می‌توان از آنها به‌عنوان شیء تزیینی استفاده کرد و بنابراین به دقت و عمر باتری آنها اهمیتی ندهید. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. ساعت فقط زمانی زیباست که کار کند. زیباترین ساعت‌ها اگر کار نکنند، ارزش چندانی ندارند. بنابراین ساعت دیواری را صرفا به‌خاطر زیبایی و استفاده تزیینی نخرید. عمر باتری در دقت ساعت نقش اساسی دارد. بنابراین اگر برای ساعت دیواری هزینه می‌کنید، حداقل عمر باتری آن را درنظر بگیرید تا مجبور نباشید خیلی زود تعویضش کنید. مخصوصا ساعت‌های دیواری بزرگ و آونگ‌دار که تنظیم‌کردن آنها کمی پیچیده است.

امکانات دیگر ساعت دیواری

خرید ساعت دیواری - ساعت دارای قابلیت‌های مختلف

برخی ساعت‌ها علاوه‌بر نشان‌دادن زمان، درجه حرارت، میزان رطوبت و فشار جو را هم نشان می‌دهند.

برندهای معتبر ساعت دیواری

برندهای معتبر زیادی هستند که سال‌هاست در زمینه تولید ساعت دیواری فعالیت دارند. برخی از خوشنام‌ترین برندهای ساعت دیواری، سیکو، کاسیو، سیتی زن و رولکس هستند. ساعت دیواری در قیمت‌های متفاوتی در بازار وجود دارد. بهترین ساعت‌ها معمولا قیمت‌های بالایی دارند، اما خوبی آنها این است که بادوام هستند. با توجه به بودجه‌ای که دارید سعی کنید ساعت را از برندهای معتبر خریداری کنید که مدتی طولانی برای‌تان کار کند.

نکات مهم در رابطه با نصب ساعت دیواری

در اینجا بد نیست به برخی از نکات مهم برای خرید و نصب ساعت دیواری وجود دارد اشاره کنیم:

هر آنچه که باید در مورد ساعت دیواری بدانید

ساعت‌ دیواری وسیله‌ای است که از گذشته‌های دور تا کنون بر روی دیوار منازل خودنمایی می‌کند. در گذشته بیشتر کارایی و کیفیت ساعت دیواری مورد توجه قرار می‌گرفته است و ساعت‌های دیواری خیلی متنوع نبودند. ولی امروزه علاوه بر کارایی و کیفیت، به زیبایی و دکوراتیو بودن ساعت دیواری و هماهنگی آن با فضا نیز توجه می‌شود. ساعت‌های دیواری مختلف و متنوعی در بازار موجود هستند که با توجه به سبک دکوراسیون منزل و سلیقه‌ی صاحب‌خانه خریداری می‌شوند. چند نکته‌ وجود دارد که برای انتخاب ساعت دیواری باکیفیت و مناسب باید مدنظر قرار گیرد ولی هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه‌ی کیفیت موتور ساعت دیواری اهمیت ندارند چون در واقع این موتور است که تعیین می‌کند ساعت دیواری چه مدت مهمان منزل شما باشد!

اول از همه باید بدانید که چه ساعتی برای خانه شما مناسب است. اگر با توجه به نیاز خانه خرید کنید، ساعت به خوبی با سایر لوازم هماهنگ می‌شود و ایجاد ناهماهنگی نمی‌کند. در انتها شما از وجود ساعت دلزده نمی‌شوید و نیازی نیست که بعد از مدت کوتاهی به آن تنوع بدهید و آن را با ساعت دیگری تعویض کنید. بعد از آن باید ساعتی را انتخاب کنید که باب دل شما است و در سلیقه شما می‌گنجد. در انتها، کیفیت ساعت را بررسی کنید و برای اینکه ساعت دیواری انتخابی سال‌های طولانی مهمان خانه‌ی شما باشد، بهترین آن را انتخاب کنید. نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، به شما در طی کردن این مسیر کمک خواهد کرد.

نکاتی که قبل از انتخاب ساعت دیواری باکیفیت باید مورد توجه قرار گیرد

برای هر مکانی باید از ساعت دیواری مناسب آن فضا استفاده کرد. انواع مختلفی از ساعت دیواری برای اتاق‌خواب، اتاق کودک، آشپزخانه، نشیمن، سالن پذیرایی و محل کار وجود دارد. مثلا ساعت‌های دیواری که به منظور تبلیغات ساخته شده‌اند و لوگوی تبلیغاتی دارند برای استفاده در محل کار مناسب هستند و نصب آن‌ها بر روی دیوار منزل اصلا توصیه نمی‌شود.

