مقالات خانه چین
فروشگاه

راهنمای انتخاب تابلو در دکوراسیون خانه

تابلو یکی از بهترین وسایلی است که قادر خواهد بود بسیار ساده به دکوراسیون خانه جان ‌دهد. نصب درست و به اندازه تابلو بر روی دیوارهای خانه به خوبی سبک و سیاق دکوراسیون را می‌تواند سامان ببخشد. به همین دلیل انتخاب درست و اصولی تابلو در هر خانه‌ای بسیار مهم است و سلیقه و نگاه صاحبخانه را نیز در معرض نمایش قرار می‌دهد.

تابلوی بزرگ، ‌تابلوفرش، تابلوی نقاشی، تابلوی مدرن، تابلوی کلاسیک، تابلوی سنتی و... از جمله انواع تابلوهایی هستند که به طور معمول بر روی دیوار خانه‌ها نصب می‌شود. اما اینکه این تابلوها چطور، چگونه و بر چه اساسی نصب شود نکته بسیار مهمی است و نباید آن را فراموش کرد. اگر تابلویی به درستی بر روی دیوار نصب نشود و تقارن و تناسب لازم بر روی آنها رعایت نشود بسیار توی ذوق می‌زند و در نگاه اول قطعا به چشم می‌آید. پس در زمینه انتخاب تابلو، تعیین اندازه‌ درست تابلو و نحوه نصب آن نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید. چون رعایت این موارد موجب می‌شود تا نتیجه‌ای زیباتر و تاثیری عمیق‌تر ایجاد کند.

معمولا وقتی وارد هر خانه‌ای شوید اولین صحنه‌ای که به چشم می‌آید دیوارهای آن خانه است. کاغذ دیواری، رنگ دیوار، پنجره، پرده و البته تابلو در نگاه نخست دیده می‌شود. اینکه بر روی چه دیواری چه المان‌هایی از رنگ و طرح به کار برده شود به مقداری سلیقه، حوصله و دقت نیاز دارد. اگر در شرایط درست این موارد رعایت شود شما در نگاه هر بیننده‌ای فردی با سلیقه و خوش ذوق به نظر خواهید آمد.

جلوه‌ای که با کمی دقت به وجود می‌آید

وحدت در دکوراسیون را همانطور که باید در سایر موارد چیدمان رعایت می‌کنید در انتخاب قاب عکس  و تابلو نیز لازم است مدنظر قرار دهید. قرار گرفتن یک تابلوی سبک مدرن بر روی دیوار خانه‌ای که سبک کلاسیک یا سنتی دارد مانند وصله‌ای ناجور خواهد بود. همچنین اگر بر روی دیواری مدرن از قاب عکس‌های سنتی و... استفاده کنید با وجود زیبایی هر کدام از آنها به تنهایی؛ اما جلوه هر دو بخش را در یک فضا از بین خواهید برد.

شما بر روی یک دیوار بزرگ نمی‌توانید هم از کاغذ دیواری طرح‌دار هم تابلوهای بزرگ استفاده کنید. این کار هم موجب خواهد شد فضا را شلوغ کند هم دیوار را کوتاه‌تر نشان می‌دهد و هم تابلو به هیچ عنوان به چشم نخواهد آمد. مگر آنکه از کاغذ دیواری طرح ساده استفاده کنید یا از کاغذ دیواری‌هایی بهره ببرید که خود دارای یک قاب‌بندی خاص بوده و فضایی را برای نصب تابلوی بزرگ در نظر گرفته باشد.

اصول رعایت چیدمان چند قاب عکس بر روی دیوار

همچنین اگر در نظر دارید از قاب عکس‌های کوچک بر روی یک دیوار بزرگ استفاده کنید سعی کنید تا هماهنگی لازم را با طرح کاغذ دیواری داشته باشد. البته توصیه ما به شما این است که قاب عکس و تابلوها را بر روی دیوارهایی قرار دهید که دارای تک رنگ است. در این شرایط نمای قاب عکس‌ها و تابلوها به خوبی به نمایش درخواهد آمد.

