مقالات خانه چین
فروشگاه

چگونه آباژوری متناسب با دکوراسیون خانه تان بخرید

آباژورها یکی از لوازم روشنایی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی به حساب می آید که علاوه بر روشنایی، نقش موثری در زیبایی فضا دارند. آباژور ها شکل و اندازه ای متفاوت دارند و بسیار متنوع هستند.

استفاده از نورهای غیر مستقیم در خانه مانند استفاده از آباژور به رویایی شدن خانه کمک می کند. آباژورها اندازه پایه مختلفی دارند. در ادامه این بخش از دنیای مد نمناک کاربرد هر آباژور را در بخش های مختلف خانه، توضیح خواهیم داد.

انواع آباژور بر اساس اندازه

• آباژور ایستاده

• آباژور پایه دار

• آباژور رومیزی

آباژور پذیرایی

مناسب با دکوراسیون خانه تان آباژور بخرید

انتخاب آباژور بر اساس سبک دکوراسیون منزل

اگر در دکوراسیون منزل از وسایل مدرن استفاده می کنید، مدل آباژورنیز باید با این سبک متناسب باشد.

اگر دکوراسیون فضای خانه شما سنتی است از آباژورهای مخروطی و پارچه ای استفاده کنید. در دکوراسیون سنتی از آباژورهای رومیزی استفاده کنید که برای تهیه آن از چوب استفاده شده است.

آباژورهای استوانه ای و بلند بهترین انتخاب برای خانه های مدرن است. به فضای نشیمن و ناهارخوری خود با انتخاب یک تا 2 آباژور بلند جلوه ببخشید.

آباژورهایی که دارای پایه های تک رنگ و ظریف و متالیک با کلاهک های ساده هستند بعنوان آباژورهای مدرن شناخته میشوند و آباژورهایی که دارای کلاهک های چین دار و پایه های مجسمه ای و سنگی هستند بعنوان آباژورهای طرح کلاسیک.

آباژور سفید

آباژور مناسب سلیقه شما کدام است؟

کاربرد آباژور

اگر از آباژور فقط به عنوان یک وسیله تزیینی استفاده می کنید از آباژورهایی با کلاهک های تیره استفاده کنید که نور کمی از آنها به بیرون ساتع میشود.

اگر از آباژور بعنوان روشنایی استفاده می کنید آباژورهایی با کلاهک های رنگ روشن را انتخاب کنید که نور زیادی به بیرون ساتع می کنند.

انتخاب آباژور ها با رنگ متناسب

اگر در دکوراسیون منزل از رنگ های تیره استفاده کرده اید، به نور بیشتری برای محیط نیاز دارید پس از آباژورهایی با رنگ روشن استفاده کنید.

دنیای مد نمناک اشاره می کند که شما بر اساس رنگ دکوراسیون داخلی رنگی مکمل یا کاملا متضاد رو برای آباژور انتخاب کنید.

برای اینکه آباژور یه نقطه ی کانونی و اصلی در فضای شما باشد از رنگ های شاد استفاده کنید تا این قسمت از خانه به چشم آید و زیبا به نظر برسد.

اگر می خواهید فضایی آرام و ظریف را تجربه کنید از آباژور هایی به رنگ های خنثی استفاده نمایید.

در صورتی که از شیدهای رنگی روی آباژور استفاده می کنید، رنگ هایی که بر میزان نور تاثیر منفی نگذارد را انتخاب نمایید.

آباژور شیک

ویژگی های آباژور مناسب منزل

انتخاب آباژور متناسب با هر قسمت از خانه

سبک و مدل آباژور با توجه به اینکه در اتاق نشیمن، اتاق خواب، ورودی و هر فضای دیگه ای قرار می گیرد ، متفاوت است .

انتخاب آباژور برای اتاق خواب

آباژورهایی پایه کوتاه و ساده برای اتاق خواب مناسب ترند . بهتر است رنگ آباژور را با رنگ کاغذ دیواری، یا رنگ دیوار، یا رنگ تخت و یا تابلو ست کنید و از دو آباژور در دو طرف تخت استفاده نمایید .