دیوار محل نصب ساعت دیواری باید قبل از خرید مشخص شود چون سایز ساعت دیواری با دیوار محل نصب باید همخوانی داشته باشد. برای مثال ساعت دیواری باریک و ظریف برای یک دیوار بزرگ و پهن مناسب نیست و جلوه‌ی خوبی ندارد مگر اینکه در کنار قاب‌های دیگری نصب شده باشد تا از این طریق، تعادل برقرار گردد. برای دیوارهای باریک مثل ستون‌ها نیز نباید از ساعت دیواری بزرگ استفاده کرد.

ساعت‌های دیواری از جنس‌های مختلفی مثل چوب، فلز، پلاستیک، شیشه و غیره ساخته می‌شوند. می‌توان جنس ساعت دیواری را از جنس دکوراسیون غالب فضا انتخاب کرد تا هماهنگی بیشتری ایجاد شود. همچنین می‌توان جنس ساعت دیواری را کاملا متضاد از لوازم و مبلمان موجود در فضا انتخاب کرد و از این تضاد در جهت زیبایی بیشتر بهره برد.

موتورهای ساعت دیواری از لحاظ ایجاد صدا به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. موتور تیک‌تاکی

عقربه‌ی ثانیه شمار ساعت‌های دیواری تیک‌تاکی به صورت پلکانی حرکت می‌کند و با هر حرکت چرخ‌ دنده‌ها، در هر ثانیه صدا ایجاد می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود کسانی که به صدا حساس هستند از خریدن ساعت دیواری با موتور تیک‌تاکی صرف‌نظر کنند. البته این افراد می‌توانند ساعت دیواری با موتور تیک‌تاکی خود را در محلی نصب کنند که صدای آن کمتر شنیده شود.

  1. موتور روان‌گرد

در این نوع از موتور ساعت دیواری حرکت عقربه‌ی ثانیه‌شمار به‌صورت پیوسته است. این حرکت پیوسته باعث می‌شود که ساعت دیواری صدا نداشته باشد و همین موضوع موجب شده که طرفداران بیشتری نسبت به ساعت دیواری‌های تیک‌تاکی داشته باشد. این نوع از ساعت دیواری‌ها برای اتاق خواب بسیار مناسب هستند.

 

ساعت دیواری باید با سبک دکوراسیون منزل هماهنگی داشته باشد. برای هر سبک از دکوراسیون، ساعت‌دیواری مناسبی وجود دارد که در صورت نصب بر روی دیوار از ناهماهنگی جلوگیری می‌شود.

ساعت دیواری‌های مدرن می‌توانند از هر جنسی مثل ام‌دی‌اف، آیینه‌، رزین، چوب و فلز ساخته شده باشند و به عنوان وسیله‌ای برای تزئین دیوار می‌توان بر روی آن‌ها حساب کرد. طراحان برای منازل با سبک دکوراسیون مدرن ساعت‌ دیواری‌های ساده‌تر و یا دارای طراحی خلاقانه را پیشنهاد می‌کنند. در طراحی مدرن سادگی را با خطوط صاف و بدون تکرار تعریف می‌کنند و یک مثال از طراحی خلاقانه نیز می‌تواند انواع ساعت دیواری‌های پازلی باشد. این ساعت‌ها از قطعات متعددی ساخته می‌شوند و هر قطعه به صورت پازل بر روی دیوار به گونه‌ای چسبانده می‌شود که در نهایت شکل کلی ساعت دیواری نمایان شود. از آنجایی‌که رنگ غالب در دکوراسیون مدرن خنثی است بهتر است در انتخاب رنگ ساعت دیواری مدرن دقت شود. مثلا انتخاب ساعت دیواری دو رنگ از تلفیق رنگ طوسی و رنگ دوم غالب در دکوراسیون منزل، می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد.

