مقالات خانه چین
فروشگاه

راهنمای استفاده از قاب مناسب برای آثار هنری و تابلو دیواری

آیا می‌خواهید یک فریم و قاب مناسب برای نقاشی یا تصاویر خود انتخاب کنید، اما احساس خوشایندی نسبت به هیچ‌یک از انتخاب‌های خود ندارید؟ نگران نباشید در این میان شما تنها نیستید و انتخاب فریم و قاب مناسب یکی از مشکل‌ترین بخش‌های این فرآیند است که گذشته از انتخاب رنگ می‌بایست به اندازه فریم، نوع طراحی، میزان محافظت و مواردی مانند مسدود کردن نور نیز توجه داشته باشید. در ادامه همراه ما باشید تا با راهنمایی شما در این زمینه بهترین انتخاب را جهت ساخت زیباترین تابلو دیواری برای فضای مورد نظرتان به شما هدیه نماییم.

یك ایده: طرحی برای دیوار
رنگ‌آميزي و تزئين یک دیوار می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سایر عناصر محیط بگذارد. در واقع پس از انتخاب و اجرای رنگ مناسب برای دیوار، نكته بعدی، پر کردن فضای خالی سطح دیوار و چیدمان بر روی آن است. برای این كار معمولا از اشیاء آویختنی مانند قاب عکس یا تابلوهای هنری استفاده می‌شود. شما همچنين می‌توانید با کنار هم قرار دادن چند تابلو با ابعاد و موضوعات مختلف یا تابلوهای سری و چند لته، بر زیبایی و جذابیت دیوار خانه‌تان بيافزاييد.
براي تزئين ديوار، بايد سبك چيدمان فضا را هم درنظر داشته باشيد؛ معمولا در فضاهای کلاسیک، یک تابلوی نسبتا بزرگ شامل تصاویری از اماکن، اشخاص یا اشیاء قدیمی یا طبیعی بر روی دیوار نصب می‌شود. در حالی که در محیط‌های مدرن، سعی می‌شود با عناصر یا حجم‌هاي مدرن و با ابعاد متفاوت، فضاهای ديوار پر شود. البته این یک قانون نیست، در بسیاری از فضاهای مدرن، تابلوهایی با ابعاد اغراق‌آمیز نصب می‌شود. در اين صورت بايد به وسایل و لوازم استفاده شده در دکوراسیون، فرم، رنگ، حجم و سایر خصوصیات آن‌ها و همچنین وجود فضاهای مثبت (پر،سنگین) و منفی (خالی،سبک) توجه شود.
اگر از قاب‌هایی با ابعاد متفاوت استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما این است که سوژه تصاوير درون آن را خودتان انتخاب کنید. مثلا اگر عکسی مربوط به سفری دسته‌جمعی داريد، مي‌توانيد آن را در قابی مناسب بر دیوار بیاویزید. با اين كار انرژی حبس شده عکس‌ها در محیط اطرافتان نيز جریان پيدا مي‌كند و علاوه بر آن احساس صمیمیت در بیننده ايجاد مي‌‌شود. به نظر می‌رسد که دوره تابلوهایی با مناظری از گل و گیاه یا ظروف میوه و... کمی طولاني شده باشد و باید این فضای مصنوعی را با فضایی راحت و صمیمی عوض کرد. اما اگر نمی‌خواهید قاب یا تابلویی بر روي دیوار بیاویزید، ما پیشنهاد جالب و جذاب دیگری برایتان داریم:
براي اين كار مي‌توانيد از كودكان‌تان نيز كمك بگيريد. دیوار موردنظرتان را به رنگ دلخواه (ترجیحا رنگ‌های تیره و خنثی) رنگ‌آمیزی كنيد و سپس از چند ماژیک، گچ، پاستل یا قلم‌موی نقاشی با رنگ مناسب (رنگ‌های مورد علاقه‌تان و ترجیحا طیف روشن آن‌ها) استفاده کنید. اجازه دهید کودک‌تان تجربه شیرین نقاشی بر روي دیوار را تجربه کند. از او بخواهید آنچه را در تخیلات بکر خود می‌پروراند در قالب خطوط، اشکال و فرم‌های دلخواهش به تصویر بکشد. خط‌ها و فرم‌هایی که کودکان در نقاشی‌هایشان به کار می‌برند، از ناب‌ترین و پرانرژی‌ترین خط‌ها و فرم‌هاست. با این روش علاوه بر تخلیه و هدایت هیجانات کودک‌ و بالا بردن اعتماد به نفس او، یک تابلوی زیبا و سرشار از انرژی خواهید داشت. فقط توجه کنید که این کار به یک عادت برایش تبدیل نشود؛ به كودك‌تان بگوييد کی و کجا می‌تواند نقاشی کند.
حتی خود شما هم می توانید به یاد گذشته، کودک وجود خود را رها کرده و تصویری را که دوست دارید در گوشه ای از این تابلوی بزرگ و صمیمی نقاشی کنید. یا برای همسر یا اعضای خانواده‌تان جملات محبت‌آمیز بنویسید. حتی می‌توانید از میهمانان عزیزتان نیز بخواهید که برایتان تصاویر يا جملاتی یادگاری بنويسند. مطمئن شويد هر لحظه با نگاه کردن به این دیوار، هیجان و انرژی وجود شما را فرا می‌گیرد. فقط باید دقت کنید که اين دیوار در نقطه‌ای که بیشتر حالت رسمی دارد، قرار نداشته باشد. مثلا می‌توانید در اتاق خواب کودک‌تان، روي یکی از دیوارهای راهروی داخلی خانه یا حتی روی یکی از دیوارهای هال، نقاشی دیواری را تجربه کنید.
به هر شکل اگر این پیشنهاد برایتان جالب است اما نمی‌توانید ریسک آن را بر روي ديوار بپذیرید، می‌توانید بر روي قسمت داخلی درهاي اتاق خواب، درهاي کمد یا روی یکی از درهای کابینت آشپزخانه اين كار را اجرا كنيد و هر لحظه از دیدن یادگاری‌های فرزند، همسر یا دوستانتان شاد شوید.