در صورت تمایل می توانید برای اتاق خواب از آباژورهایی که ارتفاع مناسبی داشته باشند ، استفاده کنید تا وقتی روی تخت می نشینید یا روی آن استراحت می کنید، نور آن به صورت مستقیم به چشم شما آسیب نزند و موجب پریدن خواب شما نشود.

آباژور زیبا

آباژور مناسب اتاق خواب

آباژورهای مناسب برای نشیمن و پذیرایی

آباژورهای پایه کوتاه و آباژورهای پایه بلند برای پذیرایی مناسب هستند. رنگ آباژور را در این قسمت از خانه با رنگ کاغذ دیواری، رنگ پرده و رنگ تابلو هماهنگ کنید.

همیشه آباژورها را در کنج خانه و روی میز عسلی، یا روی کنسول و یا در گوشه بین دو مبل بگذارید اما دقت نمایید که جای قرار گیری آباژور نباید مانع رفت و آمد شود. جنس، رنگ و فرم آباژور را باید متناسب با جنس مبلمان و رنگ آمیزی آن انتخاب کنید.

آباژور آرک با پایه ی بلند و منحنی شکل برای پذیرایی مناسب است و می توانید این آباژور را در کنار مبلمان قرار دهید تا علاوه بر جنبه ی تزیینی و دکوراتیو، میز جلومبلی یا میز عسلی را روشن کند. پایین بودن سر این آباژور باعث می شود تا نور به خوبی به سمت پایین پخش شود.

آباژور مناسب برای اتاق خواب کودک

برای انتخاب آباژور برای اتاق کودک باید به ایمنی و سلامت آن توجه کنید و سراغ آباژورهایی که در آن از شیشه یا فلز استفاده نشده بروید. برای اتاق کودک خود از آباژورهای چوبی و تلقی و رنگ های شاد استفاده کنید. توجه نمایید باید سیستم سیم کشی و دسترسی به لامپ و اتصالات آباژور طوری باشد که امکان دسترسی به آن آسان نباشد تا خطری کودک شما را تهدید نکند.

آباژور کودکانه

انتخاب آباژور مناسب برای اتاق کودک

بهترین آباژور برای فضاهای کوچک

برای بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق نشیمن از چند آباژور استفاده کنید و آنها را در هر گوشه ای از اتاق نشیمن که احساس تاریکی و یکنواختی قرار دهید.

آباژور برای دکوراسیون فضای باز

برای بالکن و فضای باز خانه تان هنگام انتخاب آباژور می توانید به سراغ مدل هایی بروید که با باطری خورشیدی کار می کنند و انرژی لازم را در طول روز ذخیره می کنند.

بهترین جای قرار دادن آباژور

بهترین مکانها در پذیرایی برای قرار دادن آباژور کنار مبلمان، کنار میز تلویزیون، کنج اتاق و در کنار میز غذاخوری است و در اتاق خواب معمولا از دو آباژور هم شکل و کوچک روی پاتختی ها استفاده میکنند.

برای قرار دادن آباژور روی میز مدلی را انتخاب کنید که ابعاد آن از میز بزرگتر نباشد و طبق آنچه در نمناک گفته شده است برای قرار دادن آباژور کنار مبل ها یا کنج اتاق نشیمن از آباژورهای ایستاده ی بزرگ استفاده کنید.

رنگ مناسب برای لامپ آباژور

به ترکیب نوری که آباژور می تاباند دقت کنید ، رنگ مناسب برای لامپ آباژور، رنگ آفتابی می باشد. اگر نور آباژور برای شما اهمیت دارد، نور سفید را انتخاب کنید زیرا بیشترین نور را در اختیار شما می گذارد.

آباژور رنگی شاد

آباژور مناسب منزل من کدام است؟

تعداد آباژور برای هر خانه

تعداد آباژورها بستگی به میزان نوری که دکوراسیون منزل شما را روشن می کند ، دارد.