ساعت دیواری مدرن

ساعت دیواری‌های سلطنتی مناسب سبک کلاسیک و سنتی هستند. یک ساعت دیواری با کیفیت پاندولی می‌تواند تکمیل کننده‌ی دکوراسیون کلاسیک منزل باشد. ساعت‌های دیواری سلطنتی معمولا از جنس چوب یا فلز ساخته می‌شوند و دارای تزئینات و گاه زرق‌وبرق هستند.

با توجه به سبک کلاسیک و هماهنگی، تقارن و چیدمان رسمی‌ای که در آن حاکم است، ساعت‌های دیواری پاندولی بسیار مناسب این سبک هستند. برای ساده‌پسندان ساعت دیواری گرد انتخاب خوبی محسوب می‌شود. از متریال جدید مثل ام‌دی‌اف در ساخت این نوع ساعت دیواری استفاده نمی‌شود. برای ساخت ساعت دیواری به سبک کلاسیک رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای کاربرد بیشتری دارند و از رنگ‌های شاد استفاده نمی‌شود. رنگ طلایی نیز برای ساعت دیواری این سبک، طرفداران خاص خود را دارد. عقربه‌های این سبک ساعت دیواری می‌تواند فرم‌دار باشد و به طور کلی در ساعت دیواری‌های کلاسیک طرح‌ونقش و تزئینات جایگاه خاصی دارد.

نکاتی که در هنگام خرید ساعت دیواری باکیفیت باید مورد توجه قرار گیرد

ساعت‌های دیواری زیادی در بازار هستند که مهمان چند روزه‌اند و به علت کیفیت پایین موتور آن‌ها، خیلی زود از کار می‌افتند. در هنگام خرید ساعت دیواری، باید به کیفیت موتور آن توجه کرد تا بعد از چندین سال استفاده همچنان کارامد باشد. موتورهای ساعت دیواری در تمام دنیا از یک سری استانداردهای یکسان پیروی می‌کنند و هر کشوری دارای درجه‌ی کیفی متفاوتی برای ساعت دیواری و موتور آن می‌باشد. بنابر این قضاوت کیفیت موتور ساعت دیواری بر اساس کشور سازنده‌ی آن کار درستی نیست و بهتر است به‌جای این‌کار به گارانتی یا خدمات پس از فروش ساعت دیواری توجه کرد تا اگر قطعه‌ای از ساعت دیواری خراب شد بتوان آن را به‌راحتی تعویض و یا تعمیر کرد.

بعضی از ساعت‌های دیواری‌ دارای شناسنامه یا همان کاتالوگ می‌باشند که اطلاعاتی در رابطه با سال ساخت ساعت، تعداد قطعات، شماره‌ی کالیبر و غیره را دارا هستند. می‌توان در هنگام خرید ساعت دیواری شاسنامه‌ی آن‌را برای داشتن اطلاعات بیشتر از فروشنده درخواست کرد.

ما در این مطب سعی کردیم تا به شما کمک کنیم در هزینه‌های ناشی از چیدمان خانه صرفه‌جویی کنید. این را بدانید یک انتخاب خوب همیشه خوب می‌ماند و با گذر زمان از ارزش آن کاسته نمی‌شود.

مطالب آموزشی مرتبط:

نکاتی برای انتخاب حرفه ای ساعت دیواری

نکاتی برای انتخاب حرفه ای ساعت دیواری

ساعت دیواری منزل شما تأثیر بسیار زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه شما دارد. فردی که وارد خانه شما می‌شود؛ با مشاهده ساعت قبل از اینکه از زمان دقیق مطلع شود؛ با سلیقه شما آشنا می‌شود.با وجود گوشی‌های تلفن همراه و ساعت....

نکاتی برای انتخاب حرفه ای ساعت دیواری

۱۰ ایده کاربرد ساعت دیواری در دکوراسیون منزل

۱۰ ایده کاربرد ساعت دیواری در دکوراسیون منزل

لوازم دکوری: ساعت یکی از عناصر پر کاربرد و غالبا تزئینی در فضای داخلی است، با این که ساعت ها نقش مهمی در فضای داخلی ما ایفا می کنند اما بیشتر اوقات محل مناسبی برای نصب آن ها در نظر نمی گیریم، اما امروز در چیدانه راه کارهای....

۱۰ ایده کاربرد ساعت دیواری در دکوراسیون منزل

نکات مهم در انتخاب ساعت دیواری

راهنمای خرید ساعت دیواری

   محصولات مشابه