پاسپارتو

در مرحله اول یکی از مهم‌ترین اهداف قاب‌بندی تابلو، نمایش اثر هنری شما به بهترین شکل ممکن است و اگر تابلو دیواری شما بدون قاب به نمایش گذاشته شود خوب به نظر نمی‌رسد و حالت پوستر به خود می‌گیرد. در مرحله‌ی بعد استفاده از پاسپارتو در تابلو دیواری سبب برجسته‌سازی اثر هنری شما می‌شود. وجود پاسپارتو در تابلوهای دیواری ضروری نیست اما در خصوص اکثر آثار هنری ثبت شده بر روی کاغذ مانند عکس، نقاشی آبرنگ و غیره زمانی که مرزی بین لبه اثر و قاب وجود داشته باشد موجب چشمگیرتر شدن تابلو دیواری شما خواهد شد.
استفاده از پاسپارتو در تابلو دیواری علاوه بر برجسته سازی اثر هنری، فاصله ای میان اثر و محافظ شیشه‌ای آن (در صورت استفاده) می‌اندازد که از چسبیدن اثر شما به شیشه جلوگیری می‌کند.

پاسپارتو سفید

پاسپارتو کاغذی

پاسپارتو کاغذی به 2 روش اسیدی و غیر اسیدی تولید می‌شود. نوع اسیدی آن که با خمیر چوب ساخته شده است، با نام پاسپارتو تزئینی شناخته می‌شود. این ترکیب اسیدی به نام لیگنین در خمیر چوب، باعث ایجاد آثار سوختگی زرد و قهوه‌ای رنگ در لبه‌های آثار هنری می‌شود. یکی از راه‌هایی که می‌توان تشخیص داد که یک تابلو دیواری با چه نوع پاسپارتویی ساخته شده این است که اگر سطح پاسپارتو به مرور زمان زرد شود از نوع اسیدی و اگر رنگ آن بدون تغییر باقی بماند از نوع غیر اسیدی می‌باشد.
معمولا استفاده از یک پاسپارتو اسیدی در فریم‌های آماده باعث ارزان‌تر شدن قیمت تابلو می‌شود. نکته جالب این است که پاسپارتو در این فریم‌ها به راحتی قابل تعویض بوده و اگر فریمی برای تابلو دیواری خریداری کرده‌اید که مدت‌ها از تولید آن می‌گذرد و مطمئن نیستید که از چه نوع پاسپارتویی در آن استفاده شده است پیشنهاد می‌کنیم پاسپارتو را به راحتی عوض کرده و از نوع غیر اسیدی آن استفاده نمایید تا اثر هنری‌تان آسیب نبیند. پاسپارتوهای تزئینی ارزان‌ترین نوع پاسپارتوی موجود در بازار می‌باشند.