اگر تعدادی قاب را می‌خواهید در كنار هم روی دیوار نصب كنید بهترین راه این است كه آنها را به گونه‌ای در كنار هم قرار دهید تا هم كلیت آنها در فضا به چشم آید و هم تك‌تك آنها به خوبی دیده شوند. برای آنکه در زمان نصب چند تابلو بر روی دیوار دچار سردرگمی نشوید و اشتباه نکنید آنها را بر همان اساسی که می‌خواهید بر روی دیوار نصب کنید بر روی زمین بچینید و به خوبی آن را تماشا کنید. در این شرایط می‌توانید سبک‌های مختلف را امتحان کنید؛ بدون آنکه لازم باشد میخی بر روی دیوار بزنید و خرابی به بار آورید. لازم به ذکر است بیشتر قاب‌هایی را در مرکز قرار دهید که جلوه بیشتری دارند. در این شرایط چیدمان شما نیز ساده‌تر خواهد شد. اگر فکر می‌کنید با رعایت نکردن یکسری اصول کلیشه‌ای می‌توانید به سبکی متفاوت دست پیدا کنید ریسک کنید و حتما انوع مختلف را در این بخش مورد آزمون و خطا قرار دهید. اما باید بدانید این مدل از قاب عکس‌ها را به گونه‌ای باید چید که در نگاه نخست به صورت یک اثر واحد به نظر آید. همچنین باید آنها را طوری کنار هم بچینید که نزدیکِ هم باشند نه اینکه آنها را در کل فضای دیوار پخش کنید که بیشتر شبیه بازار شام خواهد شد.  

ارتفاع سقف تا کف را دقت کنید

علاوه بر این موضوع به ارتفاع دیوار از سقف تا کف نیز توجه کنید. اگر این فاصله، فاصله کوتاهی باشد بهتر است از قاب عکس و تابلوهای کمتر و کوچک‌تری استفاده کنید. همچنین برای آنکه ارتفاع دیوار بیشتر به نمایش گذاشته شود پیشنهاد ما به شما این است که تابلو و قاب عکس‌های عمودی استفاده کنید. این کار به بلند نشان دادن دیوار و فاصله سقف تا کف کمک بسیار خوبی خواهد کرد. البته این نکته فراموش نشود که نصب تابلو باید هم‌راستا با خط دید باشد. در غیر این صورت قاب عکس و تابلو به خوبی دیده نخواهد شد.

یکی از مهمترین نکاتی که بد نیست در زمان نصب تابلو بر روی دیوار به آن توجه کنید نحوه قرار گیری آنها براساس نورپردازی است که برای آن در نظر خواهید گرفت. قرار گرفتن تابلو زیر یک نوری که از بالا به آن تابیده می‌شود یا از پایین می‌تواند جلوه خاص و زیبایی را به آن تابلو ببخشد. بنابراین بد نیست زمان جانمایی قاب عکس و تابلو به این موضوع نیز توجه کنید.

دور قاب را ساده بگیرید

دقت به قابی که دور تابلو و قاب عکس قرار می‌گیرد نیز بسیار مهم است. بهتر است دور قاب نیز براساس رنگ و سبک کلی دکوراسیون خانه‌تان باشد. همچنین طرح ساده قاب عکس برای خانه‌هایی که دارای سبک مدرن هستند مناسب خواهد بود و قاب‌هایی که دارای کنده‌کاری با ترکیب رنگ‌های قهوه‌ای و طلایی‌اند برای خانه‌های مناسب است که دارای سبک کلاسیک یا سنتی هستند. پیشنهاد ما به شما این است تا جایی که امکان دارد از قاب‌های ساده استفاده کنید. در این شرایط قدرت مانور شما نیز بیشتر خواهد شد و می‌توانید مکان‌های متفاوتی را برای قاب عکس‌های خود در نظر بگیرید. شلوغی بیش از اندازه قاب عکس در کنار طرح‌های شلوغ فضا را شلوغ‌تر خواهد کرد. به ویژه اگر خانه‌ای کوچک داشته باشید این امتیازهای منفی بیشتر نیز خواهد شد.

همانطور که از نام آن مشخص است «تابلو» باید کاملا در معرض دید باشد و به چشم آید. پس در زمان انتخاب و نصب حتما به این موضوع توجه کنید تا در نهایت بهترین فضا را برای تابلویی که در نظر دارید انتخاب کنید.

پنج نکته‌ی مفید برای انتخاب تابلو در دکوراسیون

انتخاب یک تابلوی هنری جزو چالش‌ برانگیزترین مسائل در دکوراسیون داخلی است.
رسیدن به چند تابلو از میان هزاران یا شاید میلیون‌ها تابلو به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست.
اگر شما هم با این قضیه مشکل دارید، پنج نکته‌ی زیر را مطالعه کنید تا دید بهتری نسبت آن پیدا کنید.