آباژور را در بخشی از خانه قرار دهید که می خواهید آن را روشن تر نگه دارید یا توجه را به وسایلی که در آن محدوده قرار داده اید جلب کنید.

برای آباژورهای رومیزی و ایستاده فضایی در نظر بگیرید که بتوانید نور آن ها را به راحتی تنظیم کنید.

اگر وسایلی بر روی زمین قرار داده اید از آباژورهایی که نور را به سمت پایین هدایت می کنند، استفاده نمایید.

از آباژورهایی که نور را به سمت دیوار و رو به بالا هدایت می کنند برای روشن دیده شدن بخشی از دیوار و دکوراسیون روی دیواراستفاده کنید.

آباژورها و منبع های نور را نزدیک به در قرار دهید تا راحت ترین دسترسی را به کلید های برق داشته باشید.

خرید آباژور

انتخاب آباژور مناسب با دکوراسیون خانه شما

اهمیت وضعیت لوستر

به محل قرار گرفتن لوستر برای تهیه آباژور برای اتاق ناهارخوری دقت کنید. اگر لوستر شما روی میز ناهارخوری قرار دارد و فضای میز را روشن می کند، از یک تا 2 آباژور ایستاده برای زیبایی بیشتر در زاویه های اتاق ناهارخوری استفاده کنید .

چطور یک آباژور مناسب برای اتاق پذیرایی انتخاب کنیم؟

چطور یک آباژور مناسب برای اتاق پذیرایی انتخاب کنیم؟

آباژور مناسب پذیرایی باید دارای ویژگی های خاصی باشد. چرا که یک آباژور مناسب می تواند یک اتاق ساده را به یک اتاق شگفت انگیز تبدیل کند و یک آباژور نامناسب با بهم ریختن تعادل دکوراسیون، نمای اتاق را از بین برده و باعث اغتشاش در فضا می شود و از آن جایی که پذیرایی به عنوان اصلی ترین بخش خانه برای استقبال از مهمان هاست، اگر دارای روشنایی و نورپردازی های مناسبی نباشد، هر چقدر هم که برای دکوراسیون داخلی آن هزینه کنید، باز هم این زیبایی کامل نخواهد شد.

با توجه به اینکه، اصلی ترین هدف شیک و تک آموزش نحوه درست چیدمان خانه و طراحی دکوراسیون داخلی است و آباژور نقش بسیار مهمی را برای اجرای این منظور ایفا می کند، امروز قصد داریم در مورد بارزترین خصوصیات آباژور مناسب پذیرایی صحبت کنیم.

آباژور ایستاده برای اتاق پذیرایی

اهمیت وجود آباژور مناسب برای پذیرایی

همان طور که می دانید آباژور ها به عنوان نورپرداز های اصلی در خانه استفاده نمی شوند، اصلی ترین وظیفه یک آباژور به عنوان یک نور پرداز فرعی ایجاد لایه هایی از نور و سایه های زیباست. ادغام نورپردازی های فرعی در روشنایی های اصلی باعث ایجاد حجم ( لایه هایی از نور) و به چشم آمدن یک منطقه می شود. به همین خاطر برای ایجاد تاکید در یک فضای خاص از آباژور استفاده می شود و از آن جایی که اغلب افراد تمایل به تاکید فضای پذیرایی و عناصر و اکسسوری های زیبای آن دارند، وجود آباژور مناسب در پذیرایی الزامی است.

مدل آباژور پذیرایی

ترفندهای انتخاب و خرید آباژور مناسب پذیرایی

متاسفانه اغلب مردم بر این باور هستند که انتخاب زیباترین آباژور برای پذیرایی بهترین گزینه است. اما همان طور که در مقالات پیشین هم اشاره کرده ایم، گران ترین و زیباترین، همیشه بهترین نیست. برای اینکه دکوراسیون داخلی خانه زیبا و قابل تحسین باشد، باید اصول ویژه ای را در انتخاب و خرید وسایل رعایت کنیم. خرید آباژور به عنوان یک عنصر تاثیر گذار هم، از این قاعده مستثنی نیست. برای انتخاب بهترین آباژور ابتدا باید جایگاه مناسبی برای آن مشخص و سپس با توجه به نوع سبک چیدمان منزل آباژور مناسبی را انتخاب کنیم.