پاسپارتو

پاسپارتو مقوایی

پاسپارتو مقوایی نوع دیگری از پاسپارتو است که مانند نوع کاغذی آن از خمیر چوب ساخته می‌شود، با این تفاوت که اسیدی در آن وجود ندارد. این نوع پاسپارتو رایج‌ترین نوع آن است که به عنوان بدون اسید شناخته می‌شود. این نوع پاسپارتو‌ برای اکثر تابلوهای دیواری مانند آثار هنری و عکس‌هایی با رده متوسط مناسب می‌باشد. لازم به ذکر است این نوع پاسپارتو برای آثاری مناسب است که نیاز به مقاوت و محافظت بالایی ندارند.

پاسپارتو پارچه‌ای

این نوع پاسپارتو از یک لایه اصلی با جنس پارچه نخی و یک کاغذ پشتیبان برای پارچه ساخته شده است. پاسپارتو پارچه ای عاری از اسید بوده و از این‌رو برای بسیاری از آثار هنری مناسب است. این نوع پاسپارتو نیز مانند نوع مقوایی آن برای آثاری مناسب است که نیازی به محافظت بالا ندارند و برای هر نوع تابلو دیواری از عکس خانوادگی گرفته تا نقاشی‌های آبرنگی کاربردی است.

پاسپارتو محافظ

این نوع از پاسپارتو گران‌ترین نوع آن بوده که ماهیت اسیدی آن در کمترین حالت ممکن است. پاسپارتو محافظ از سلولز با پی اچ خنثی ساخته شده است که صدها سال بی اثر مانده و از این رو در تابلوها و آثار با ارزش که به بالاترین سطح محافظت نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از انواع دیگر پاسپارتو می‌توان پاسپارتوهای چرمی، جیر و پارچه‌های ترکیبی مانند پارچه کتان را نام برد. پاسپارتوهای سبز نشان داده شده در تصویر بالا از جنس پارچه‌ی کتان هستند.

مقیاس پاسپارتو

بوریس اسمورودینسکی از هنرمندان فریم و قاب در لس آنجلس، درباره مقیاس پاسپارتو می‌گوید: "هیچ قانون سفت و سختی درباره استفاده از پاسپارتو وجود ندارد و لازم نیست که یک پاسپارتو ارتباط خاصی با اثر هنری شما داشته باشد". در حقیقت فریم، پاسپارتو و نوع استفاده از آن‌ها سلیقه‌ای بوده و به سلیقه شخصی مشتری وابسته است.

سایز پاسپارتو

پاسپارتو چند لایه

استفاده از دو یا سه لایه پاسپارتو به جای یک لایه باعث ایجاد جلوه بصری برجسته تری در تابلو می شود و در جلب توجه بیننده به اثر هنری شما کمک می کند. با این حال می‌بایست از این قاعده کلی پیروری کنید که هرگز اجازه ندهید نمایش ارائه شده بیش از خود ارائه باشد، به این معنا که فریم بندی برای نمایش آثار هنری به بهترین وجه ممکن در نظر گرفته شده است نه منظور دیگری.

پاسپارتو چندگانه

پاسپارتو رنگی

افزودن یک پاسپارتو با رنگ متضاد می تواند آثار هنری را برجسته‌تر نمایش دهد، با این وجود استفاده از یک پاسپارتو رنگی سلیقه‌ای می‌باشد. سوزان گالاگر از طراحان شهر پورتلند ایالت اورگان آمریکا می گوید: "پاسپارتو با رنگ اشتباه می‌تواند موجب مرگ یک تصویر شود". او همچنین توصیه می‌کند برای فریم‌بندی در مرز اصلی اثر هنری از یک پاسپارتو با رنگ خنثی (برای مثال سفید) و روی آن یک پاسپارتو رنگی ثانویه که به یک رنگ در اثر هنری اشاره دارد، استفاده شود.

قاب بندی

همانند انتخاب پاسپارتو، انتخاب قاب و نوع آن یکی دیگر از دغدغه‌های مهم این فرآیند می‌باشد. انتخاب قاب مناسب برای یک اثر هنری می‌تواند زیبایی آن را دو چندان کند. به این منظور فریم‌های مختلفی از جنس چوب، فلز، رزین، بتن، طلا و نقره ساخته شده است.