اکثر مردم در هنگام انتخاب تابلو، اول از همه سراغ رنگ آن می‌روند زیرا به دنبال آن
هستند که رنگ آن را با سایر وسایل موجود در اتاق هماهنگ کنند.
با این حال، هماهنگ‌سازی تنها روش قابل قبول برای انتخاب تابلوهای هنری نیست.
بعضی اوقات، رنگ موجود در تابلوها می‌توانند دقیقاً در تضاد با رنگ سایر وسایل باشند
و گاهی می‌توانند تنها دارای دو رنگ سیاه و سفید باشند.
چیزی که اهمیت دارد این است که تابلویی را پیدا کنید که مکمل فضای شما باشد – این
امر گاهی از طریق رنگ صورت می‌گیرد نه همیشه.
چیزی را انتخاب کنید که توجه شما را جلب کند و خیلی در قید و بند رنگ نباشید.

تابلو هر چه بزرگ‌تر باشد بهتر است
. انتخاب تابلوهای کوچک جزو اشتباهات رایج به حساب می‌آید.
به عنوان نمونه دیوارِ بالای مبل راحتی را در نظر بگیرید؛ به عنوان یک قاعده‌ی کلی،
تابلوی بالای آن باید دو سوم عرض مبل یا بزرگ‌تر از آن باشد.
همین قاعده برای تابلوی بالای تخت خواب نیز وجود دارد.
با این حال می‌توان تعداد زیادی از تابلوهای کوچک را به عنوان یک مجموعه روی یک دیوار نصب کرد.
اگر نقاشی یا اثری دارید که کوچک است اما علاقه‌ی زیادی به آن دارید، بهتر است
برای آن یک قاب بسیار بزرگ تهیه کنید تا اثر بصری بیشتری داشته باشد.

تضاد، عنصری است که به اتاق هیجان می‌دهد و تابلو می‌تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند.
حضور یک تابلوی مدرن در یک اتاق سنتی، آن را به یک نقطه‌ی کانونی تبدیل می‌کند.
زمانی که سنت و مدرنیته با یکدیگر تلفیق شوند، تأثیرهای عجیب و غیرمنتظره‌ای را شاهد خواهیم بود.

هیچ وقت «عشق در نگاه اول» را دست کم نگیرید! اما قبل از نهایی کردنِ خرید از همان
اولین مغازه، حتماً به سایر مغازه‌ها یا سایت‌ها هم سری بزنید.
شاید آثار خیلی بهتری را هم بتوانید پیدا کنید.

مطمئن شوید تابلویی که خریداری می‌کنید چه اصل باشد و چه کپی، چه ارزان باشد و
چه گران، چیزی باشد که واقعاً به آن علاقه دارید.
استفاده از تابلوهای اصل، ویژگیِ منحصربه‌فرد و شخصیت را به خانه و اتاق شما
خواهد داد اما معمولاً بسیار گران هستند – مخصوصاً اگر اثر یکی از هنرمندان معروف یا یک اثر خاص و منحصربه‌فرد باشد.
بسیاری از افراد هستند که فقط به خاطر اصل بودن اثر، آن را خریداری می‌کنند و این
اشتباه بزرگی است اگر واقعاً آن تابلو را دوست نداشته باشند.
اگر دوست دارید که از آثار اصیل استفاده کنید اما نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید،
می‌توانید آثار هنرمندان تازه‌کار که طرفدارهای زیادی را ندارند بخرید.

مطالب آموزشی مرتبط:

25 نوع مختلف تکنیک ها و سبک های نقاشی

25 نوع مختلف تکنیک ها و سبک های نقاشی

انواع نقاشی ها: نقاشی ، هنر پاشش رنگ ها به کمک برس ها به روش خاصی برای ایجاد یک هنر است. نقاشی تقریباً در هر سطحی قابل انجام است و می توان آنها را با استفاده از رنگ و برس به صورت دیجیتالی (بر روی رایانه ها) یا کتابچه راهنمای کا....

25 نوع مختلف تکنیک ها و سبک های نقاشی

راهنمای استفاده از قاب مناسب برای آثار هنری و تابلو دیواری

راهنمای استفاده از قاب مناسب برای آثار هنری و تابلو دیواری

آیا می‌خواهید یک فریم و قاب مناسب برای نقاشی یا تصاویر خود انتخاب کنید، اما احساس خوشایندی نسبت به هیچ‌یک از انتخاب‌های خود ندارید؟ نگران نباشید در این میان شما تنها نیستید و انتخاب فریم و قاب مناسب یکی از مشکل‌ترین بخ....

راهنمای استفاده از قاب مناسب برای آثار هنری و تابلو دیواری

راهنمای خرید تابلو برای دفتر کار

چگونه یک تابلو روان با توجه به نیازمان انتخاب کنیم

تابلو سه تکه مدرن انتخاب خوش سلیقه ها برای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

   محصولات مشابه