مدل آباژور ایستاده پذیرایی

پیدا کردن بهترین مکان ها برای قرار دادن آباژور در پذیرایی

برای خرید آباژور عجله نکنید، ابتدا چیدمان خانه را به بهترین شکل انجام داده و بعد از آن به فکر پیدا کردن بهترین نقاط برای استفاده از آباژور باشید. چرا که اندازه آباژور کاملاً مرتبط با جایگاه آن در دکوراسیون است.

برای تشخیص بهترین نقاط برای چیدمان آباژور در منزل ابتدا به نقاط کانونی یا نقاطی که می خواهید مورد تایید باشد، توجه کنید و بعد از آن مناطق دنج و تاریک را در نظر بگیرید. این روش بهترین شیوه برای تشخیص نوع، شکل و اندازه آباژور می باشد.

آباژور مدرن و ارزان

بارزترین خصوصیات آباژور مناسب پذیرایی

انتخاب یک آباژور مناسب به نظر ساده می رسد اما چالش اصلی هنگامی پیش می آید که ما بخواهیم این اکسسوری زیبا را با دکوراسیون منزل هماهنگ کنیم. برای انتخاب و خرید آباژور مناسب برای پذیرایی بهتر است این قسمت را با دقت بخوانید.

آباژور مناسب در پذیرایی باید نور پردازی مناسبی داشته باشد. نور پردازی ها با توجه به شکل، رنگ، جنس و اندازه کلاهک و نوع لامپ به کار رفته درون آن می توانند متفاوت باشند. نور های گسترده و شفاف بیشتر برای ایجاد روشنایی و نورهای مات و رنگی برای تزئین و ایجاد حس در یک محیط به کار می آیند. قبل از انتخاب آباژور هدف و انتظارات خود را مشخص کنید.

یکی از اصلی ترین اصول چیدمان منزل، ایجاد هماهنگی و هارمونی مناسب بین عناصر و سبک چیدمان است. بنابراین اگر سبک چیدمان خانه شما کلاسیک است، از آباژور های کلاسیک یا امپراتوری و در صورتی که از سبک مدرن در چیدمان منزل استفاده کرده اید از آباژور های مدرن، ساده با رنگ های روشن استفاده کنید. این موضوع را مد نظر داشته باشید که آباژور های رومیزی با سبک های کلاسیک و لوکس ارتباط بهتری برقرار می کنند.

خرید اینترنتی آباژور رومیزی

اگر هدفتان از اضافه کردن آباژور در پذیرایی ایجاد نور پردازی بر روی عناصر خاصی است، مشخص کنید که این عناصر، کجا قرار گرفته اند، اگر بر روی زمین قرار دارند، از آباژور هایی که نور را به سمت پایین هدایت می کنند استفاده کنید و چنانچه می خواهید بخشی از دیوار نمایش پر رنگ تری داشته باشد آباژورهایی را انتخاب کنید که نور را به سمت بالا یا به سمت دیوار هدایت می کنند.

کلاهک بیشترین تاثیر را در ظاهر آباژور می گذارد. کلاهک ها از مواد مختلفی مانند شیشه، فلز، کاغذ، پارچه و ... تهیه می شوند. کلاهک های کتانی یا ابریشمی به فضا حس و حال قدیمی و نوستالوزیک می بخشند و انتخاب خوبی برای اتاق های کلاسیک تر هستند. کلاهک های شیشه ای، کاغذی و یا فلزی طرح های مدرن تری از آباژور هستند.