قاب عکس

همچنین نکته‌ی مهم دیگری که فروشندگان باید به آن توجه داشته باشند این است که حتما از مشتری خود بپرسند بودجه آن‌ها چه مقدار است و سپس طراحی مناسب بر اساس بودجه مشتری را به آن‌ها پیشنهاد دهند. این امر موجب می‌گردد طرفین وقت دیگری را تلف نکرده و مشتری بیهوده عاشق چیزی نشود که نتواند بودجه آن را تامین کند.

تابلو قاب فلزی

دستورالعمل قاب بندی

در حالی که معیار خاصی برای انتخاب فریم وجود ندارد اما متخصصان این زمینه بر روی دو قانون در این خصوص با یکدیگر به توافق رسیده اند:

گاهی اوقات مشتری با عکسی از یک فریم یا سایر تابلوهای دیگر موجود در اتاق مراجعه می‌کند و می‌خواهد قاب جدید نیز با آن‌ها مطابقت داشته باشد. مشکل این است که اگر او بخواهد اثر هنری نهایتاً با چیزی مطابقت داشته باشد و این امر اتفاق نیافتد، فریم بندی درست به نظر نخواهد رسید. در نهایت بهترین روش کمک گرفتن از هنر برای یافتن چیزی است که مکمل دکوراسیون اتاق باشد.

قاب کردن تابلو

فریم های محبوب و پر استفاده

فریم‌ها و قاب‌های مختلفی وجود دارند که قیمت برخی از آن‌ها بسیار گران است. بنابراین اگر می‌خواهید به بهترین شکل ممکن در این خصوص سرمایه گذاری نمایید و قاب شما در طولانی مدت خوب به نظر برسد، می‌بایست روند کار و همه جوانب آن را در نظر گرفته و از آن آگاه باشید.

تابلوهای چند تکه

کاستر درباره این موضوع می گوید: "قاب‌های سفید در حال حاضر با آثار هنری معاصر بسیار جذاب به نظر می‌رسند." همچنین نکته دیگری که وی به آن اشاره دارد، فریم بندی آثار بسیار مدرن هنری با قاب‌های کلاسیک و تزئین شده می‌باشد.

قاب عکس کلاسیک

قاب بندی سایه ای

در واقع این نوع قاب بندی به صورت جعبه‌ای و با افکت سایه می‌باشد که اشیاء حجیم را می‌توان در عمق یک قاب نصب کرد. کاستر در این باره می‌گوید: "در قاب بندی سایه ای، همه چیز در مورد حل مسئله است."
نصب یک شی در یک فریم این مسئله را بیان می کند که حتی با وجود کمترین وجه اشتراک هم می‌توان کاری کرد تا همه چیز خوب به نظر برسد. نکته ای که شما باید در قاب بندی همیشه توجه داشته باشید این است که همیشه نصب را برگشت پذیر انجام دهید که در صورت نیاز بتوانید به راحتی آن را جا به جا کنید.
نکته ای که می‌بایست در قاب بندی به آن توجه شود این است که نصب همیشه به صورت برگشت پذیر انجام شود تا در صورت نیاز بتوان به راحتی اثر هنری را از آن جدا کرد.

قاب عکس پی وی سی

قاب عکس چوبی

آثار هنری بدون قاب

یکی دیگر از ایده‌ها و روش‌هایی که می‌توانید از آن برای قرار دادن کارهای هنریتان بر روی دیوار استفاده کنید، نصب آن‌ها بدون قاب بر روی دیوار است. استفاده از این روش بیشتر برای نقاشی‌هایی با تکنیک رنگ روغن یا اکریلیک توصیه می‌شود.

تابلو بدون قاب

بوم نقاشی

نقاشی‌هایی که در آن‌ها از فریم استفاده نشده است، می ‌توانند بسیار جذاب باشند. با این حال می‌بایست با لبه ضخیم ایجاد شده نیز کنار آمد.
یک مدل از تابلوهای بدون فریم تخته شاسی نامیده می‌شود که در آن اثر هنری بر روی یک تخته چوبی چسبانده شده و چوب بر روی دیوار نصب می‌گردد.