این مطلب را از دست ندهید: 22 ایده بی نظیر برای ساخت جاشمعی

بهترین راه برای انتخاب رنگ کلاهک آباژور توجه به سلیقه و ایجاد هارمونی بین آباژور و عناصر پیرامون آن مانند پرده، کوسن مبل، جنس میز ناهار خوری، رنگ مبلمان ، رنگ دیوار یا کاغذ دیواری و ... است. اما اگر قصد دارید آباژور به عنوان یک المان تزئینی به صورت برجسته نمایش داده شود، از رنگ های جسورانه مانند قرمز و اگر فقط به دنبال ایجاد فضای لطیف تر و برجسته سازی عناصر اطراف آباژور را دارید از رنگ های آرام تری مانند کرم و بژ برای کلاهک آباژور استفاده کنید.

اگر پذیرایی شما دارای سقف کوتاهی است، می توانید با استفاده از آباژور های پایه داری که نور را به سمت بالا هدایت می کنند، نمای بلندتری را برای سقف خود ایجاد کنید.

درست است که اغلب افراد آباژورهای ایستاده را به عنوان مناسب ترین گزینه برای تزیین نشیمن و پذیرایی می شناسند. اما بهتر است آباژور های رو میزی را هم دست کم نگیرید. این آباژو ها با ترکیب خطوط عمودی خود در دریایی از خطوط افقی مبلمان می توانند دنیای متفاوتی خلق کنند.

معمولاً همه ما انتظار داریم که آباژور پذیرایی نسبت به آباژور اتاق خواب نورپردازی بیشتر و وسیع تری داشته باشد. برای بر آورده شدن این منظور باید به انتخاب آباژورهای بلند تر با کلاهک روشن تر فکر کنید.

یکی دیگر از اصلی ترین خصوصیات آباژور مناسب پذیرایی هماهنگ بودن آن با لوستر است. لازم نیست این دو آیتم دکوراتیو کاملاً یک شکل باشند، اما بهتر است هماهنگی های ظریفی را بین رنگ یا جنس آن ها لحاظ کنید.

اگر دکوراسیون داخلی شما به سبک سنتی و با وسایل آنتیک طراحی شده است، ترجیحاً از آباژورهای پلیسه دار برای ایجاد لایه های از نور در پذیرایی کمک بگیرید.

مبل های پذیرایی از اصلی ترین مواردی هستند، که می خواهیم مورد تاکید قرار بگیرند، از این رو بسیاری از عناصر تزئینی مهم را اطراف آن ها می چینیم. بنابراین استفاده از یک آباژور مناسب در این قسمت برای ایجاد یک نور پردازی فرعی و شخصیت دادن به عناصر زیبای اطراف، لازم به نظر می رسد. البته بسته به نوع چیده شدن مبلمان می توانید از آباژور های بلند ایستاده یا رو میزی استفاده کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه انتخاب لامپ کنار تخت خواب

نحوه انتخاب لامپ کنار تخت خواب

لامپ های تخت خواب دو کار اساسی دارند: تأمین نور کافی برای خواندن راحت و سایر فعالیت های اتاق خواب ، و در حین انجام کار عالی به نظر می رسند. انتخاب لامپ می تواند گیج کننده باشد ، چند تا احتیاج داری؟ چراغ لامپ باید چقدر بزرگ با....

نحوه انتخاب لامپ کنار تخت خواب

بهترین چراغ خواب را برای کنار تخت خوابتان انتخاب کنید

بهترین چراغ خواب را برای کنار تخت خوابتان انتخاب کنید

انتخاب چراغ خواب مناسب از جمله دغدغه های هر بانوی خانه داری است و  به گزاف نگفته ایم اگر بگوییم  چراغ خواب زیباترین عناصر دکوراتیو در دکوراسیون اتاق خواب است که می تواند به راحتی تاثیری چشم گیر در فضای اتاق خواب شما گذ....

بهترین چراغ خواب را برای کنار تخت خوابتان انتخاب کنید

راهنمای انتخاب و خرید چراغ خواب

انواع چراغ خواب، چطوری کنار تختمون قشنگ تره؟

نکاتی برای خرید چراغ خواب

   محصولات مشابه