تابلو بوم

استفاده از شیشه

آیا می‌دانید چه زمانی استفاده از شیشه دریک اثر هنری لازم است و تحت چه شرایطی می‌توان از شیشه معمولی یا پلکسی گلاس استفاده نمود؟
از شیشه یا پلکسی گلس برای پوشاندن و محافظت از آثار هنری کاغذی استفاده می‌شود. نکته‌ای که می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که در نقاشی‌های رنگ روغن و اکریلیک نباید از شیشه یا پوشش دیگری بر روی اثر هنری استفاده شود، زیرا در اثر تمیز کردن آن گاز خاصی آزاد می شود. همچنین به دلیل سنگین بودن شیشه نمی‌توان از آن برای آثار هنری بزرگ استفاده نمود.
همیشه پیش از خرید شیشه مورد نظرتان تحقیقات لازم در خصوص هر یک از شیشه‌ها را انجام داده و در نهایت شیشه متناسب با اثر هنری‌تان را خریداری نمایید. ما در ادامه انواع شیشه‌هایی که می‌توانید استفاده کنید را همراه با مشخصات مختلف‌شان ذکر کرده‌ایم:

1- شیشه معمولی و فلوت:

 امکان بازتاب بالا

 مسدود نکردن اشعه ماوراء بنفش

 کم هزینه

2- شیشه آنتی یو وی :

 امکان بازتاب

 امکان مسدود کردن 99 درصدی اشعه ماوراء بنفش

 یمتی بالاتر از شیشه معمولی و پایین تر از شیشه موزه

3- شیشه موزه (آنتی رفلکس):

 بدون انعکاس

 امکان مسدود کردن 99 درصدی اشعه ماوراء بنفش

 گران ترین گزینه

هیچ شیشه‌ای وجود ندارد که به صورت 100 درصدی بتواند در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم باشد. بهترین اقدام برای پیشگیری استفاده از یک فیلترUV بر روی شیشه تابلو است. تاثیر این فیلتر بسیار کم است اما در بلندمدت می‌تواند تاثیر خود را به خوبی نشان دهد.

تابلو عکس شیشه ای

پلکسی گلس

شما می‌توانید از پلکسی گلس برای تابلوها و کارهای هنری بزرگ که قصد جابجایی آن‌ها را دارید استفاده کنید. پلکسی گلس‌ها از جنس اکریلیک ساخته شده‌اند و بسیار سبک‌تر از شیشه می‌باشند و همچنین انواع مختلفی از آن در بازار وجود دارد.
کاستر درباره پلکسی گلس می‌گوید: " فقط اشعه ماوراء بنفش نیست که می‌تواند به اثر هنری شما آسیب برساند، نور مادون قرمز نیز به همان اندازه می‌تواند سبب آسیب رسانی به اثر شود. شیشه یک رسانای عالی برای گرماست که می‌تواند جنبه‌های آسیب رسانی نور مادون قرمز را تشدید نماید. پلکسی گلس یک عایق است که می‌تواند احتمال آسیب رسانی توسط نور مادون قرمز را کاهش دهد.

پلکسی گلس

در پایان

شما با مطالعه‌ مقاله بالا می‌توانید بهترین تصمیم را در خصوص قاب بندی آثار هنری خود بگیرید. در این میان شما می‌بایست با توجه به فضای اتاق‌تان و میزان بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید، سعی کنید بهترین قاب را متناسب با بودجه خود انتخاب کنید.

تابلو قابدار

مطالب آموزشی مرتبط:

25 نوع مختلف تکنیک ها و سبک های نقاشی

25 نوع مختلف تکنیک ها و سبک های نقاشی

انواع نقاشی ها: نقاشی ، هنر پاشش رنگ ها به کمک برس ها به روش خاصی برای ایجاد یک هنر است. نقاشی تقریباً در هر سطحی قابل انجام است و می توان آنها را با استفاده از رنگ و برس به صورت دیجیتالی (بر روی رایانه ها) یا کتابچه راهنمای کا....

25 نوع مختلف تکنیک ها و سبک های نقاشی

راهنمای خرید تابلو برای دفتر کار

راهنمای خرید تابلو برای دفتر کار

محل کار خانه دوم ما است. جایی که ساعات زیادی از روزمان در آن سپری می‌شود. دکوراسیون محل کار تاثیر غیرقابل انکاری بر روحیه و عملکرد کارمندان دارد. یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای زیباتر کردن فضای کار، استفاده از تاب....

راهنمای خرید تابلو برای دفتر کار

راهنمای انتخاب تابلو در دکوراسیون خانه

چگونه یک تابلو روان با توجه به نیازمان انتخاب کنیم

تابلو سه تکه مدرن انتخاب خوش سلیقه ها برای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

   محصولات مشابه